Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Tři sestry

    pátek 18.10 19:00 - Prachatice, Hotel Park

    Koncert.

  • Drátkování bedrníků s Petrou Dudákovou

    pátek 18.10 17:00 - Vodňany, U Lípy

Zobrazit všechny události
 

Slavnosti slunovratu v Česticích na zámku

ČESTICE - V areálu čestického zámku se dnes, v sobotu 15. června, koná pilotní ročník Slavností slunovratu. Tato akce má jediný cíl. Upozornit lidi na slovanské kořeny, na odkazy našich předků. Za vším stojí Hynek Krupka, nadšenec, který s kamarády Stanislavem Kroupou a Janem Hovorkou a dalšími dobrovolníky slavnosti připravil.

"Mně ten nápad o návratu ke kořenům přistál v hlavě sám. Nějak mi prostě vadí, že v 21. století um našich předků upozaďujeme. Je to škoda. Chtěli jsme tuto akci spustit až příští rok, ale vnější vlivy a dění ve společnosti to urychlily," poznamenal Hynek Krupka.

Na nádvoří zámku jsou řemeslníci, kteří umění předků neustále drží při životě. Například řezbář Jaroslav Frencl z Volyně, Pavla Zabloudilová, chalupářka z Čestic, která přivezla nádherné háčkované věci, lze se tu naučit vyrábět svíčku, pozorovat zpracování vlny, dozvědět se ledacos o síle kamenů, pokochat se krásou oblečení se slovanskými motivy a další. Nechybí samozřejmě dobré jídlo a pití.

Hlavní program začne ve 13 hodin a vzácným hostem bude uskupení Ruské duše, soubor složený z ruských žen žijících v Česku. Příště by organizátoři chtěli pozval vícero slovanských souborů, například Kozáky z Ruska.

Jak Hynek Krupka říká, slovanství je pocitové, nedá se chytit, nedá se osahat, hrdost na původ musí mít každý v sobě. Tato akce se koná hlavně proto, aby se připomnělo, že láska, pokora a tolerance jsou hodnoty, které by měly zůstat nadřazené nad všechno. "Bohužel to ale naše společnost neučí," dodal Hynek Krupka, který organizace pilotního ročníku hradil s kamarády ze svého.

V Česticích bude program končit po 18. hodině.  

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace