Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Black and white

    neděle 18.8 19:00 - Veselská ozvěna, kostel v Zálší

    Koncert.

  • Strakonický drak

    neděle 18.8 10:00 - Strakonice, Lávka u pivovaru

    Závod dračích lodí na Otavě.

Zobrazit všechny události
 

Vimperk si připomíná největšího šumavského podnikatele

 Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

    Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

VIMPERK – Muzejní spolek Vimperského panství a vimperské městské kulturní středisko otevřely v tomto týdnu novou historickou výstavu v Galerii U šaška. Několik týdnů se sem veřejnost mohla přijít podívat na výstavu vimperských městských privilegií a nyní tu začala výstava dobových dokumentů, fotografií a informací o Johannu Steinbrenerovi, tedy o jednom z nejvýznamnějších podnikatelů českých zemí v 19. a na začátku 20. století.

 

Výstava vznikla při příležitosti 110 výročí knihaře a tiskaře Johanna Steinbrenera, které připadá na pondělí 6. května. „K výročí smrti Johanna Steinbrenera se váží i další akce. V Jihočeském muzeu běží výstava o něm a tento měsíc se tady u nás v městské knihovně uskuteční povídání o tomto slavném podnikateli s Romanem Hajníkem, a to 29. května od pěti hodin," řekl ředitel vimperského městského kulturního střediska Tomáš Jiřička.

Výstava je malým průřezem bohatého a dlouhého života šumavského podnikatele, který byl původem Němec a proto asi nebyl ve 20. století jeho význam tak připomínán. Panely připravil Muzejní spolek Vimperského panství s tím, že by jich klidně mohlo být sto jen o samotném Steinbrenerovi a klidně 350 o jeho firmě a pokračovatelích. „Vybral jsem symptomatické věci, protože o jeho životě toho bylo napsáno docela dost. Prošel jsem staré německé noviny od 70. let 19 století až do roku 1935, kdy měl velké výročí. Byly to stovky článků, kde byl probírán ze všech stran," řekl Ladislav Čepička ze spolku.

Johann Steinbrener dosáhl v oblasti tisku a knihařství nebývalých úspěchů. Vyučil se knihařem a ve dvaceti letech začal tisknout v domě pod vimperskou radnicí U slona. Navázal tak na Johana Alacrawa, který ve Vimperku v roce 1484 vytiskl nejstarší český kalendář. Johann Steinbrener tiskl také lidové kalendáře ve všech jazycích monarchie a pak i anglicky. V roce 1880 jich vytiskl 220 000 kusů a v roce 1890 už přes dva miliony a v roce 1900 pak 8 000 000 kusů.

V začátcích ho podpořil finančně bratr Thomas a po jeho smrti převzali firmu jeho synové. Byl to člověk formátu velkých podnikatelů, jako byli Škoda, Kolben nebo Baťa. „Jeho firma doznala ve 20. a 30. letech velkého rozmachu. Za života Johanna Steinbrenera vznikly tři pobočky a jedna z nich byla v New Yorku. Ale ve 30. letech měla firma přes padesát poboček na celém světě od Kapského města přes Bombaj až po Monte Video. Byla to firma světového formátu. Byly to největší tiskárny na evropském kontinentu před první světovou válkou," řekl Ladislav Čepička.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace