Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Houbařská poradna s Pavlem Špinarem

    Úterý 24.9 17:00 - Soběslav - Rožmberský dům

  • Lidské tělo: pohybový aparát

    Úterý 24.9 18:00 - Tábor - knihovna pro dospělé

    Anatomie pohybu - přednáška

Zobrazit všechny události
 

V pátek třicátého večer se po třicáté poběží ulicemi Soběslavi. Silvestrovský běh je tu

AKTUALIZOVÁNO - 28.12.2016 11:17

SOBĚSLAV - Soběslavská sportovní tradice letos oslaví své kulaté výročí. Nechce se ani věřit, že v pátek 30. prosince se uskuteční již 30. ročník Silvestrovského běhu ulicemi města Soběslavi. A proč se jmenuje Silvestrovský, když se datuje už na 30. prosince? Protože hlavní kategorie startuje přesně o půlnoci a vlastně se běží v prvních silvestrovských minutách. Všechny předešlé probíhají ještě 30. prosince večer.

 

Na začátku byl bláznivý nápad – uspořádat noční běh ulicemi města po vzoru slavného novoročního běhu v Sao Paulu. Již prvního ročníku se zúčastnily více než tři desítky místních sportovců ochotných podat v předvečer silvestrovských oslav sportovní výkon na trati dlouhé 1987 metrů. Start přesně o půlnoci i trasa závodu se od té doby nezměnila. Pravidelně se mění pouze délka závodu – každoročně se jeho start posouvá o jeden metr, takže letos se závodníci musí popasovat se vzdáleností 2016 metrů.

Soběslavský „silvestrák“ si rychle získal mnoho fandů z řad atletů i zástupců dalších sportů - registrovaných i ryze amatérských. Každoročně vítá borce ze Soběslavi, Veselí nad Lužnicí nebo Tábora, pravidelně na tento sportovní svátek dojíždějí celé rodiny z Českých Budějovic, Prahy nebo Liberce. Někteří medailisté dětských kategorií se během let proběhali až k vítězstvím v kategorii dospělých.

Silvestrovský běh ulicemi města Soběslavi je pravidelně evidován v oficiální termínové listině běhů mimo dráhu v České republice. Posledních ročníků se zúčastňovalo 60 – 70 běžců všech kategorií a bylo rozděleno vždy 6 sad originálních medailí, diplomů a věcných cen v celkové hodnotě 10 – 15 tisíc korun.

Pro letošní ročník chystají pořadatelé řadu změn. Nejviditelnější bude nafukovací cílová brána zapůjčená pro tuto akci sponzorem Intersport Tábor, zvětší se i zázemí pro registraci závodníků včetně teplé šatny a toalet v restauraci Hospůdka V Růžku. Po jednáních pořadatelů s novými sponzory bude opět vylepšeno tradiční občerstvení.

Poprvé v historii dojde k rozdělení jediného závodu všech kategorií na dva dětské a hlavní tradičně půlnoční závod. Start dětí do 10 let bude odstartován na náměstí ve 22 hodin, závod dětí ve věku 11 – 14 let se uskuteční tamtéž ve 22.15 hod. Startovní výstřel hlavního závodu se ozve tradičně o půlnoci na tř. E. Beneše poblíž areálu bývalého podniku Lada a utkají se v něm muži a ženy letos poprvé rovněž ve třech kategoriích: 15 – 25 let, 26 – 45 let a 46+. Těmito kroky chtějí pořadatelé zatraktivnit závod pro mladší děti i ženy v nejlepším věku.

Vzhledem k výše popsaným změnám bude posunut i začátek programu tohoto sportovního podniku. Začne ve 21.00 kulturním a sportovním doprovodným programem, následuje prezentace závodníků obou dětských kategorií ve 21.30 hodin. Po doběhu dětských závodů, jež se uskuteční pouze v prostorách okruhu náměstí, a dekorování medailistů bude ve 23.00 hod. zahájena prezentace dospělých běžců a běžkyň. Hlavní závod startuje ve 24 hodin a vyhlašování vítězů proběhne zhruba v 0.45 – tedy už posledního dne roku. Doprovodný sportovní a kulturní program, určený závodníkům i jejich servisním týmům, bude probíhat po celou dobu akce.

Také soutěž družstev je dlouholetou a nepřehlédnutelnou součástí závodu. V hodnocení nápaditých týmů, jež v libovolném počtu a složení startují pod jedním startovním číslem, často nerozhoduje pouze čas, ale i umělecký dojem. Jedná se o vítané silvestrovské zpestření ze strany skupiny závodníků, kteří se přicházejí především dobře pobavit.

Sraz všech účastníků je v prostoru cíle resp. prezentace v Soběslavi na náměstí Republiky u sochy Mistra Jana Husa. Zde je zajištěn i veškerý servis pro běžce a jejich doprovod. Startovné 30 Kč je spíše symbolické. O zdárný průběh závodu se postará zhruba 20 pořadatelů. Další informace získají zájemci z plakátů nebo na telefonním čísle 603 899 401.

za pořadatele závodu se na všechny běžce i diváky těší Lenka a Petr Čápovi

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace