Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • O prrincezně, Liciášovi a makových buchtách

    neděle 22.9 15:00 - Milevsko - amfiteátr

    Pohádka

  • Lollipopz - Tábor

    neděle 22.9 16:00 - Tábor, hotel Palcát

    Zábavná hudební show, jehož součástí jsou mimo jiné oblíbené soutěže a spousta písniček ze všech doposud vydaných alb.

Zobrazit všechny události
 

Svými hlasy můžete podpořit opravu jedné z jihočeských studánek

JIŽNÍ ČECHY – Ještě měsíc, tedy do 30. června, mohou lidé na webu zivestudanky.cz hlasovat o obnově zázemí dalších pramenů v sedmi různých krajích v rámci druhého ročníku projektu Živé studánky. Jsou mezi nimi i tři v jižních Čechách. V anketě jsou pak další tři z Ústeckého, Plzeňského, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Hlasy veřejnosti určí, která z trojice studánek se v kraji dočká opravy. „Nominované“ studánky vybrali odborníci z Českého svazu ochránců přírody s využitím tipů od občanů. Ve čtvrtek 31. května se koná každoroční otvírání studánek.

Studánka v osadě Údolí u Nových hradů

Studánka v osadě Údolí u Nových hradů na Českobudějovicku má dlouhou historii. Kdysi stála u jejího pramene kaple z konce 18. století, tu však zchátralou v 70. letech 20. století zbořili. Zůstala zde jen velká Jetzkova lípa, která byla vyhlášena jako památný strom. Nyní chrání pramen cihlová zídka s dřevěnou stříškou. Samotná studánka je kamenná, krytá uzavíratelným dřevěným přístřeškem. Leží asi dvacet metrů od pramene.

Na místo se dříve scházela procesí a zastavovali se u ní poutníci při cestě na Dobrou Vodu. Voda ze studánky byla pokládána za léčivou a prospěšnou hlavně očím. Nyní se u ní zastavují místní chataři a chalupáři, turisté a cyklisté. Nachází se asi 15 metrů západně od silnice Nové Hrady – Horní Stropnice, 40 metrů severně od autobusové zastávky Tereziino údolí. Poblíž studánky začíná naučná stezka pátera Bonfilia a půl kilometru odsud leží turisty hojně navštěvované Terčino údolí.

Studánka i pramen potřebují novou střechu a také trubka, která vede vodu od pramene do studánky, volá po výměně. Ušlí pocestní by určitě ocenili také lavičku.

Studánka v Jindřišském údolí

V Jindřišském údolí se dochovalo velké přírodní bohatství. Ochránci přírody se zde snaží co nejvíce míst ponechat bez zásahu a o ty ostatní pečovat tak, aby se mohla vyvíjet přirozeně. Obyvatelé Jindřichova Hradce sem ve velkém chodí na procházku již od 19. století. Dnes navštíví unikátní oblast v sezóně až tisíce lidí. Údolím totiž také prochází poměrně frekventovaná turistická trasa z Jindřichova Hradce do oblasti takzvané České Kanady.

Místní studánka leží v katastru obce Jindřiš v zalesněném svahu pod zahrádkářskou kolonií. Je kamenná s kovovými dvířky, které jsou poškozené a potřebují opravu. Upravit je třeba také odtok a přístup ke studánce od turistické stezky, která vede v údolí.

U Dobré vody

Studánka U Dobré vody pochází z roku 1933. Leží na červené turistické trase, která vede kolem hory Velký Mehelník asi tři kilometry jihovýchodně od Písku. Studánka plně dostává svému jménu, vyvěrající voda má velmi dobré parametry a navíc je přístupná celý rok. Samotná stavba kolem pramene je v zachovalém stavu, místo však potřebuje upravit přístupovou cestu, zábradlí, přidat stojan na kola a celkově upravit terén.

Velký Mehelník je nejvyšší kopec Píseckých hor. Na jeho vrcholu leží řada velkých balvanů, z nichž nejznámější je Loupežnický stůl. Je vysoký přes jeden metr a široký necelé dva metry. Podle některých archeologů a historiků se zde v pohanských dobách mohly konat kultovní obětní obřady. Podle lidových pověstí u stolu hodovali loupežníci někdy v období Karla IV.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace