Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Krampus

  sobota 14.12 15:00 - Kaplice, město

 • Předvánoční burza minerálů, drahých kamenů, šperků a fosilií

  sobota 14.12 9:00 až 14:00 - Písek, Prácheňské muzeum

Zobrazit všechny události
 

Vojáci, kteří v Apollu zaútočili na ochranku i policisty, se zřejmě vyhnou trestu

SEZIMOVO ÚSTÍ – Příslušníci armády, kteří loni 20. října brutálně napadli ochranku diskotéky Apollo v Sezimově Ústí a poté i zasahující policisty, mohou vyváznout bez trestu. Táborská státní zástupkyně Jitka Drahovzalová podmíněně zastavila trestní stíhání tří vojáků, které Vojenská policie letos v únoru zahájila. Vojáci tak mířili před soud. Nyní – pokud se budou slušně chovat ve zkušební době, se trestu vyhnou. Mohou tím také pokračovat ve vojenské službě. O zastaveném stíhání informovala Mladá Fronta Dnes.

 

Zatímco redakce JčTeď dostala loni v říjnu na incident upozornění z policejních zdrojů a policisté považovali agresivní manýry vojáků za nehorázné, jiná média poté začala jako mantru opakovat dojemný příběh, jak vojáky, kteří šli zapíjet smrt svých kolegů z Afganistánu, někteří hosté provokovali, vyzývali je, aby se vrátili zpátky (posílali je zpátky „do válkou zpustošené země" - psaly emotivně Lidovky.cz) a vojáky nazývali žoldáky.

Vojáci poté evidentně neunesli zjištění, že ne všichni jsou v Česku z jejich mise v Afganistánu nadšení a považují je za hrdiny a začali se rvát. Některá média psala: „Strhla se potyčka, do které se zapojili hosté i ostraha." Ve skutečnosti pracovníci agentury HG-Security šli zcela v klidu řešit hádku a vojáci na ně fyzicky zaútočili. „Mě mrzí, že se v médiích opomíjejí zranění našich zaměstnanců jako byl zlomený nos, uražený zub, byla tam i pracovní neschopnost," říká šéf agentury Vladimír Linhart.

I státní zástupkyně věnuje v pasážích, které cituje z usnesení MF Dnes, podrobnou pozornost tomu, co se stalo jednomu z vojáků, kterého kolega omylem zasáhl namísto člena ochranky: „Omylem zasáhl svého kamaráda a kolegu, jenž následkem toho upadl na zem, ztratil na minutu vědomí a utrpěl zhmoždění hlavy a tržnou ranku na vnitřní straně rtu," stojí v usnesení. Dále se uvádí, že druhý voják chytil člena ostrahy za krk, dal mu hlavičku a několikrát ho udeřil do hlavy. Voják přetáhl ostraze přes hlavu bundu, a když se poškozený vysvobodil, začal voják vytahovat vystřelovací nůž. „V jeho úplném vytažení mu zabránil další člen ostrahy a obviněný tak poškozenému způsobil zhmoždění obličeje a uštípnutí korunky na jednom zubu," popisuje státní zástupkyně.

Obvinění tří příslušníků Armády ČR, které vypracovala Vojenská policie, se pak zabývá spíš útokem na policisty a vojáků mezi sebou. Mluvčí Vojenské policie Nikola Hájková v únoru uvedla: „Jeden příslušník Armády ČR je stíhán pro podezření ze spáchání přečinu násilí proti úřední osobě a urážku mezi vojáky násilím nebo pohrůžkou násilí. Druhý příslušník je stíhán pro podezření ze spáchání přečinu výtržnictví a urážku mezi vojáky násilím nebo pohrůžkou násilí a třetí příslušník armády je stíhán pro podezření ze spáchání přečinu výtržnictví."

Státní zástupkyně Jitka Drahovzalová však nyní trestní stíhání všech tří podmíněně zastavila s tím, že se všichni obvinění plně doznali, vyslovili lítost, navrhli, že se poškozeným omluví a nahradí jim způsobenou škodu. Státní zástupkyně také zdůraznila, že služební hodnocení všech tří obviněných jsou velice kladná.

Na dotaz redakce portálu JčTeď, zda v tomto případu směřovala ke státní zástupkyni nějaká politická intervence, reagovala Jitka Drahovzalová zcela zamítavě. „Ne, to rozhodně ne," řekla.

Do hloubky ale projevenou lítost a náhradu škody zřejmě nezkoumala. „Pokud jde o omluvu, tak tam proběhla jedna SMS zpráva směrem k našemu poškozenému zaměstnanci. Oficiálně nás s omluvou neoslovil nikdo," řekl Vladimír Linhart z HG-Security , který si dál stojí za tím, že členové ochranky jen vykonávali svoji práci. „Naší prací je vykonávat dohled, aby se nic nestalo. Proto šli v klidu řešit doutnající problém. Tíží a trápí mě to, že chování lidí se hodně zhoršuje a tím, že tato událost zůstane bez trestu, mohou další získat dojem, že se můžou chovat stejně a nic se jim nestane."

K náhradě škody také nedošlo. Jednatel klubu Apollo Tomáš Pěnka řekl, že nějaké škody vznikly, ale klub je neuplatňoval. „Nechtěli jsme se v tom už hrabat a ztrácet tím čas," řekl Pěnka.

Vojáci, kteří teď vyklouzli z trestního stíhání a nemusí před soud, ale mají jistě v Apollu dveře otevřené, aby se o náhradu škody sami od sebe zajímali a zvolili i chlapskou omluvu z očí do očí, ne jen textovkou na dálku. Tak jak to pravděpodobně navrhovali před státní zástupkyní, když vyslovovali lítost a slibovali hory doly.

Diskuse k článku - 30 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Tady je to samej hrdina, co všechno zná a tak může hodnotit, škoda jen, že u klávesnice jste všichni Rambové, ale na vojně by z vás po pár dnech byly uplakaný trosky dožadující se maminky.

  Vloženo 15.6.2019 21:52:46

 • Eva 

  Reagovat

   

  Hlavně to svědčí o dost nízké psychické odolnosti těchto údajně tvrdých chlapů.

  Vloženo 14.6.2019 08:25:35

 • Zelený mozky 

  Reagovat

   

  Měli zkusit se porvat v tom Afghánistánu.To by koukali,jak by dopadli...Ale jak poznali,ani tady si z jejich "veteránství" na prdku nikdo nesedne.A že jeden praštil druhýho,jen ukazuje,jak museli být na kaši :-)

  Vloženo 14.6.2019 07:50:31

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   No ty seš hustej, tys jim to nandal, takhle u počítače seš opravdu king
   Jen bych chtěl vidět, za jak dlouho by sis káknul do spandexu, kdyby tě v tom Avgoši vysadili. Tipnul bych si tak deset, maximálně patnáct vteřin.

   Vloženo 15.6.2019 21:44:13

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    komu za to asi vděčíme že nás tam považujou za svý nepřátele?

    Vloženo 15.6.2019 21:48:42

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     No určitě amíkum, komu jinýmu.....

     Vloženo 15.6.2019 21:53:46

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      ...akorát nevím, na koho svalit dobu, kdy se tam s nima řezali rusáci

      Vloženo 15.6.2019 21:54:40

 • niku.wes 

  Reagovat

   

  Při veškerém respektu k profesionální armádě, tohle si měli odskákat v plné palbě. Už jen to, že mají výcvik v boji muže proti muži, to že jako profíci mají mít zvýšenou odolnost proti stresu. A pokud potřebují stres vyventilovat, tak si mají dát do těla v kasárnách.

  Vloženo 13.6.2019 21:30:12

 • ben 

  Reagovat

   

  Hoši si holt myslí, že když slouží v zahraničních misích a budou mít status válečných veteránů, tak si před nimi každý sedne na pr…
  Ne všichni občané to ale vidí tak, jak se nám to snaží vsugerovat masmédia každodenními masážemi mozků. A kdo tedy byli ti, kteří je vyzývali "k návratu do válkou zpustošené země" a nazývali je "žoldáky"? Jednoduchá odpověď. Střední generace a důchodci do Apolla nechodí. Takže asi jejich vrstevníci. A pokud to tito příslušníci armády nejsou schopní skousnout, tak ať si zopakují psychotesty. Osobně si myslím, že tito "váleční veteráni" nesahají opravdovým Čs. Válečným veteránům z řad bojovníků od Dukly, od Tobruku, z řad pilotů RAF a dalších, ani po kotníky! Ti první si na válku pouze hrají, ti druzí šli do opravdové války bojovat jako přesvědčení vlastenci. Tím nechci dehonestovat armádu ČR jako takovou. Co mi ale vadí, je pojem válečný veterán. Dolaroví váleční veteráni vyzbrojení a vystrojení nejmodernějšími technologiemi (mnohdy si na misi ani nevystřelí) a váleční veteráni kteří spali na zemi, jedli z ešusů, mnohdy neměli ani adekvátní výzbroj a výstroj a denně byli v centru neúprosných bitev, to mi prostě nejde k sobě!

  Vloženo 13.6.2019 15:39:20

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Je mi z tebe na blití

   Vloženo 13.6.2019 15:48:12

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Tak jdi, ať nepobliješ spolusedící sluníčkáře.

    Vloženo 13.6.2019 16:14:15

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Pravda se blbě poslouchá, co?

    Vloženo 13.6.2019 23:32:58

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace