banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • O prrincezně, Liciášovi a makových buchtách

  neděle 22.9 15:00 - Milevsko - amfiteátr

  Pohádka

 • Lollipopz - Tábor

  neděle 22.9 16:00 - Tábor, hotel Palcát

  Zábavná hudební show, jehož součástí jsou mimo jiné oblíbené soutěže a spousta písniček ze všech doposud vydaných alb.

Zobrazit všechny události
 

Veřejnost více prostoru na zastupitelstvu v Prachaticích nedostane

Ilustrační foto. , Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

PRACHATICE – Prachatická koalice Nezávislých, ČSSD, ANO a KSČM svým zdržením se smetla další návrh opozice. Tentokrát šlo o to, aby veřejnost dostala více prostoru na vyjádření se a k připomínkám a to v přijatelném čase a bez čekání. Neprošel ani návrh, aby zastupitelstvo mělo stanoveno termíny, kdy bude zasedat, jako je to v řadě jiných měst nebo na kraji. Oba návrhy předložil Júsuf Traore ze sdružení Pro Prachatice a oba získaly deset hlasů opozice a jeden hlas jim tedy chyběl ke schválení.

 

Dosud se mohla veřejnost vyjadřovat k projednávaným bodům v době, kdy je zastupitelstvo projednávalo. A pak ještě v bodě různé na konci jednání. Kdy ale přijde ten který bod na řadu, nebylo jasné, a kdy zastupitelstvo dospěje do bodu různé už vůbec ne. Poslední jednání zastupitelů trvalo od patnácti hodin do půl jedné ráno. Aby veřejnost nemusela čekat, a aby se mohla vyjádřit i k jiným věcem, navrhl pro ni Júsuf Traore třicet minut před zahájením projednávání řádných bodů. Jde o půlhodinu pro veřejnost hned na začátku jednání, kterou mají třeba ve Vimperku nebo ve Vodňanech. „Participace veřejnosti na věcech veřejných je podle mě velmi důležitá," zdůvodnil Júsuf Traore svůj návrh.

Koalice ale opět větší vstřícnost v konání zastupitelstva neprojevila. Už na ustavujícím jednání odmítla návrh Živých Prachatic na častější jednání zastupitelů s tím, že veřejnost se o jednání zastupitelstva nezajímá a chodí hlavně na úřad. I tentokrát zazněla podobná argumentace. „Běžně občané chodí své záležitosti vyřizovat na úřad," řekl starosta Martin Malý s tím, že lidé na úřadu vyřizují hlavně úřední věci, ale chodí se i ptát a s podněty. „Myslím, že na úřad chodí stovky a možná tisíce lidí, kterým je rychle vyhovováno," dodal.

S čím občané chodí na úřad, ale pak neví opozice a nemá šanci se k tomu ani vyjádřit a navíc jsou problémy, které mohou řešit jen zastupitelé a ne úřad a rada a v neposlední řadě pak stále ještě podle zákona o obcích platí, že zastupitelstvo je nejvyšším orgánem města a město neřídí starosta, ani rada, ale zastupitelé.

Návrh se dočkal podpory Živých Prachatic, KDU-ČSL i od ODS. „Je to pro občany a nedat jim tu šanci, by byla škoda," řekla Růžena Štemberková. ODS také přišla s návrhem, aby se do programu zastupitelstva zařadil pravidelný bod o informacích o jednání rady města. Ten má také řada měst, aby i opozice měla informace o dění ve městech. Ani to neprošlo.

A schváleno nebylo ani to, aby zastupitelstvo mělo svůj roční plán termínů jednání. Nepomohla ani argumentace Růženy Štemberkové o tom, že předem neplánované termíny a dlouhá zastupitelstva jsou obtížně zvládnutelná pro lidi pracující od brzkého rána nebo starající se o děti. Koalice se rozhodla si ponechat volnost v termínech jednání podle svého uvážení.

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Čtu příspěvek -Darka-a musím s ním jen a jen souhlasit...

  Vloženo 17.1.2019 08:20:34

 • Dárek 

  Reagovat

   

  Pokud budu slušný, z tohoto "přístupu" se mi obrací peristaltika :-( Nějak mi tam chybí realizace předvolebního slibování ve větší komunikaci s občany .... brzy zapomněli !!! Ted když ¨mají svoje jisté " !!!

  Vloženo 16.1.2019 12:39:37

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace