banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Houbařská poradna s Pavlem Špinarem

  Úterý 24.9 17:00 - Soběslav - Rožmberský dům

 • Lidské tělo: pohybový aparát

  Úterý 24.9 18:00 - Tábor - knihovna pro dospělé

  Anatomie pohybu - přednáška

Zobrazit všechny události
 

Soud upravil výsledky voleb v Dobevi kvůli chybě při sčítání. Soudkyně zvažuje trestní oznámení

Obecní úřad Dobev. , Autor: Pavla Maradová - Jižní Čechy Teď

Obecní úřad Dobev.     Autor: Pavla Maradová - Jižní Čechy Teď

AKTUALIZOVÁNO - 25.10.2018 21:07

DOBEV – Velké pozdvižení způsobila v Dobevi na Písecku informace, že soud změnil výsledky místních komunálních voleb. Krajský soud v Českých Budějovicích uznal stížnost na nepřesné započtení hlasů pro kandidátku Sdružení ODS a Nezávislí kandidáti pro obec Dobev. Stížnost na výsledky podali Josef Zíka a Josef Charvát za uskupení KSČM a nezávislí kandidáti, kteří objevili ve výsledcích nesrovnalosti. Josef Charvát je jediný, který se za toto sdružení do dobevského zastupitelstva dostal.

 

„V návrhu se uvádí, že zveřejněný výsledek u kandidátní listiny číslo tři (ODS a NK pro obec Dobev) vzbuzuje pochybnosti o správnosti počtu hlasů u jednotlivých kandidátů. V okrsku číslo jedna v Dobevi bylo vydáno 209 obálek a odevzdáno 209 platných hlasovacích lístků. Na kandidátní listině u kandidáta číslo tři Zuzany Keclíkové činí výsledek 200 hlasů. Konzultací mezi voliči bylo zjištěno, že tento výsledek nemůže být správně spočítán, neboť minimálně 25 voličů prohlásilo, že tohoto kandidáta nevolili," vysvětluje soudkyně Věra Balejová, v čem viděli stěžovatelé hlavní problém.

Soudkyně také uvedla, že u volebního skupení ODS a Nezávislí kandidáti pro obec Dobev byl výsledek hlasování zkreslen úmyslně. ODS tak po novém přepočtu ztratila jeden mandát. Po přepočtu hlasů získalo onen jeden post navíc vítězné Sdružení nezávislých obce Dobev. Krajský soud také popisuje, že přepočtením hlasů v hlasovacích lístcích ve volebním obvodu číslo jedna zjistil, že kandidátka Zuzana Keclíková nezískala 200 hlasů, jak uvádí se v předložené dokumentaci, ale jen 99 hlasů. Richard Pavelka ze stejného uskupení měl podle prvních součtů získat 131 hlasů, ale po stížnosti a přepočtu má jen 81 hlasů. Kandidát Josef Turek původně získal 127 hlasů, přepočet soudu mu přiřkl 77 hlasů. „V důsledku těchto pochybení bylo pro volební stranu číslo tři vykázáno o 200 hlasů více, než odpovídá údajům voličů v hlasovacích lístcích," píše soud.

Podle soudu je patrné, že hlasy pro představitele ODS a Nezávislí kandidáti pro obec Dobev byly řádně u jednotlivých kandidátů vyznačovány, avšak výsledek právě u uvedených tří kandidátů Zuzany Keclíkové, Richarda Pavelky a Josefa Turka byl bezdůvodně navýšen. „Právě navýšení počtů hlasů o 100 a dvakrát o 50 svědčí o úmyslné zjevné snaze volební stranu číslo tři zvýhodnit, přitom i optickou kontrolou pomocného sčítacího archu je zcela znatelné, že uvedení tři kandidáti nemohli získat dvojnásobek případně téměř trojnásobek počtu hlasů například ve srovnání s kandidáty Petrem Matouškem a Alešem Roučkou," stojí dále v usnesení krajského soudu.

Starostka obce Jaroslava Strnadová říká: „Na výsledku voleb to nic nemění. Nevím, jak se to mohlo stát. Chybu udělala jedna členka volební komise a komise to neohlídala. Byly špatně sečtené hlasy a nyní se výsledek voleb přezkoumává," řekla. Na kandidátce uskupení SNK obce Dobev byla napsaná až na devátém místě a údajně už nechtěla kandidovat na post starostky. „Chtěla jsem jen podpořit Sdružení nezávislých, ale starostkou už být nechci," potvrdila Strnadová, která ve vítězném sdružení získala absolutně nejvyšší počet preferenčních hlasů.

V Dobevi byla dnes naše reportérka a mluvila s obyvateli. Většina z nich se vyjádřila jen pod podmínkou anonymity. Spekuluje se, že šlo spíše o nepozornost, než o jasný úsmysl i to tom, že o chybě věděla i starostka, ale stížnost na výsledek voleb nepodala. Další lidé řešili, proč byl podán protest proti Zuzaně Keclíkové a nebyl podán také proti Richardu Pavelkovi a Josefu Turkovi (oba ODS) a proč se počet hlasů nezdál divný i u těchto kandidátů. Hodně úvah se tu týká také možných zákulisních dohod o tom, kdo s kým mohl vytvořit vedení obce.

Soudkyně Věra Balejová se dnes v televizním zpravodajství vyjádřila, že zvažuje ve věci voleb v Dobevi podání trestního oznámení.

 

Diskuse k článku - 8 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Říci o takto jasné manipulaci s volebními výsledky, že šlo pouze o chybu v sečítání hlasů, to chce opravdu silný žaludek. ještě více mne překvapilo, že soudkyně "uvažuje" o podání trestního oznámení. Jde přeci o jasné zkreslení výsledků voleb lidmy, kteří jako členové volební komise přijali zodpovědnost. Jsem opravdu zvědavý, jak se s tímto skandálem justice popasuje.

  Vloženo 26.10.2018 17:12:41

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Tady to bylo více než okaté, ale jsem přesvědčen, že obdobně to bylo asi upravováno i v některých dalších okrscích v čr, systém zpracování k tomu přímo vyzývá. I když asi ne tak brutálně, jak je již známo. Ale malá domů, či škodolibost uškodit jinému, to z podstaty věci je možné. A úplně nejhorší je ta skutečnost, že jsme jediná země v evropě, jež volí po dva dny a lístky, urny, volební místnost, prostě vše, je v noci bez dozoru. Konspirační teorie hovoří, že právě proto máme dva volební dny. Jeden den voleb nezajišťuje úspěšné volby. Tak kde je pravda?

  Vloženo 26.10.2018 10:40:07

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Taky bych to viděl tak, že pokud trestní oznámení padne, mohl by se zodpovídat taky předseda komise. Všichni si musí uvědomit, že tam nechodí pro parádu, ale je to velká odpovědnost, která může mít i při malé nepozornosti velkou dohru.

  Vloženo 26.10.2018 08:28:23

 • martina 

  Reagovat

   

  v komisi jsem seděla (na okrese Prachatice), vždycky to museli přepočítat minimálně dva, pomalu a ještě to kontrolovat.. přijde mi, že se to na tu členku hodilo, o tomhle musela komise vědět...

  Vloženo 26.10.2018 07:38:18

 • Jiri 

  Reagovat

   

  To je ten problém. Když se podíváte kolik je po republice námitek a kolik jich soudy už musely uznat. Absolventi dnešních vzdělávacích ústavu neumějí počítat, nečtou, gramatika je jim cizí. Ale zato mají dost drzosti, aby si řekli o každou funkci. Jen ať soud slečnu Barbaru vosolí pro další podobný to bude výstraha že se do komisí nemají cpát. Kdo to tam ale bude sčítat, až vymřou absolventi škol z minulýho režimu to teda nevim.

  Vloženo 25.10.2018 22:35:23

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace