Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Country tancování

  středa 20.11 10:00 - Písek, KD

 • Géniové světové hudby v klavírních proměnách

  středa 20.11 19:00 - Písek, Trojice

  Jiří Pazour – skladatel, koncertní klavírní improvizátor a pedagog Pražské konzervatoře.

Zobrazit všechny události
 

Stát ochrnutou ženu hodil s konečnou platností přes palubu

Martina Voráčková zdolává schodiště v domě dolů po zadku a nahoru vzpíráním.

Martina Voráčková zdolává schodiště v domě dolů po zadku a nahoru vzpíráním.

JIŽNÍ ČECHY – Kdykoliv v televizi ukazují, jak se náš stát ujal lidí z jiných zemí, kteří se ocitli v nouzi nebo solidárně zajišťuje nákladnou léčbu cizincům, cítí to jako velkou křivdu řada českých lidí. Těch, kteří poctivě pracovali, dokud mohli, a teď se nemohou ve své vlastní zemi domoci drahé léčby nebo třeba jen pomůcky, která by jim usnadnila těžký osud. To je případ 44leté maminky tří dětí Martiny Voráčkové ze Staré Dobevi na Písecku. Její osud a zkostnatělost byrokratického systému, který mezi paragrafy zapomněl na člověka, zasáhl i lékaře zdravotnické záchranné služby z Milevska Vladimíra Dvořáka. Mnoho svého volného času po službách na záchrance věnoval objíždění úřadů až po ministerstva, aby zjistil, v čem je problém. Po posledním jednání krajské posudkové komise v srpnu zůstali Martina Voráčková i Vladimír Dvořák, který ji po noční službě na zasedání komise doprovázel, už jen zdrcení. V systému českých paragrafů není prostor pro to, aby ochrnutá žena dostala příspěvek na plošinu, kterou by se mohla dopravovat v rodinném domě do prvního patra. Smutný příběh Martiny Voráčkové jsme popsali v únoru 2016 a vzbudil dost reakcí. Co se od té doby stalo?

 

Nic se nezměnilo, jen uběhl rok a půl

Za rok a půl žena absolvovala řadu dalších řízení, odvolání k ministerstvu práce a sociálních věcí, dokonce podala žalobu, kterou ale písecký soud nezačal řešit, neboť se správa sociálních věcí nedostavila.
Martina Voráčková bydlí v patrovém domku se strmým schodištěm. Může dostat peníze na zdvihací plošinu se stavební úpravou, kterou dodavatelská firma odhadla na 445 tisíc korun. Peníze na úřadu práce na tyto účely dokonce jsou k dispozici. Jenže úřad práce je nesmí bez doporučujícího verdiktu posudkového lékaře sociální správy vyplatit. V minulých dnech – konkrétně 23. srpna, Martina Voráčková absolvovala další jednání, tentokrát u krajské posudkové komise v Českých Budějovicích. Ženu na invalidním vozíku dopravil do sídla komise svým autem a ve svém volnu po noční službě lékař Vladimír Dvořák. Před lety se ocitl u jejího případu a od té doby se snaží ženě pomoci v boji s úředním molochem. I naše redakce pronikla na jednání komise – v roli doprovázející kamarádky.
Tím lze zprostředkovat zprávu z první ruky. Martina Voráčková nedostane opět nic. Všichni tři jsme odcházeli ze zasedání posudkové komise otřesení.

Komise konstatovala, že Martina Voráčková má bezpochyby bezvládné dolní končetiny. Jenže její postižení neopovídá přesně znakům paraplegie, které vyžadují tabulky. Podle neuroložky Drahoslavy Tišlerové, která byla členkou komise, například jedním ze znaků paraplegie je atrofované svalstvo. A to Martina Voráčková nemá.
Úředníci posudkové komise v tom případě konstatovali, že nemohou udělat nic jiného než žádost o příspěvek na pomůcku zamítnout. V krátké lidské debatě, která následovala, zaznělo doporučení – pokusit se dosáhnout změny zákona. Aby připouštěl i odůvodněné výjimky z přesného výčtu symptomů ochrnutí. To ovšem i při optimistické důvěře ve změnu zákona znamená další roky času, kdy Martina Voráčková musí čekat na pomoc manžela, až přijde z práce, nemůže se spustit i s vozíkem třeba na zahradu, leda naučeným způsobem spouštět své tělo po schodišti nebo jej naopak vzpírat nahoru. I tak ale nastane problém, jak se dostat na vozík.

Lékař: Systém je nelidský, úřad až cynický

„Paní Voráčková je bezpochyby ochrnutá. Zpočátku tomu revizní lékařka nevěřila a přede mnou se paní Voráčkové ptala, proč jezdí na vozíku. Také se divila, že divně leze z auta, když jsem ji vytahoval. Později se na tom, že je ochrnutá, postupně shodli všichni. Není však ochrnutá dle tabulek," popisuje lékař Vladimír Dvořák. „Předpokládal bych, že posudková komise a revizní lékařka pochopí rozmanitost života a nebude hloupě až cynicky aplikovat vyhlášku tímto způsobem. K tomu by stačil stroj. Jestliže je vyhláška špatná, měli by její změnu iniciovat jak revizní lékaři, tak odborný posudkový lékař a jiní členové komise. Ale podle toho, co jsem viděl a slyšel, je to ani nenapadne," říká Vladimír Dvořák a dodává: „Chápu, že posudkoví lékaři postupují dle tabulek, kritérií, musí stav nějakým způsobem kvantifikovat a určit nějakou hranici, komu pomůcky poskytnout a za kolik. Jakékoliv tabulky ale nemohou postihnout všechny eventuality života, a proto zdravotní stav hodnotí posudkový lékař či komise, která by měla zvážit všechny faktory včetně aktuálnosti tabulek. Zkrátka zda vyhláška, která má pomoci postiženým, opravdu pomáhá. Byl jsem přítomen na jednání paní Voráčkové jak s revizní lékařkou a lékaři neurologie, tak u odvolací komise. Přestože se mě to vlastě netýká, byl jsem překvapený neochotou pochopit stav pacientky i stylem jednání komise, bez empatie, stroze, někdy až snad nadřazeně. Vyhláška vznikla pro pomoc postiženým lidem. Podobným jako paní Voráčková. Lidský faktor v komisi a v posudkovém lékařství přece musí eliminovat strohost a omezenost technického popisu jednotlivých chorob. Jenže lidé bohužel většinou procitnou, až když musí podobná peripetia a ponížení podstupovat sami nebo se svými rodinými příslušníky," myslí si lékař z Milevska.

Kde selhává stát, třeba pomohou dobří lidé. Třeba se v transparentní sbírce, jejíž výsledky chceme pravidelně zveřejňovat, po malých darech dá dohromady částka na plošinu, kterou se jednou Martina Voráčková přepraví dolů či nahoru u svého domu. Spolu s lékařem Vladimírem Dvořákem tomu věříme a u takového okamžiku bychom rádi byli.

Transparentní účet Martiny Voráčkové je v České spořitelně založen – má číslo 3063108143/0800.

O příběhu paní Martiny budeme dál informovat.

Libuše Kolářová

 

 

Diskuse k článku - 45 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3 4 5 6  | Starší příspěvky »
 • sumiregusa 

  Reagovat

   

  Vím, jak paní Martině je, jak se cítí. Sám mám těžké zdravotní znevýhodnění. Ten pocit bezmoci a ponížení, kdy o Vašem osudu rozhoduje "od stolu" zdravý člověk, který o Vašem životě nic neví, je hrozný. Když se musíte doprošovat pomoci, kterou životně potřebujete a která by už proto měla být samozřejmostí, to nikomu nepřeji. Nejsem zlý člověk, ale kdo sám neprožije, nepochopí. V plné šíři ne. A smutné je, že v komisi sedí většinou "pupkatí páprdové a báby" kteří už dávno mají být v důchodu a tohle berou jako dobrou bokovku. Co je nepálí, nehasí. Tabulky, předpisy, vyhlášky, nařízení... A lidskost, pochopení...??? Proboha, kdy jindy by paní Martina měla mít na plošinu transparentnější nárok, když ne v její situaci??? Čtu - a nevěřím vlastním očím. Až gumové hlavy, které, mimo jiného, o lidech s postižením (spolu)rozhodují (de facto rádo by moudrými zákony z parlamentních lavic), budou tam, kde jsme my postižení, možná pochopí.... A pak to, co nejde, půjde, protože půjde o ně, ne o nás. Je smutné, že stát se raději štědře stará o cizince, (proboha proč???), než "o vlastní". Je mi smutno, moc. Věřím ale, že pomůžeme my, dobří lidé, když zákony vlastní země to nedokáží.

  Vloženo 14.2.2018 01:26:28

 • Bavor V. 

  Reagovat

   

  Odkaz na transparentní účet
  http://www.csas.cz/banka/appmanager/portal/banka?_nfpb=true&_pageLabel=transacc&accNumber=000000-3063108143&docid=internet/cs/transparentni_ucet_3063108143.xml

  Vloženo 25.9.2017 14:08:11

 • Občan-ovčan 

  Reagovat

   

  Proč většina lidí nadává na stát, na politiky? Vždyť je to ve vašich rukách. Kolik je v tomto státě důchodců žijících na hranici i pod hranicí bídy? Kolik je postižených zdravotně, invalidů a dalších. Proč nezvolíte tu stranu, která bude mít především ve volebním programu na 1. místě starost o Vás. Těch, které jsem vyjmenoval a patřím mezi vás je v republice skoro 3 miliony. Kdo by asi byl zvolen do čela státu, kdybyste právě Vy volili Ty, kteří by stáli za svým slovem a peníze by necpali do chřtánu těm, kteří nevytvářejí žádné hodnoty. Komu přidávají každoročně peníze? Politici sami sobě, soudcům, st. zástupcům, policistům, úředníkům , starostům a dalším profesím, tu 10%, tu 15%, pro imigranty 21 tisíc Kč, do vězeňství atd. Pro ty, kteří jsou zdravotně postižení nic, pro důchodce 2%. Pěkně si ti šizuňkové ve vládě křečkují a syslují do vlastních kapes. Takže volte ty, kteří už si konečně budou vážit těch, kteří celý život pracovali, odváděli daně, platili zdravotní a sociální pojištění a také těch, se zdravotním postižením. Zdar a sílu, vydržte, vše se časem zlepší.

  Vloženo 16.9.2017 17:54:59

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   "Proč nezvolíte tu stranu, která bude mít především ve volebním programu na 1. místě starost o Vás." tvoje věta. Zbytek nečtu.
   Proč? Protože politické strany lžou ty naivo.

   Vloženo 16.9.2017 20:56:13

  • Eva 

   Reagovat

    

   Prosím o informaci, která ta strana se postará o ty nemohoucí a nepotřebné? Že bychom jí volili. Zatím co jsme zvolili, stálo za starou bačkoru, jen sliby a pak skutek utek. Víte li která je ta správná, sem s ní. Ať se alespoň zasmějeme. Být chudý a ještě smutný je prý dvojí neštěstí.

   Vloženo 17.9.2017 12:42:02

 • Ivca041 

  Reagovat

   

  Dobry den je mne pani velice lito ale kdyby se stalo nekomu z posudkove komise tak narok bude mit protoze oni jsi ruka myje ale obycejny clovek je odpad co by jeste chtel drzim
  palce do televize s tim hlavne ze davaji romovy a emigrantum stat by se mnel stydet!!!!

  Vloženo 14.9.2017 19:04:05

 • Bibi 

  Reagovat

   

  Zažívám něco podobného, bojuji z lékaři a posudkařami, a vlastně všemi... A odvolání nikde... Je mi z toho na nic co se děje v této hnusný zemi... Mám Hidradenitis suppurativa, hidracefalus (rok a půl), špatná imunita atd.....
  Ale toto co čtu mi vážně zvedá žaludek :-(
  Paní přeji spoustu síly a aspoň malý zázrak v tom že ji někdo pomůže....

  Vloženo 13.9.2017 21:43:12

  • Sharki 

   Reagovat

    

   vím to tak že nam nezbyde než se nabarvit na černo, sehnat pas ze Syrie nebo jiné země, říct od osbe že jsme geyové nebo transky a pak dostanem od státu penez ze nebudem vedet co s nima...... velmi smutne......velmi

   Vloženo 14.9.2017 09:10:37

« Novější příspěvky 1 2 3 4 5 6  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace