Kdy a kam

  • Enjoy aour pho!

    Čtvrtek 21.2 19:00 - Vodňany, Muzeum a galerie

    Přednáška s ukázkou fotografií z cest po Vietnamu.

  • Klíčové události 20. století

    Čtvrtek 21.2 19:00 - Vodňany, Muzeum a galerie

    Přednáška.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 
 
 
 

Miss čtenářů Jižní Čechy TEĎ

Která soutěžící se vám líbí nejvíce?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Staročeská rorátní tradice z doby Karla IV. se vrací i do Prachatic

 Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

    Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

PRACHATICE – V prachatickém kostele svatého Jakuba Většího se dnes nad ránem uskutečnila první z letošní adventní série rorátních mší. Tato stará česká tradice vymizela a nyní se do řady farností vrací. A jedním z míst, kde se rorátní mše už nějakou dobu o Adventu konají, jsou i Prachatice. Jde přitom o tradici, která sahá až do doby Karla IV., tedy do doby, kdy se prachatický kostel stavěl.

 

Staročeské roráty jsou jednoduše řečeno specifickou formou mše svaté. Konají se v adventní době před rozedněním a slouženy jsou ke cti bohorodičky Panny Marie. Jejich název je odvozen od vstupního zpěvu v latině, který začíná slovy Rorate coeli desuper, neboli česky Rosu dejte shůry. Mše jsou doprovázeny zpěvy a žádný z evropských národů nemá tak rozvinutou rorátní tradici jako Češi. I tady ale roráty vymizely, ale řada farností se je snaží obnovit.

Dnešní roráty v prachatickém kostele celebroval kaplan Dominik Ettler – mši sloužil po staru u hlavního oltáře společně s farníky, kteří si přivstali a částečně v latině. Do Vánoc je tu na programu ještě několik rorátních mší – jejich program najdete ve fotogalerii.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace