banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Black and white

    neděle 18.8 19:00 - Veselská ozvěna, kostel v Zálší

    Koncert.

  • Strakonický drak

    neděle 18.8 10:00 - Strakonice, Lávka u pivovaru

    Závod dračích lodí na Otavě.

Zobrazit všechny události
 

Studánka u Nových Hradů prošla obnovou. Vyhrála ji v krajském hlasování

 Autor: Petr Stýblo, Český svaz ochránců přírody

    Autor: Petr Stýblo, Český svaz ochránců přírody

JIŽNÍ ČECHY - V novém kabátě přivítala podzim čerstvě zrenovovaná studánka, která patří mezi oblíbené zastávky místních i turistů. Studánka v osadě Údolí u Nových Hradů vyhrála s přehledem letošní hlasování v rámci Jihočeského kraje o svoje zvelebení v celostátním projektu Živé studánky. O tom, které studánky se dočkají oživení a renovace, rozhodovala letos v sedmi krajích České republiky veřejnost formou hlasování na internetu.

 

Studánka i pramen se dočkaly především nových stříšek, které si ale zachovaly původní podobu. Na řadu přišlo i celkové vyčištění pramene a kamenného přepadu před studánkou. Pocestní také budou moci již v brzké době ocenit novou dřevěnou lavičku. Celkové náklady na rekonstrukci dosáhly výše téměř 40 tisíc korun.

Studánka v osadě Údolí u Nových Hradů získala nejvíc hlasů ze všech zúčastněných studánek, celkem 971. Velká podpora může souviset i s její dlouhou historii. Kdysi stála u jejího pramene kaple z konce 18. století, tu však zchátralou v 70. letech 20. století zbořili. Zůstala zde jen velká Jetzkova lípa, která byla vyhlášena jako památný strom. Na místo se dříve scházela procesí a zastavovali se u ní poutníci při cestě na Dobrou Vodu. Voda ze studánky byla pokládána za léčivou a prospěšnou hlavně očím.

Nyní se u ní zastavují místní chataři a chalupáři, turisté a cyklisté. Nachází se asi patnáct metrů západně od silnice Nové Hrady – Horní Stropnice, čtyřicet metrů severně od autobusové zastávky Tereziino údolí. Poblíž studánky začíná naučná stezka pátera Bonfilia a půl kilometru odsud leží turisty hojně navštěvované Terčino údolí.

„Během hlasování bylo vidět, že především lidé z okolí se o „svoji" studánku vždy rádi zasadili a začali se o osud studánek ve svém okolí zajímat. To byl přesně cíl projektu, který se podařilo naplnit nad naše očekávání," podotýká Michal Vávřil z pramenitých vod Toma. Známá značka balených pramenitých vod projekt Živé studánky iniciovala. Probíhal přitom ve spolupráci s odborníky z Českého svazu ochránců přírody a pomáhá zvýšit povědomí o významu vodních zdrojů mezi širokou veřejností. Zároveň také aktivizuje místní komunity, které by ke studánkám ve svém okolí měly mít skutečně vztah, aby se do péče o ně samy aktivně zapojily.

Ještě ve druhé polovině minulého století se počet studánek na našem území odhadoval až na deset tisíc. V současnosti jich uvádějí statistiky Národního registru pramenů a studánek už jen méně než pět tisíc. Některé studánky zmizely kvůli změnám v krajině, jiné se ztratily nebo zpustly jen z toho důvodu, že se o ně neměl kdo starat.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace