Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Strakonický dudák aneb Hody divých žen

  pátek 23.8 20:30 - Hrad Strakonice - II. hradní nádvoří

  Hra J. K. Tyla v podání DS Čelakovský.

 • Vlksický Kašpar 2019 - Jonáš a Tingl - Tangl

  pátek 23.8 21:00 - Vlksice

  Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Starosta Prachatic: Takovou situaci v zastupitelstvu nepamatuji

Starosta Prachatic Martin Malý. , Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

Starosta Prachatic Martin Malý.     Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

PRACHATICE – Vztahy v prachatickém zastupitelstvu se zhoršují a zhoršují. Komplikuje to prosazování některých věcí a třeba snaha obnovit městské trhy kvůli tomu padá pod stůl. Na posledním jednání vztahy opozice a koalice dostaly další novou dimenzi, když koalice ukončila diskusi, protože v debatě podle ní zaznívaly urážlivé výroky. Jednání zastupitelstva se také neúměrně protahují, chodí na ně čím dál tím méně veřejnosti. A koalice má křehkou většinu jednoho hlasu a podporu zastupitele zvoleného za KSČM.

 

O situaci v zastupitelstvu jsme mluvili se starostou Martinem Malým. Jaká je v současné době v zastupitelstvu politická situace a vztahy?
Situace, která tam je, mi radost nedělá. Objevují se tam výroky, které za patnáct let, co já chodím do zastupitelstva, ať to bylo z pozice vedoucího finančního odboru, místostarosty a starosty, nepamatuji. Zaznívají tam tvrdé a urážlivé výroky, které nemají obdoby. Nikdy jsem je za celých patnáct let neslyšel. To mě velice mrzí. Není to z řad koalice, je to z řad opozice. Musí si to vyhodnotit každý, kdo ty výroky pronáší.

Čemu přičítáte, že ta situace je taková?
To si každý musí srovnat sám ve svém svědomí. Já jsem tam pod palbou otázek všeho druhu a celou dobu se snažím zachovávat klid a dekorum a nesnažím se odpovídat stejným tónem na některé ataky, které jsou možná už na hraně. To, co jsme slyšeli na posledním zastupitelstvu, bylo za hranou. Myslím ty výroky, které tam pronesl pan architekt Nepustil. (Jakub Nepustil se vyjádřil kriticky k tomu, že se nikdo z koalice nezapojuje do diskuse o návrhu a že jsou tam koaliční zastupitelé v podstatě zbyteční a asi jen kvůli platu a že se na ně tedy mohou složit, aby tam místo nich byl někdo, kdo chce pracovat pro město – poznámka redakce)

Bylo ale nutné diskusi ukončit? Nestačilo by mezilidsky se domluvit, že se ta diskuse povede trochu klidněji?
Došlo to prostě do takové situace a do takového bodu, že už to bylo nedůstojné tohoto pléna. Bylo to za hranicí a pan Machart nechal hlasovat o ukončení diskuse.

Co s tou situací dál? Opozice jde za něčím tak, až je to pro vás urážlivé a dochází k ukončení diskuse... Jak to zastupitelstvo může fungovat celé čtyři roky?
Začali jsme v koalici vést diskusi o úpravě jednacího řádu.

Co to znamená?
Nechte se překvapit.

Nebylo by ale lepší v situaci, kdy to osobní vztahy ovlivňují tak, že už se ukončuje diskuse, zkusit vést nějaká jednání mezi koalicí a opozicí, abyste se pokusili lidsky trochu lépe domluvit?
Já jsem se třeba nedávno sešel s panem Nepustilem na nealkoholickém pivu a diskutovali jsme úplně normálně. A proto mě ty výroky od něj překvapily. Já jsem s ním jednal lidsky. O některých věcech si i voláme. Já se nebráním nikdy vůbec žádné diskusi s opozicí. A slíbili jsme si, že se potkáme ještě nad některými věcmi.

Takže v kuloárech je vše v klidu? Když mluvíte mimo zastupitelstva, tak je to mezi vám bez emocí? A na tom jednání je to pak politické divadlo?
To se musíte zeptat pana Nepustila, co ho k tomu vedlo.

Já se ptám na vaše hodnocení situace... Nejste zodpovědný za všechny zastupitele, ale ta jednání vedete a ta jednání trvají velmi dlouho, opozice něco neustále navrhuje a většinou neuspěje a teď říkáte, že už jsou některé věci za hranou a ukončuje se diskuse. Tak se mi zdá, že je na místě ptát se vás, jak to hodnotíte a jaká jsou řešení, protože tohle zastupitelstvo má fungovat čtyři roky...
Já se bavím s každým, kdo se bavit chce. Nikdy jsem žádného zastupitele neodmítl, ani občana. Když mě kdokoli zavolá a bude chtít jednat o čemkoli, tak s ním jednat budu a jednám.

Pojďme zpět k mé otázce – je to tedy tak, že v kuloárech spolu schopni jednat jste a na zastupitelstvu to pak vypadá tak, jak o tom mluvíme?
Já bych to takto neříkal. My máme pracovní jednání zastupitelstva, která jsou naprosto v klidu a pohodová. Z toho třeba vzešel společný návrh na to zkusit něco udělat s chátrajícím domem v Klášterní ulici nebo to, že budeme řešit chatu na Libíně. Na tom jsme se domluvili a na zastupitelstvu jsme to normálně odhlasovali.

Dobře, ale proč je tedy pak na zastupitelstvu tak špatná atmosféra?
To se musíte zeptat pana Nepustila.

Máte nějaký názor, proč k tomu dochází a jak to řešit?
Každý si musí sáhnout do svého svědomí, jestli to, co říká, už není náhodou za hranou.

Když je to mezilidský problém, nebyli byste schopni si promluvit a trošku to uklidnit na nějakém neoficiálním jednání?
Nemyslím si, že by to něco přineslo. Individuální jednání jsou mnohem lepší. A já ta individuální jednání vedu, když je třeba.

V posledních osmi letech došlo k vašemu rozchodu s ODS. Pak došlo k rozchodu nebo ukončení spolupráce s Pro Prachatice. Takže v opozici sedí strany, které se s vámi, nebo vy s nimi, rozešly. Jak moc tu dnešní situaci ovlivňují tyto rozchody?
To se musíte zeptat jich. Já jsem ten, který je schopen jednat s každým.

Ale oni, zdá se mi, mají pocit, že s nimi nemluvíte...
Tak ať za mnou klidně přijdou.

Asi také vidí, že s tím, co navrhují, často neuspějí...
Tak přicházejí s něčím, co nás neoslovuje a co nevnímáme jako moudré řešení.

Další, kdo dnes dotváří opozici, jsou Živé Prachatice. Ty se rekrutovaly z části z Živé Vily a z lidí, s kterými jste se jako starosta také rozešel – nebo oni s vámi. Nejde tady dnes taky o to, že se řeší z obou stran staré věci?
Mám pocit, že oni to tak vnímají.

Oni to ale mohou vnímat naopak. Vy to tak nemáte?
Já jsem se třeba s panem Pilouškem rozešel v klidu. Podali jsme si ruce, řekli jsme si, jak spolu budeme krásně spolupracovat. To, že se pak on začal chovat jiným způsobem, je jeho věc. Já jsem to bral jako uzavřenou věc a jestli to někdo vnímá jako živou věc, tak je to jeho věc.

Já se na to ptám hlavě proto, jestli tyto staré záležitosti neovlivňují obě strany a je tu pak neochota jednat z obou stran?
Tak z mé strany to není. Jestli má někdo ty věci i po mnoha letech stále jako aktuální, tak mě to mrzí a je to škoda. Já jsem se nad to povznesl.

Jak tedy dnes analyzovat, co tu situaci v zastupitelstvu způsobuje a co s ní dělat pro zbytek volebního období? Neomezuje město a občany to, že se některé věci kvůli tomu neprosadí?
To si myslím, že určitě ne. Jediný lakmusový papírek jsou volby, které byly před třemi měsíci. Ty rozdaly jasným způsobem karty.

Ty volby ale také ukázaly, že blok podporující vedení města se zmenšil o čtyři hlasy a ty získala opozice. Trend tedy vypadá tak, že koalice oslabuje a opozice posiluje. Berete tedy v úvahu, že veřejnosti se na tom taky něco nelíbí?
Je to možné.

Ptám se, jestli uvažujete i o tom, že nějaká vina na té neústupnosti může být i na vás?
Já si myslím, že jsem tak vstřícný člověk, že jsem se vždy bavil s každým a nikdy jsem nezavřel před nikým dveře. Takže si to nemyslím. To, že někdo něco vnímá po mnoha letech jako křivdu, a proto se se mnou nebaví, proto mě dokonce nezdraví, tak to začal někdo jiný. V jednom případě jsem i říkal, nechceš si sednout, nenecháme toho? A odpověď ani nechci opakovat.

Nehrozí v současné situaci, že koalice bude mít problémy něco prosadit? Stačí, aby jeden z vás chyběl na jednání, a pak se budete muset s opozicí nějak dohodnout. Což tedy platí i pro opozici, protože ona bez vás sama taky nic neprosadí. Nemůže pak kvůli neschopnosti jednat dojít k tomu, že město bude paralyzováno?
O jeden hlas se vládne v Táboře, o jeden hlas se vládne v Písku a o jeden hlas se vládne dokonce na kraji. Ve třech ze sedmi jihočeských okresních měst se vládne o jeden hlas...

Ale u nás teď vztahy v zastupitelstvu vypadají tak, že když třeba na jednání o rozpočtu nepřijde koalice v jedenácti lidech, tak možná nebude mít město rozpočet...
To je pravda.

Takže to není asi jen o tom jednom hlasu, ale i o vztazích a proto se stále dokola ptám na řešení a na to, zda nehrozí paralyzování města?
My toto riziko vnímáme, že je nás jedenáct. S tím jsme do toho šli. Žádné jiné řešení ale neexistovalo.

Koalice je závislá na hlasu jednoho zastupitele zvoleného za KSČM. Ať už je nebo není součástí koalice, udržuje ji u moci. Nemůže tu vzniknout problém v tom, že s KSČM jsou spojeny jiné principy týkající se přerozdělování majetku ve společnosti a řešení problémů třeba revoluční cestou – což svého času znamenalo i násilí?
Za prvé - nejsme podporování komunistickou stranou. Dokonce místní komunistická strana vydala prohlášení, že tuto koalici nepodporuje.

Ale podporuje vás člověk, který vyznává její principy... Nejde tu víc o to, jak je to oficiálně, ale jak to s principy?
Ukažte mi, jaký je rozdíl mezi komunistickým a nekomunistickým chodníkem a podobně... Nepodporuje nás komunistická strana, podporuje nás Zdeněk Kollar jako zastupitel. Nepodporuje nás žádná komunistická ideologie.

Ale je to přeci jen člověk, který se hlásí svou kandidaturou za KSČM k jiným principům než zbytek koalice. Nemůže z toho vzniknout problém, když jste na něm závislí a jiné řešení není?
Na komunální úrovni, jako je to v našem městě, v tom žádný problém nevidím. Nevidím žádný rozdíl mezi komunistickým a nekomunistickým chodníkem.

Je to jednání zastupitelstva vždy jen o praktických věcech? Nejde taky občas o principy, kde se můžete se Zdeňkem Kollarem lišit v názorech?
Znám jeho názory a jeho hlasování a postoje z minulosti natolik dobře, že ho jako člověka uznávám. Je to férový člověk, slušný a rozumný, který má zkušenosti a z jeho strany v tom žádná ideologie nebyla.

Je možné dělat politiku bez politických idejí? Jde dělat jen praktické věci? Nedojde nakonec někdy na ideologii?
Já si myslím, že nikoliv. Při správě města to možné není. V tom, jak je uspořádáno zastupitelstvo, není možné, aby do toho zasahovaly nějaké ideologické věci. Na komunální úrovni ne.

Vydrží tato koalice celé čtyři roky?
Myslím si, že ano.

Je možné ustát ten velký tlak opozice?
Myslím si, že ano.

I při většině jednoho hlasu?
Myslím si, že ano.

Vydržíte všechna ta jednání v jedenácti? Nikdo nebude chybět?
Jsem přesvědčen, že ano.

Bylo by možné, že by sdružení a strany nominovaly do vedení města jiné lidi než Martina Malého nebo Jana Bauera, Roberta Zemana nebo Jakuba Nepustila?
Tak daleko ta jednání vůbec nedošla. Nikdo s ničím takovým nepřišel. Jen jsme byli principielně odmítnuti.

Proč jste s tím nepřišli jako vítěz voleb vy? Zkoušeli jste takové jednání vést?
Nezkoušeli. Zkoušeli jsme, jestli je možnost se dohodnout. Těmi, s kterými jsem se dohodnout chtěl, to znamená ODS a Živé Prachatice, jsem byl odmítnut ještě před tím, než padly jakékoli personální návrhy. Byl jsem odmítnut na základě principů a volebního programu.

Říkáte, že opozice vás v těch jednáních odmítala, aniž by s vámi mluvila – nedělá koalice to samé, když nediskutuje a když většina návrhů opozice končí tím, že se hlasování zdržíte?
Tak každý se snaží prosadit svůj program.

Proč se ale zdržujete a neříkáte jednoznačně svůj postoj? Oni to přednesou, argumentují a dočkají dost často jedenácti „zdržel se". Je to vstřícné chování?
Tak máme být jedenáctkrát proti?

Proti je jasný názor. Co je to „zdržel se"?
To je vyjádření našeho názoru na danou věc, kdy to zákon umožňuje.

Ale co to znamená pro veřejnost? Proč se zdržujete? Má to opozice chápat tak, že vám ani nestojí za to, hlasovat jasně?
Tak to přeci není. Znamená to, že s tím návrhem jsme nesouhlasili. Ten nesouhlas je možný tvrdý jako ne, anebo je tu nedostatečné přesvědčení pro to, abych se rozhodl hlasovat ano.

Je to tedy měkké ne?
Dá se to tak možná říci.

Diskuse k článku - 16 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • J. Foglar 

  Reagovat

   

  Bratrstvo kočičí pracky. Obskurní spolek tří hochů pochybných charakterů, hlavní záporné figury. Jsou ze stejné čtvrti jako Rychlé šípy (Druhá Strana) a neustále se jim snaží škodit, ale jejich zlé úmysly a činy se vždy obrátí proti nim, často komickým způsobem. Svůj název zakládají na uříznuté kočičí tlapě, které přisuzují kouzelnou moc, což demonstruje jejich babskou pověrčivost. Občas ale ukážou i jistou zručnost a nápaditost, například svým signalizačním systémem barevných vlajek na střeše vysokého domu nebo odposlouchávací trubkou v klubovně Rychlých šípů. Dlouhé Bidlo, Štetináč a Bohouš.

  Vloženo 25.1.2019 23:42:50

 • Karel 

  Reagovat

   

  Koukám, že pan Přibyl je opravdu nestranný a objektivní novinář. ????

  Vloženo 25.1.2019 19:28:35

  • Petr 

   Reagovat

    

   ????

   Vloženo 25.1.2019 22:39:13

 • Jan 

  Reagovat

   

  Poněkud zapomínáte na pana místostarostu, který byl a je předurčen pouze na zvedání ruky a čeká se co na něj spadne. K čemu tam zrovna ten jinak je? Zůčastnil se akce Štěpánský běh a stejně hlasoval proti zvýšení finanční podpory této akce a pak plkal jak to bylo super si zaběhat

  Vloženo 25.1.2019 16:22:28

  • LaLan 

   Reagovat

    

   Je to fachman. Von teda cihlu do ruky neveme, ale odborník je to na slovo vzatej.

   Vloženo 25.1.2019 16:46:28

 • Jarda 

  Reagovat

   

  Přeci nejde o nějakého komunistu nebo nekomunistu, jde o to, že máme nenasytného starostu, kterému jde jen a jen o sebe, prospěch města je mu ukradený, a tudíž potřebuje za každou cenu těch jedenáct hlasů, aby si vegetoval a nemusel nic.

  Vloženo 25.1.2019 08:33:43

  • Petr 

   Reagovat

    

   Je mi vás opravdu líto. Asi nebydlíte v Prachaticích, jinak byste to nemohl napsat. Prostě špinit za každou cenu ty, kteří v životě už něco dokázali, je dnes opravdu moderní. Ale taková je, bohužel, naše společnost.

   Vloženo 25.1.2019 09:28:34

   • Michal 

    Reagovat

     

    Můžu poprosit o příklad, co Martin Malý v životě dokázal?

    Vloženo 25.1.2019 10:30:54

    • LaLan 

     Reagovat

      

     No zatím nic, ale usilovně na tom pracuje.

     Vloženo 25.1.2019 16:25:00

 • Volič antikomunista 

  Reagovat

   

  Zdeněk Kollar je asi nejslušnější chlap z celého zastupitelstva, bez tendencí někoho okrádat. Co má společné s komunismem? Asi jen to, že za ně kandiduje, jinak vůbec nic. Nechápu proč pořád na něj ukazují prstem.

  Vloženo 24.1.2019 21:57:34

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace