Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Najdi ztraceného čerta

  Čtvrtek 5.12 16:30 až 18:00 - Náměstí Míru, Jindřichův Hradec

 • Vánoční koncert

  Čtvrtek 5.12 18:30 až 20:00 - Kaple sv. Maří Magdaleny, Kostelní I / 20, Jindřichův Hradec

Zobrazit všechny události
 

S Petrou Kurschovou - jak neudělat trapas na plese

Petra Kurschová

Petra Kurschová

Plesová sezona je v plném proudu. Zeptali jsme se tedy Petry Kurschové, módní poradkyně a návrhářky, zabývající se i etiketou, na pár užitečných tipů.

 

Jaké je vhodné dámské a pánské oblečení na ples včetně doplňků?

Záleží na úrovni akce. Na každé pozvánce by měl být uvedený dress code, aby se předešlo situaci, kdy jsme oblečeni takzvaně over dress nebo under dress. Jednoduše nevhodně. Pokud mluvíme o plesové sezoně v menších městech, pak bych tu rozlišila dva typy plesů dle dress code. Například u nás ve Strakonicích je nejvýznamnější Reprezentační ples města. Tam by měl být volen styl Black tie. Společenský důstojný styl. To znamená pánský smoking s motýlkem, lakovaná obuv, smokingová košile s krytou légou a manžetovými knoflíčky. Pozor! Červený motýlek by měl mít pouze hostitel, v tomto případě tedy pan starosta. Pokud nemá pán smoking, může volit tmavý oblek s bílou košilí a slavnostní kravatou. Kravata musí vždy špičkou sahat na sponu pásku. Dámy by měly mít dlouhé róby, méně nápadně zdobené a jen decentní šperky. Dámy si pohrávají spíše se siluetou, než li s přehnaným odkrýváním a zdobností. Pokud jde o ostatní plesy, pak bych určitě doporučovala takzvaný Creative Black tie, což je uvolněnější než předešlý styl. Muži mohou mít obleky, výstřednější kravaty, košile. Dámy si třeba pohrají s délkou a nepravidelným okrajem šatů, kreativními rukávky a výstřihy. Výrazné doplňky jsou přímo žádoucí. Tento styl se užívá například na Oscarech, jak si lze všimnout. Nezbytností pro dámu, na kterou se zapomíná, je pléd, když je zima, a vějíř, když je po tanci více teplo. Nevypadá totiž vůbec pěkně, když si dáma po dotančení sedne ke stolu a ovívá se jídelním lístkem, nebo, nedej bože, si stírá pracně vyrobený make up ubrouskem. Pozor! Nezapomínejte na vhodné svrchníky. Je opravdu nevhodné přijít v nákladné róbě a mít sportovní péřovou bundu. Dáma volí kožíšek či kabát. Muž kabát.

A co současné trendy plesových šatů u žen i mužů?
Trendem dámských toalet jsou pohodlné a rafinované šaty ve štíhlé siluetě. Dámy chtějí být sexy skrytě, takže se volí různé zajímavé rozparky, průstřihy se síťovinami. Také se hojně používají optické klamy ve střihu. Z barevnosti jsou to především světlé odstíny, které tolik nepohlcují světlo a v umělém osvětlení jsou mnohem více vidět. Materiály jsou hlavně splývavé, lehké a v drtivé většině s elastinem, pro větší pohodlí a údržbu. U mužů začínají ustupovat extra slim střihy. Taktéž se jde do pohodlí a hledí se více na kvalitnější materiály, například ušlechtilý samet nebo tkaniny s hedvábím, vlnou a kašmírem. Klopy u sak nejsou už tak úzké, ale pozor na archaické maxi klopy.

Kdo si sedá první ke stolu a na jaké straně stojí žena a na jaké muž, když doprovází ženu ke stolu či na taneční parket?
Velmi efektní je pár, který je nějakým prvkem sladěn. Dobře vypadá, když má pán sladěnou kravatu s partnerky šaty. Společensky je jasné, že tvoří pár a jsou na to hrdí. Pokud pominu základy bontonu, který všichni známe - o držení dveří a odkládání kabátů, pak nezapomeňte, že žena usedá po pravici muže. Muž dovede dámu, se kterou tančil, až na její místo, a to vždy v držení rámě. Dáma si to vše uvědomuje a dovoluje muži toto elegantně užívat.

Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se na plesech páry dopouštějí?
Musí udržet společenské chování za každou cenu, jinak se tím akce degraduje. Myslím, že pár večerů v roce to není pro nikoho problém. Všechny společenské hroty se uhlazují nebo decentně uhlazují. Dámy si zachovávají důstojnost a muži jsou galantní a všímaví. Volte obecná témata konverzace. Snažte se, aby každý mluvil přibližně stejnou dobu. Nezabíhejte do politiky, fotbalu, nebo ekologie. Volte spíše počasí, zdraví, děti, koníčky. Sako je stále zapnuté na horní knoflíček. Kravata i motýlek zůstává na svém místě. Dáma si chodí pravidelně kontrolovat make up a účes na toaletu. Pokud ji tlačí botky, zouvá si je pouze nenápadně pod stolem. Udržuje si rovné držení těla po celý večer. Ony totiž i prsa v povoleném držení vypadají mnohem menší, než když si zachováte krásný postoj, dámy.

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Jaroš 

  Reagovat

   

  Mnohé plesy už dokonce z píseckýho kulturáku odcházejí na vesnice. Drahý nájem a služby katastrofa.Nic nefunguje podle domluvy. Myslivci už tam taky prý příště nebudou.

  Vloženo 16.2.2018 20:39:46

 • Petr 

  Reagovat

   

  Jděte se podívat do píseckýho kulturáku, tam róbu mít nemusíte, hodí se tam spíš tepláky.

  Vloženo 14.2.2018 12:51:14

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace