Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Léto na Kampě - PPB a Zropuch

    sobota 24.8 18:00 - Klub Kampa, kampus JU, České Budějovice

    Festival.

  • Pivní slavnosti Myslkovice

    sobota 24.8 13:00 - Zámecký park, Myslkovice

Zobrazit všechny události
 

EKG Holter pro prachatickou nemocnici přijely předat i Holki. A měly sebou své holky

AKTUALIZOVÁNO - 7.11.2013 06:48

PRACHATICE – Dětské oddělení prachatické nemocnice už vlastní EKG Holter pro kardiologické vyšetření dětí a novorozenců. V úterý 5. listopadu speciální zařízení převzali primář Jan Kylián s ředitelem nemocnice Michalem Čarvašem z rukou zpěváka Martina Franceho, skupiny Holki a Radovana Sedláře, ředitele společnosti BTL zdravotnická technika. Mezi gratulanty nechyběla ani Martina Lišková, která přivezla hračky pro malé pacienty dětského oddělení.

Výsledek - koupě zdravotnického přístroje a jeho darování - je výsledkem charitativního koncertu Kdo má rád, který v červnu uspořádal zpěvák Martin France na Martinském mlýně u Trhových Svinů. Koncert se konal už třetím rokem a Martin France na něj dokáže přilákat skutečně zajímavé hosty. Jsou to jeho přátelé, ochotní vystoupit na benefici. Výtěžek činil letos padesát tisíc korun. A to byla částka, kterou prachatická nemocnice ještě potřebovala, aby si mohla pořídit EKG Holter pro dětské oddělení.„Přístroj je speciálním záznamníkem, který se pomocí elektrod připojí na tělo pacienta a čtyřiadvacet hodin natáčí jeho EKG. Pacient po tu dobu vykonává běžnou činnost. Můžeme tak zjistit, zda u něj ve sledovaném období vznikly poruchy srdečního rytmu a při jaké činnosti se to stalo,“ vysvětluje ředitel prachatické nemocnice Michal Čarvaš.

Srdečné přivítání na dětském oddělení

Je úterý 5. listopadu, hodina před polednem. Na pokoji 212 stojí dva nenápadné kufříky, ve kterých je celý zázrak medicíny. Na oddělení už ho vyzkoušeli.

K pokoji se dostanete chodbou, která je lemovaná dětskými motivy, z ní pak můžete vejít do jídelny, herny, pokojů, místnosti sester, ošetřovny. Všude barevné motivy, hračky a neodmyslitelní plyšáci. Tomu všemu vládne hlavní sestra Hana Švíková, která úterní návštěvu přivítala: „Mohu vám říci, že jsme rádi, že EKG Holter tady máme. Myslím to doopravdy. Je pravda, že některým malým pacientům musíme dávat knoflíky a zipy na záda, aby si přísavky nestrhli, ale je to fantastická věc. Jsme rádi, že se stále najdou lidi, kteří dokáží uspořádat takovou sbírku na tolik potřebné zařízení.“

„Přístroj tu máme už čtrnáct dní, a to na odzkoušení. Je perfektní, vše funguje, jak má. A dnes je, už i oficiálně, náš. Dříve jsme diagnózu sice stanovovali, ale nic nebylo jisté, pokud malý pacient nejel přímo do Motola. Dnes už u nás zjistíme, zda opravdu jde či nejde o poruchu srdečního rytmu a až potom vyšleme pacienta do motolské nemocnice. Dříve jsme i na vyšetření posílali pacienty přímo do Prahy. Mnohdy se daly problémy řešit jinak, než operací, kdybychom včas věděli skutečný stav pacienta. Nyní máme výsledek doslova okamžitě a víme, na čem jsme. Ještě bychom potřebovali pár věciček….,“ zmínil se primář dětského oddělení Jan Kylián. 

Ředitel společnosti BTL zdravotnická technika Radovan Sedlář i obchodní ředitel Jiří Jandourek prozradili, že jsou českou firmou, která se zabývá vývojem, výrobou, prodejem a servisem zdravotnických přístrojů a zařízení pro rehabilitaci, lázeňství, kardiologii, interní medicínu, estetickou medicínu, gynekologii a další lékařské obory. Fungují už od roku 1993.

Už se chystá další koncert

Zpěvák a hlavní organizátor akce Kdo má rád Martin France má už v hlavě další plány: „Jsem rád, když můžeme pomoci dobré věci. Chceme uspořádat podobný dětský den a charitativní koncert i příští rok. Zatím nevíme, na který přístroj by se vybíraly peníze, to se ještě pan primář s ředitelem nedomluvili. Nevadí, to ještě není tak důležité. Jsem rád, že dnes na předání přijely Holki, bez kterých bych si letošní ročník ani neuměl představit, i když se přiznám, že jsem měl strach, že nám dvě z kapely porodí přímo při koncertu, protože byly v sedmém, osmém měsíci.“

Skupina Holki zářila

Známá kapela Holki, to jsou dvě novopečené maminky a jedna už zkušenější. Mají tedy k dětem velmi blízko. Třiatřicetiletá zrzka Radana Labajová nechala sice svého čtyřletého Teodora Maxmiliána ve školce, ale další dvě zpěvačky přijely i s jejich dcerkami. Jednatřicetiletá blondýnka Kateřina Brzobohatá porodila Anabel necelý měsíc po vystoupení. Stejně mladá hnědovláska Nikola Šobichová týden po Kateřině na svět přivítala dceru Viktorii. „Je to fajn pocit. S Martinem a jeho mamkou Jiřinou jako producentkou spolupracujeme už mnoho let, a když za námi Martin přišel s tímto nápadem, tak jsme ho přivítaly. Rády děláme radost, a když je to pro děti, ještě k tomu nemocné, tak není o čem diskutovat. Navíc to byla velká legrace, protože jsme při koncertu na Martinském mlýně byly v očekávání. Hlavně, že jsme neporodily na koncertě,“ se smíchem se svěřila Kateřina Brzobohatá.

Na letošní koncert se do Martinského mlýna sjeli francouzská herečka a šansoniérka Chantal Poullain, s Martinem Francem si zazpívali duet Co s námi bude dál, navíc se dohodli, že od příštího ročníku se Chantal stane patronkou tohoto koncertu. Dále pak český Tom Jones Martin Chodúr. Ze slovenského turné si odskočil zpěvák Thomas Puskailer, nechyběla zmíněná skupina Holki, Jarek Šimek, Davide Matiolli, jedenáctiletý zpěvák Tomáš Ringel, operní zpěvačka Pavlína Senič, Gabriela Gunčíková, kouzelník Radek Bakalář, Marcela Holanová s Ivanem Rösslerem a další.

Další ročník, už má termín - 14. června 2014, opět na Martinském mlýně.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace