banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Mosty

  sobota 17.8 18:00 - Planá nad Lužnicí, Ostrov

  Art festival.

 • Tata boys

  sobota 17.8 20:00 - Veselí nad Lužnicí, Hlavní parkoviště veselských pískoven

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Věznici u Tábora lidé nechtějí. Objevil se zájemce o automobilový polygon

 Autor: Ilustrační foto

    Autor: Ilustrační foto

VŠECHOV - Pracovníci agentury Czech Invest, kteří zprostředkovávají kontakt mezi investory a teritorii vhodnými pro jejich aktivity, navštívili začátkem ledna táborskou radnici. Pro Táboráky přivezli dobrou zprávu. Zahraniční automobilka Valeo hledá místo, kde by se dal vybudovat testovací polygon pro prověřování moderních technologií vyvíjených do automobilů. Všechovské letiště považuje přímo za ideální. Před těmito zájemci však koncem minulého roku na táborskou radnici dorazili zástupci Vězeňské služby a sdělili, že chtějí na Všechově postavit novou věznici. "Za sebe bych záměru firmy Valeo na využití všechovského letiště určitě dával přednost. Nic moc by se tam oproti nynějšímu stavu nezměnilo, jezdila by tam auta, vznikly by tam nějaké kanceláře a garáže. Prostor by byl oplocený, činnost by nepředstavovala žádná rizika ani ekologická, ani bezpečnostní. Přístupové cesty bude muset tak jako tak opravit každý investor," zmínil starosta Tábora Jiří Fišer. Spolu s ním se schůzky zúčastnila starostka Svrabova Jitka Mrázková. Ani obyvatelům Svrabova se nelíbí představa sousedství s věznicí.


"V katastru už je prostor všechovského letiště na Vězeňskou službu převedený, je otázka, jestli Vězeňská služba hledá i jiné lokality a jakými dalšími kroky chce pokračovat," zmínil starosta Fišer. Jak Vězeňská služba, tak agentura Czech Invest jsou státní organizace a o tom, který záměr dostane na státních pozemcích u Všechova přednost, se bude rozhodovat na jiných úrovních než v Táboře. Táborští zastupitelé však jednu významnou kartu v ruce drží. Využití prostoru pro věznici není v souladu s platným územním plánem a proces jeho změny, to je otázka minimálně dvouletého období. Zatímco automobilový polygon s územním plánem plně koresponduje a mohl by se tak začít stavět podstatně dřív.

V Týdeníku Táborsko, který vyšel včera, najdete ohlas, který záměr Vězeňské služby vyvolal ve Všechově.

Zjišťovali jsme, jaké zkušenosti mají v obcích, kde věznice existují. Podobně jako v Českých Budějovicích, kde je vazební věznice přímo v centru města, mají vězení přímo na náměstí ve Valdicích v Královéhradeckém kraji. Tamní starosta Zdeněk Žurek k tomu říká: 

"Věznice už je tu takových 140, 150 let, takže my s tím už nic udělat nemůžeme, i když nám to přináší jen negativa. Věznice má kapacitu 1200 odsouzených a pracuje tam kolem 400 zaměstnanců. Kdysi sem zaměstnanci přicházeli za možností získat byt, jenže Vězeňská služba svoje byty zprivatizovala a lidé, kteří si byty koupili, si pak šli hledat práci jinam. Nebudeme si namlouvat, že ve vězení to není zrovna příjemná práce. Tady se to sice tradovalo, že tam pracoval otec, po něm syn, ale to už je pryč. Takže Vězeňská služba získává náborem zaměstnance odjinud, kteří dojiždějí a jejich auta nám přinášejí určité problémy s parkováním ve městě. Podobně centrum zatěžují zásobovací auta, která do věznice jezdí. S takovými jevy jako je pokřikování vězňů z oken, s tím už jsme se naučili žít. V sobotu se sjíždějí návštěvy, s těmi problémy nejsou, snad kromě úklidu nedopalků. Občas si návštěvy něco koupí v místní Jednotě, a to je asi jediný profit, který z věznice obec má. Myslím si, že třeba v Jiřicích, kde se věznice nachází v lese, to ale bude bez problémů." 

A co si tedy myslí v Jiřicích na Nymbursku, kde věznice pro 725 odsouzených je poměrně novodobou záležitostí? Vznikla rekonstrukcí kasáren v roce 1994 a z celkové kapacity je 191 míst určeno pro výkon trestu s ostrahou. Starostka Miroslava Mičanová říká: "Pamatuji petice občanů, lidé byli proti tomu, aby tady věznice vznikla. Je položená mimo obec, ale samozřejmě se přes obec pohybují auta zaměstnanců nebo eskorty. Musím říct, že nakonec s věznicí nemáme problém. Máme smlouvu o spolupráci s ředitelem věznice, využíváme odsouzené na práce u nás v obci, vyčistili nám hřbitov, uklízejí, obvykle tak dva až čtyři lidé denně. Pokud se u vás uvažuje o věznici mimo obec, lidé se toho obávat nemusí, u nás není žádný problém."

Návštěvy se podle starostky v Jiřicích nezdržují, protože obchod tam zanikl a hostinec je otevřený až večer. "Mysleli jsme si, že otevřeme přes den a budeme vařit, ale na jídlo přišel snad jediný člověk," vybavila si. "Občas slyšíme ve zprávách, že někdo z věznic utekl, to je pravda, ale my s tímto problémem vůbec nepřijdeme do styku. Pokud někdo uteče, určitě se nebude zdržovat v nejbližší obci," poznamenala starostka Jiřic. 

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • jinan 

  Reagovat

   

  jedni nechtějí věznici,druzí dřevařský podnik... bude-li tam "něco" jako polygon,budou za chvíli nadávat na hluk a spaliny.Průmyslová zona v Táboře nefunguje a tak se dá v mnohém pokračovat .Udělejme tedy z Tábora skanzen,kde chcípnul pes a budeme pak spokojeni?! Určitě zase ne.Fišer buduje cyklostezky a na ostatní kašle... to však lidi neuživí.Doufám jen,že o změně ,už tak dost špatného územního plánu,který Tábor má,bude rozhodovat již jiná a ne tahle nynější táborská garnitura... Založím petici,za vybudování věznice s příležitostí pracovních míst pro obyvatele Tábora.Jediná naděje,když radní se jen mezi sebou hádají a nic nedělejí (za naše peníze) A pak - stavba bude potřebovat hodně betonu a na tohle Fišerovci určitě slyší,tak třeba tady nakonec něco užitečného bude.Věznice nejsou jedn ve Valdicích a Jiřeticích,tyhle jsou jen účelově vybrané,ale také je třeba ve Znojmě,ve městě a nikomu to nevadí... snad není třeba dál pokračovat

  Vloženo 8.2.2018 15:33:38

 • Salzman 

  Reagovat

   

  Dobrý den, tento nápad je pěkná blbost. Posstavi na tak pěkném místě kriminál může navrhnout pouze člověk, který není z Tábora.
  Navrhuji toto řeení:
  a/odkoupit letiště od armády za dotace pro město Tábor
  b/na letišti vybudovat multifunkční neziskový areál pro volný čas
  c/pro kriminál zakoupit zdevastovaný armádní areál mimi obytné zóny, kde si vybudují ubytovací a provozní zařízení vlastními lidkýmí zdroji
  d/zkušenost ze života kriminál je za trest, práce vychovává
  Přeji pěkný den Salzman

  Vloženo 1.2.2018 16:40:47

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace