Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Život v právu

  středa 18.9 10:00 - Písek, Senior Point - klubovna DFŠ

  Cyklus přednášek s Mgr. Jaroslavem Hávou - dlouholetým soudcem Okresního soudu v Písku.

 • Drahá legrace

  středa 18.9 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Slovo do pranice

Pocházím z rodiny učitele a často si říkám, co by asi můj táta na dnešní situaci ve školství říkal. Byl to zapálený kantor, který po roce 1968 musel školství opustit. V roce 1990 se tam jako důchodce už odmítl vrátit a opustil i ministerskou rehabilitační komisi, protože došel k závěru, že se vlastně nic nezměnilo. Opět si pod politickou zástěrkou lidi mezi sebou vyřizovali účty a neukojení kariéristé nabyli dojmu, že teď přišla jejich chvíle. To byl jeho pocit, než umřel. Vybavil se mi to, když ho jako ředitele před nedávnem opomněli při výročí školy, kterou kdysi s ministrem školství Císařem slavnostně otevíral. Protože některým dodnes žijícím by vzpomínky na čistky z konce 60. let nebyly milé? Jihočeši, buďte v klidu, to bylo v západočeském Sokolově... Ale budiž. Hlavně, že nám dětem táta stihl vštípit, že všechna sláva polní tráva a komu je dáno víc síly, ten má pomáhat slabším. Ale taky, že peníze jsou za práci. A nad tím mám někdy divný pocit, když slyším, jak se dnešní učitelé cítí nedocenění.

 

V mezinárodních žebříčcích znalosti našich žáků zaostávají. Třetina žáků druhého stupně neumí pořádně číst. Jak uvedl minulý týden deník Právo, Česká školní inspekce zjistila, že 42,7 procent učitelů neposkytuje žákům s problémy čtení podporu. Prostě je nechají být.

S matematikou to nebude o moc lepší. Nás učili násobilku dnes zavrhovaným drilem, ale když čekám ve frontě v marketu u pokladny, dodnes se občas bavím tím, že si v hlavě spočítám částku za nákup v košíku, než přijdu na řadu. Někdy to pak paní pokladní nesedí a končím v trapných reklamacích u infookénka, přestože pokladní na to má stroj a já jen hlavu.

Občas taky pozoruji dnešní mladé lidi, jak nejsou schopni sečíst tři položky na účtu v restauraci. (Že by to konečně vyřešily strojky EET?) O práci novinářů se přicházejí ucházet absolventi vysokých škol, kteří píší hrubky a zaměňují významy slov. (Že by nový recept na další snížení nezaměstnanosti? Každý mladý novinář bude mít asistenta – korektora českého jazyka ze „staré školy“. Ideální recept na zaměstnání prý nezaměstnatelné skupiny lidí předdůchodového věku.)

Nedivím se, že každý záměr porovnat celorepublikově znalosti žáků naráží na hysterické scény ze strany učitelské veřejnosti. Státní maturity se podařilo oddálit o spoustu let, jednotné přijímací zkoušky taky a kolem povinné maturity z matematiky je tu další povyk.

Když se pak pídíte po tom, jak státní maturity v konkrétních školách dopadly, je to skoro tajné. A když položíte politikům otázku, jestli ty školy se špatnými výsledky zavřou, slyšíte jen výmluvy.

Učitelé argumentují, že dnešní rodiče na děti kašlou, nespolupracují, všechno hážou na školu. Rodiče se ke škole staví stylem „tady ho máte a vraťte mi ho s vysokoškolským diplomem. A hlavně mě neotravujte!“ Čest výjimkám.

Přesto si myslím, že když někdo pobírá plat – a chce ho čím dál vyšší – měl by mít taky výsledky. Transparentní, čitelné, veřejně srovnatelné mezi jednotlivými školami. Pak možná zas líp obstojíme i mezi jinými zeměmi.

Učitelé se často porovnávají s lékaři nebo inženýry. Jak to, že tamti vysokoškoláci mají vyšší příjem? Souhlasím. Učitel by měl mít srovnatelný plat. Ovšem peníze jsou za práci – tedy až poté, co prokáže, že mají v konkrétní škole výsledky.

Doktora za chybu při operaci tahají po soudech. Když spadne kvůli chybě inženýra most, nejspíš půjde do vězení. A když děti neumějí pořádně číst, psát a počítat – tak nic? Nebo dokonce vyšší plat?

 

Diskuse k článku - 33 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3 4 5  | Starší příspěvky »
 • RA 

  Reagovat

   

  Pajdu, jak tu píšete nemají jen politici, ale většina, vojáků, policajtů a bachařů. Je to prostě kolotoč, kdy jedni umí prd a učí, ale s neskutečnou aragoncí. Elementární slušnust jim schází. Hrdost mají na rozdávání.

  Vloženo 13.3.2017 11:05:44

 • Učitelky, učitelé 

  Reagovat

   

  se raději dávají na politiku. Každý má možnost se přesvědčit, kolik jich dřepí na kraji a obcích v zastupitelstvech. Mají recht. Vždyť dneska pajdu může vystudovat kdejaký blb,blbka. Je to poslední štace, když na víc nemají a mermomocí chtějí titul. Podle toho to také na těch školách a ve třídách vypadá. A politika je přeci právě pro ty, co by jinde se svým vzděláním neuspěli.

  Vloženo 13.3.2017 10:52:57

 • udivený velice 

  Reagovat

   

  Jsem více než udivený z toho, že paní redaktorka může po zkušenostech ze své rodiny dávat ve svých novinách dvoustránkový prostor k rozhovoru s "tetou Polly", politickou kreaturou dob minulých. Myslím, že by byl prostor pro jiné!

  Vloženo 13.3.2017 09:07:26

 • AR 

  Reagovat

   

  Učitelé a učitelky se zabývají sami sebou a děti mají na druhé koleji. Mladé učitelky se chovají samy jak nevychovaní arogantní spratci, kteří si myslí, že jsou hvězdy a jsou od toho, aby vyzkoušeli dítě, které učíte doma. Po nemoci dítě doučit přece nic nemusí, to kdyby měly dělat u každého dítěte, kam by přišly? Starší učitelky mladí dosazení ředitelé vystrnadili, aby nekoukali s úsměvem na jejich chyby. No a ty mladé jsou ochotné hujeřit, navzájem na sebe donášet a vůbec šplhat. Ze současnéhoškolství je mi na zvracení......

  Vloženo 12.3.2017 19:57:12

 • jan 

  Reagovat

   

  Plat učitele by měl být důstojný. Nicméně srovnávat jej s platem v jiných profesích dost dobře nejde. Lékaři, inženýři, hasiči, policisti nebo záchranáři. Pracují o víkendech, v noci, v neplacených přesčasech, mnohdy ve špatných podmínkách, zachraňují životy a ty své často nasazují. To vše se musí v platu zohlednit.

  Vloženo 12.3.2017 07:59:14

  • Dana 

   Reagovat

    

   Svatá pravda. Už ale slyším ty reakce, že učitelé taky nasazují své zdraví a z dnešních žáků jsou na psychiatrii. To ale platí pro ty, kteří se na tuto práci asi moc nehodí. Znám i učitele, kteří si pořádek a autoritu zjednat umí a dokonce i žáky naučí. Kdo to nezvládá, neměl by chtít, aby mu stát doplácel na "rizikovou" práci, ale najít si něco jiného, kde se bude cítit líp.

   Vloženo 12.3.2017 08:49:11

   • Mirka 

    Reagovat

     

    považuji se za učitele, který si pořádek Sjednat umí a žáky naučí, v praxi jsem již 20 let, za rizikovou práci nemám ani korunu, naopak..... každý den díky nevychovaným dětem ze svých rodin riskuji to, že moje vlastní děti budou bez mámy

    Vloženo 20.3.2017 21:41:46

« Novější příspěvky 1 2 3 4 5  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace