Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vánoční pásmo 4

  neděle 8.12 15:00 - Kino Střelnice, Masarykovo nám. 107, Jindřichův Hradec

  Vánoční pásmo pohádek.

 • Jindřichohradecký symfonický orchestr

  neděle 8.12 19:30 - Kaple sv. Maří Magdaleny, Kostelní I / 20, Jindřichův Hradec

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Státní zástupce z Českých Budějovic čelí žalobě pro podvody

AKTUALIZOVÁNO - 12.1.2019 10:06

TÁBOR/ČESKÉ BUDĚJOVICE - U předsedkyně trestního senátu Okresního soudu v Táboře Heleny Mörtlové nakonec skončil případ, ve kterém čelí obžalobě z podvodu a úvěrového podvodu právník Petr Sýkora (52), bývalý vojenský prokurátor, šéf českobudějovického okresního úřadu vyšetřování a naposledy státní zástupce na Okresním státním zastupitelství v Českých Budějovicích. Řada lidí z justičních a policejních kruhů je mezi poškozenými ve výčtu více než čtyřmilionových dluhů, které si Petr Sýkora nadělal. Není proto divu, že hned několik budějovických soudců nemohlo tuto kauzu pro podjatost soudit a skončila v Táboře. Trestní senát v čele s předsedkyní Helenou Mörtlovou věc rozplétá už od loňska a dnes hlavní líčení pokračovalo. Policie trestní stíhání Petra Sýkory zahájila na konci října roku 2017. Z kauzy je zřejmé, že problémy se nevyhýbají ani lidem ve velmi dobrém postavení, ovšem v jejich případě jsou banky i nebankovní společnosti daleko méně obezřetné. A tak i tyto instituce dnes stojí frontu na splátky v insolvenčním řízení.

 

Petra Sýkoru zastupuje obhájce Miroslav Kříženecký a ten se pokusil poslat do autu i táborský soud. Dokonce podal podnět, aby se přezkoumalo podezření z trestného činu, zda soudkyně Mörtlová nerozhodovala zaujatě, když odmítla, že by Petr Sýkora měl nárok na bezplatnou obhajobu a tu mu přiznala jen z padesáti procent. Krajský soud tyto obstrukce odmítl a věc soudkyni Mörtlové ponechal. Advokát Kříženecký ještě namítl podjatost senátu a to soudkyně dnes po poradě také zamítla, neboť přísedící Jiří Hlavsa a Josef Jahn se na rozhodování o bezplatné obhajobě nepodíleli. Hlavní líčení pak pokračovalo. Žalobce Miloš Herna, který k této věci je přidělen z Prachatic, žádné námitky proti složení senátu neměl.

Řada svědků vypovídala už při minulém jednání, dnes přišel na řadu budějovický advokát Zdeněk Staš a soudní znalec z oboru psychiatrie Vlastimil Tichý.

Cesta do dluhové pasti

Advokát Staš řekl, že se znal s Petrem Sýkorou už ze studií v Brně a oba pak nastoupili v Českých Budějovicích jako čekatelé – Zdeněk Staš u vojenského soudu, Petr Sýkora u vojenské prokuratury. Setkávali se soukromě i profesně a když byla vojenská justice v 90. letech zrušena, nastoupil Petr Sýkora k policii. Peníze si začal od svého známého půjčovat někdy v letech 2010 až 2011. Jako důvod uváděl problémy po rozvodu, pak s nemocnou sestrou, matkou, problémy s bratrem. Šlo o částky v řádu desetitisíců, které napřed vracel, ale někdy v roce 2015 nebo 2016 začaly s vracením problémy.

„Vždycky mě ujišťoval, že jako státní zástupce má vysoký příjem a že peníze vrátí. Pak jsem se ale dozvěděl, že chodí do heren a sází. Zeptal jsem se, jestli si půjčuje i jinde a on mi sepsal seznam věřitelů s tím, že s každým je o splácení domluvený. Byli tam lidé jako doktor Šenkýř, doktor Fryš. Že jde o miliony jsem ale zjistil až z insolvenčního řízení," pokračoval Staš ve výpovědi. Půjčky si jistil směnkami a soudu sdělil, že kdyby znal rozsah dluhů, tak by půjčky neposkytoval, protože z výše částky je zřejmé, že jde o dluhovou past. Nakonec už chtěl Zdeněk Staš nějaké zajištění a Petr Sýkora mu přivezl své jízdní kolo, které má Staš dodnes. „Jednou mi taky přinesl mobil, ale já ho nepotřeboval, tak ho tu nechal jako dárek pro moji dceru," řekl.
Nakonec Petr Sýkora požádal Zdeňka Staše o půjčku 600 tisíc, ale ten to už odmítl. „Ptal jsem se na státním zastupitelství kolegů Petra Sýkory jestli vědí o tom, že si půjčuje peníze. Řekli, že se to ví a bude se to řešit," pokračoval budějovický advokát ve výpovědi. Nakonec mu jeho známý zůstal dlužen přes 150 tisíc a dnes mu chodí 950 korun měsíčně z insolvenčního řízení.

Svědek řekl, že od roku 2016 Petra Sýkoru osobně neviděl, přišla mu od něj jen vyčítavá esemeska, že zavinil jeho problémy. „Insolvenci na sebe podal sám, musel přece vědět, že pak se celá věc zveřejní," dodal Zdeněk Staš. Když se pokusil vymoci peníze exekučně, už před ním byla řada jiných včetně dluhu na výživném. Jeho právník také sepsal s Petrem Sýkorou dohodu o vypořádání, ta ale plněna nebyla.
Obhájce Kříženecký zdůrazňoval, že nadřízení Petra Sýkory museli o jeho problémech vědět, když státní zastupitelství muselo obstavovat jeho plat a srážet mu exekuce.

Co řekl znalec z oboru psychiatrie

Obsah esemesky, kterou obžalovaný osočil svého věřitele z vlastních problémů, korespondoval se znaleckým posudkem, s nímž u soudu vypovídal psychiatr Vlastimil Tichý. Uvedl, že v době žalovaných činů netrpěl Petr Sýkora duševní chorobou. Označil ho za člověk emočně nestabilního, nezdrženlivého, se zvýšenou vztahovačností, který má problémy s alkoholem v kombinaci s uklidňujícími léky a patologickým hráčstvím. Rozpoznávací schopnosti podle psychiatra sníženy neměl, ale schopnost odolat ano. Hrát podle znalce začal už někdy na konci devadesátých let. Měl hodně stresující práci a po rozvodu se dostal do finančních problémů.

Znalec řekl, že Sýkora je extrémní introvert, nechce své problémy řešit s nikým jiným, tím byla obtížná spolupráce i s psychologem nebo psychiatrem. Jak vyplynulo z výpovědi bývalé manželky, která se dnes u soudu četla ze spisu, tuto odbornou pomoc mu vyhledal bývalý kolega státní zástupce Josef Richtr a dokonce ho tam sám odvezl.
Z výčtu výpovědí se vykresloval obraz člověka, který migroval mezi svými příbuznými a známými a žádal o půjčky na maturitní ples dcery, kvůli nemoci sestry, na vyplacení manželky, na překlenutí doby do poskynutí úvěru, což se ale podle následujících slov nezdařilo... Z vypůjčených peněz poplácel staré půjčky a propadal se do stále hlubší pasti. „Ocitl se v bezvýchodné situaci, bez rodiny, a i když byl coby státní zástupce trestně stíhaný, pořád chodil hrát. Jako jediné východisko viděl, že by mohl vyhrát a něco splatit," řekl znalec.

Ze spisu se četla také výpověď bratra doktora Sýkory, který ho označil za sobce a připustil, že ho přiměl pod tlakem nevýhodně prodat společný dům, který získali po matce, protože potřeboval peníze. „O mně pak rozšířil lež, že jsem utekl s penězi na Floridu," vypověděl bratr. Uvedl, že i jejich společná sestra měla problémy s alkoholem a dostala se do finančních problémů. Bratrovi však Petr Sýkora půjčené peníze vrátil.

Poměrně příznivě hovořila o svém bývalém manželovi Věra Sýkorová. Řekla, že se v roce 2011 rozvedli proto, že se manžel málo věnoval rodině a chodil domů opilý. Doma nepil nikdy. Našla si pak jiného partnera a podala žádost o rozvod. S manželkou se Petr Sýkora finančně vypořádal a až do zahájení exekucí řádně platil na dcery. S dcerami se stýkal a ty ho mají rády. „Je to hodný člověk a cítil se osamělý," vypověděla bývalá manželka. Podle ní během manželství automaty nehrál, maximálně chodil na ruletu.

Znalec vyřkl závěr, že obžalovaný sám není schopen se s patologickým hráčstvím vypořádat a navrhuje jeho ústavní léčbu a poté k řešení dalších problémů ambulantní psychiatrickou léčbu, protože nebezpečný není.

Kdy už ani plat státního zástupce nestačí

Všichni věřitelé podlehli vidině, že člověk s platem státního zástupce bude mít na vrácení a byli ohromeni, když v insolvenčním řízení vyplynulo, že součet dluhů je přes 4,2 milionu korun. Překvapivý je i výčet bankovních a nebankovních společností, které půjčky poskytly, ačkoliv obvykle si své klienty důkladně prověřují. Magistrát poslal zprávu, že Petr Sýkora nebyl nikdy řešen v přestupkovém řízení a rejstřík trestů má také dosud bez záznamu.
Podle znalce se Petr Sýkora nakonec ocitl v sociální izolaci a už pouze v herně byl váženým člověkem – protože tam utrácel velké peníze. Z dnešního jednání se také omluvil kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu.
Soudkyně nakonec požádala obhájce Miroslava Kříženeckého, aby se do pěti dnů jménem svého klienta vyjádřil, zda má smysl shánět ještě dva svědky, které se nepodařilo vyslechnout. Naznačila, že na příštím jednání by už mohly zaznít závěrečné řeči a padnout rozsudek.

Petr Sýkora je na portálu Justice stále veden jako okresní státní zástupce na Okresním státním zastupitelství v Českých Budějovicích. Okresní státní zástupce v Českých Budějovicích Ivo Dvořák uvedl, že Petr Sýkora je státním zástupcem Okresního státního zastupitelství v Českých Budějovicích. Z rozhodnutí ministra spravedlnosti je však dočasně zproštěn výkonu funkce státního zástupce.

 

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Jarmila 

  Reagovat

   

  To je hrůza.

  Vloženo 10.1.2019 17:35:14

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace