banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Den s Lesy ČR

  neděle 15.9 13:00 až 16:00 - Helfenburk, začátek na parkovišti

  Soutěže pro děti, dovednostní soutěže, opékání špekáčků.

 • O pejskovi a kočičce - činoherní pohádka

  neděle 15.9 10:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

Zobrazit všechny události
 

S místostarostou Prachatic Miroslavem Lorencem o rekonstrukci bazénu

Miroslav Lorenc. , Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

Miroslav Lorenc.     Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

PRACHATICE – Ve vedení Prachatic je nováčkem bez zkušeností s řízením města. Přesto místostarosta Miroslav Lorenc dostal na starosti zřejmě nejožehavější investici města v tomto volebním období – rekonstrukci plaveckého bazénu. A o ní jsme s ním mluvili.

 

Jak moc byla rekonstrukce nutná?
Kdyby se bazén nerekonstruoval, tak by se teď musel uzavřít. Než začala rekonstrukce v červnu roku 2018, tak tam vyhořel jeden z motorů. To bylo varování, aby se s tím začalo něco dělat. To si málokdo uvědomuje.

Jak je možné, že to za těch třicet let provozu došlo do stavu před havárií? Řada oprav se přeci dala dělat už dříve? Máte informace, proč to dřívější vedení nechávala být?
Takové informace nemám. Bazén se otevíral v roce 1986 a já u toho byl, když jsem tu zakládal plaveckou školu. Od té doby to vlastně neprocházelo žádnou velkou revizí. Když se něco porouchalo, tak se to vyměnilo. Generální rekonstrukce nebo revize neprobíhala. Bazén fungoval a došlo to až do tohoto stavu – do tristního stavu, kdy vše bylo zastaralé.

Jedna z věcí, které se při rekonstrukci nečekaly, byl stav kanalizace. Bylo rozumné vůbec předpokládat, že kanalizace po třiceti letech je v pořádku? Nedošlo k chybnému předpokladu, že se kamerové zkoušce dá věřit?
Nechci si hrát na odborníka ve stavebnictví. Ale k těm litinovým rourám se dostala voda a ony zrezly zvenčí. Jinak by mohly fungovat dál. Třeba při rekonstrukci bazénu v Táboře se tímhle vůbec nezabývali.

Ptám se na to proto, že příprava tak finančně náročného projektu šla velmi rychle. Nechvátalo se s přípravou moc a nešly některé věci promyslet lépe?
Je logické, že se udělá projekt na to, co by tam mělo být nové, ale absolutně nemůžete počítat s tím, že ta kanalizace je v takovém stavu, v jakém byla tady u nás. Třeba v Táboře se tohle dělat nemuselo.

Takže příprava byla v pořádku a některé věci se předpokládat nedaly?
Určitě.

Pokud jde ale o termín dokončení – nebylo rozumnější říkat, že je jen předběžný, protože se dalo čekat, že se něco nečekaného objeví?
Proč se říkal termín? Vždy je to tak, že v projektu je to nastaveno tak, že je tam uvedeno, za jakou dobu se to udělá. Objevil se ale závažný problém. Kdyby se to nezjistilo a nechalo se to tam, tak by to byl průšvih třeba za pět let a to nové by se muselo vybourat. S tím termínem se dá manipulovat – vůbec bych to nebral tak, proč se říkal... To je taková otázka... Je to takové pofiderní... U rekonstrukce to tak bohužel je, že člověk neví, co na něj kde vykoukne.

Jak tedy postupují práce a v jaké jsou nyní fázi?
Stavba postupuje dle harmonogramu dle schváleného dodatku číslo jedna. Minimální zpoždění je u montáží technologií vzduchotechniky. Toto zpoždění by mělo být v průběhu března vyrovnáno. O stavu rozpracovanosti a průběhu plnění harmonogramu je pravidelně informována rada města.

Jaký je nyní termín dokončení?
Termín dokončení je plánován na červen s tím, že v průběhu prázdnin proběhne kolaudační řízení a bude zahájen zkušební provoz. Od září uvažujeme s ostrým provozem. V tomto termínu se počítá rovněž s otevřením dětského bazénu, který měl být rekonstruován až ve třetí etapě uvažované rekonstrukce.

Jaký je plán financování dalších etap?
Projekt je rozdělen na tři etapy, z nichž se nyní realizuje etapa 1a a dětský bazén uvažovaný až v etapě třetí. Rekonstrukce obsahuje plavecký bazén, fitness včetně vybavení posilovacími stroji, saunový svět, jezírko, oplocení, komunikace, sadové úpravy, přeložku areálového vodovodu, přeložku areálové dešťové kanalizace, přípojku dešťové kanalizace, přípojku kanalizace objektu šaten, přeložku přípojky NN, přípojku a přeložku horkovodu a dětský bazén. V etapě 1b je uvažováno s výstavbou víceúčelového bazénu a předpokládané náklady jsou 11,6 milionu korun bez DPH. V etapě 2a je uvažováno s výstavbou solného světa a předpokládané náklady jsou 36,1 milionu korun bez DPH. V etapě 2b je uvažováno s výstavbou venkovního bazénu a předpokládané náklady jsou 5,3 milionu korun bez DPH a ve třetí etapě s výstavbou dětského světa a předpokládané náklady jsou 37,6 korun bez DPH a zahrnují dětský svět, tobogánovou věž, oplocení, komunikace a sadové úpravy.

Jak velká část investice v první etapě je přípravou na další etapy, u kterých vám pozice vyčítá, že nemáte zatím představu, z čeho je zaplatíte?
Ty technologie jsou nastaveny teď tak, aby to celé mohlo fungovat jako celek s druhou a třetí etapou.

Dobře a dá se odhadnout, kdybyste druhou a třetí etapu nedělali, o kolik by ta první byla levnější?
Já bych nechtěl spekulovat.

A nevyhazují se peníze, když se tam teď dají čerpadla s výkonem na druhou a třetí etapu a ty pak nepřijdou?
Ty etapy přijdou. Toto jsou spekulace.

To jsou, ale je logické se ptát na plán dalšího financování. Když ho chtěla slyšet opozice na zastupitelstvu, tak ho nedostala. Nebo se zatím druhá a třetí etapa neřeší?
Teď je nejdůležitější dotáhnout první etapu a potom se můžeme bavit a plánovat, jak budeme dělat druhou a třetí etapu. Počítáme ale s tím, že druhá a třetí etapa budou.

Ale zatím není jasné, kde se na ně vezmou peníze...
V současné době není. Bude se na tom pracovat po skončení první etapy.

Míra toho, jak by to mělo být celé naplánováno a promyšleno je u opozice viditelně odlišná od té vaší a vyvolává to konflikt, který působí dojmem, že to nemáte dobře připravené...
Já to tak necítím ani náhodou. Snažíme se dokončit první etapu a teď by bylo předčasné spekulovat o druhé a třetí etapě. My to nehážeme do koše. Pochopitelně budeme hledat, jak pokračovat. Důležitá je hodně ta druhá etapa, kde je ten víceúčelový bazén, protože pak si velký bazén oddechne. Nedá se teď ale říct, jak budeme postupovat dál, když ještě není hotová první etapa.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Petr 

  Reagovat

   

  Umění něco řídit je reagovat na nečekané vzniklé situace. O tom je realita a ne precizně na papíře tvořit fantasmagorické plány. Opozici jde hlavně o to, aby se pokud možno nepovedla ani první etapa. Město má peněz dost, když vynechá jiný blbosti.

  Vloženo 13.3.2019 07:30:31

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace