Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Živé Milevsko - Mezinárodní konference chytrých měst a obcí

    středa 16.10 9:00 - Milevsko, KD

  • Toulky za poznáním Severní Korea

    středa 16.10 10:00 - Milevsko, Kino

    Přednáška.

Zobrazit všechny události
 

Průzkum prachatického podzemí bude jednou z priorit

Ilustrační foto.  , Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

PRACHATICE – Práce na možném zpřístupnění a turistickém využití prachatického historického podzemí budou v tomto volebním období pokračovat. Otázkou je zatím v jakém rozsahu a s jakým výsledkem, ale průzkum podzemí má podporu i části opozice a starosta Martin Malý ho po svém znovuzvolení označil za jednu z priorit vedení města. A stále s průzkumem a možným využitím podzemí počítá i strategický plán.

 

Plán prozkoumat podzemí prachatického historického jádra a využít ho v turistice se tu občas objevuje. Dosud se mu ale radnice nevěnovala tak seriózně jako nyní. K jeho velkým propagátorům patřil a patří třeba Jan Bauer z ODS. A podporu měl tento plán a má i v zastupitelstvu, které ho dalo nakonec do strategického plánu, a ten počítal, že letos vznikne k tomuto projektu studie.

Problém se ale ukázalo to, že o podzemních prostorech nejsou oficiální a seriózní informace. Radnice proto požádala o informace veřejnost a poptala se specializovaných firem, kolik by stál odborný průzkum podzemí, který by také hledal prostory, o kterých se neví. Odhad cen se pohyboval kolem 3,5 milionu korun a radní rozhodnutí o tom, jestli průzkum zaplatí, nechali na nové zastupitele. „Mrzí mě, že rada nenašla odvahu s tím něco dělat," řekl zastupitel Jan Bauer. „Prachatice to potřebují a Prachatice potřebují nové nápady."

To, že starosta Martin Malý průzkum zmínil mezi prioritami na toto volební období, znamená, že nápad má dál podporu. Ale také tu panuje opatrnost kvůli tomu, že náklady na průzkum mohou přijít vniveč a neobjeví se nic, co by mohlo být turisticky zajímavé. Informace o prachatickém podzemí mají totiž často charakter až legend – jako třeba o chodbě z města na Skalku. „Ještě ji nikdo nikdy neviděl, aby o ní řekl něco konkrétního," řekl vedoucí stavebně správního odboru města Antonín Jurčo. Ve vedení města se proto průzkum připouští, ale spíše opatrně po etapách. „Není to špatná myšlenka. Mělo by se začít třeba u našich objektů," řekl místostarosta Jan Klimeš.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace