Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Black and white

  neděle 18.8 19:00 - Veselská ozvěna, kostel v Zálší

  Koncert.

 • Strakonický drak

  neděle 18.8 10:00 - Strakonice, Lávka u pivovaru

  Závod dračích lodí na Otavě.

Zobrazit všechny události
 

Společnost se tváří, jako by se Romů genocida netýkala, zaznělo na pietním aktu v Letech

LETY – V neděli 12. května pořádaly Spolek pozůstalých po romských obětech nacizmu a Výbor pro odškodnění romského holocaustu v ČR pietní akt věnovaný romským obětem válečného běsnění. Na pietní místo poblíž obce Lety na Písecku se sjeli zástupci politické scény, stejně jako pozůstalí a příbuzní obětí.


Z politických špiček lze jmenovat například poslankyni a bývalou ministryni spravedlnosti za Helenu Válkovou, senátory Jaroslava Větrovského a Pavla Fischera nebo bývalého ministra kultury Daniela Hermana. U památníku v Letech byl také poslanec a písecký místostarosta Ondřej Veselý, který na sociální síti Facebook uvedl, že přijel položit věnec o den dříve

Akci zahájil bojovník za odškodnění Romů Čeněk Růžička. „Vyvražděním Židů, Romů a Sintů vznikla nenahraditelná ztráta, která není dodnes reflektována. Dalo by se předpokládat, že společnost se bude lépe chovat k lidem, kteří hrůzu nacismu přežili. Dovolím si říci, že často jsou Romové v odškodňovacích procesech vnímáni tak, jako by se jich genocida vůbec netýkala," řekl Růžička. „Na tuto nespravedlnost léta upozorňujeme," doplnil s tím, že by měl být zabavený romský majetek kompenzován úplně stejně, jako je tomu zcela po právu u majetku perzekuovaného židovského obyvatelstva.

Čeněk Růžička pak připomněl, že po vzniku Protektorátu Čechy a Morava na začátku druhé světové války byly tři tisícovky Romů ze Sudet deportovány do koncentračních táborů. „Kolik přesně jich válku přežilo, bohužel dodnes nevíme. Když přišel srpen 1942, bylo do soupisů romských obyvatel zapsáno 6500 lidí, z toho jich 1300 skočilo v táboře v Letech a 1200 v táboře v Hodoníně u Kunštátu," zmínil Růžička. 

Diskuse k článku - 14 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Xka 

  Reagovat

   

  Je to právě a jen stát, kdo podněcuje nenávist bílých proti černým. A to těmi privilégii, které černí mají.

  Vloženo 14.5.2019 16:48:12

 • Jarka 

  Reagovat

   

  Máte pravdu, nikdo z nich tam není. Dávky bych zrušila, práce je dost.

  Vloženo 14.5.2019 13:58:37

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Nijak nezlehčuji hrůzy které tito lidé museli zažít.... Ale.... Žádná pieta atd jen opět peníze zadarmo, o nic víc jim nejde. Zabavili jim kradeného koně, pár hadrů a marigotku. A oni ještě 80 let poté chtějí bezestudu odškodnění za zabavené majetky. Jak příznačné pro toto etnikum. Myslím že za 80 let co si je tu zadarmo živíme stáli spoustu miliard a tudíž byli odškodněni několikanásobně více než všichni ostatní,kteří alespoň byli pro společnost přínosem.

  Vloženo 13.5.2019 08:27:36

  • anonim 

   Reagovat

    

   100%

   Vloženo 13.5.2019 15:43:40

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Pieta by měla zajímat především postižené etnikum. Bohužel se tam nevyplácejí dávky a tak zájem z jejich strany je minimální.

  Vloženo 13.5.2019 08:24:25

 • Miloš 

  Reagovat

   

  Na fotkách vidím možná jednu tvář ze zmíněného etnika, takže asi zájem o svou minulost nemají. Je mi zle z toho co nás to stálo...

  Vloženo 13.5.2019 07:57:26

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace