Čtvrtek 18.7 18:00 - Milevsko, KD - amfiteátr

• Promítání filmu Obr

Čtvrtek 18.7 - Na Lipníku, Kovářov

Začátek po setmění.

Za hasičský maraton dostaly Novosedly jedničky s hvězdičkou

NOVOSEDLY – Jestliže si někdo zaslouží poctivý odpočinek, pak jsou to dobrovolní hasiči z Novosedel na Strakonicku. Mají za sebou neuvěřitelný víkendový maraton. V sobotu odpoledne jeli soutěžit do Kalenic, kde se konala jednak Šumavská hasičská liga a jednak souběžně Západočeská hasičská liga. Následně je čekala noční soutěž doma, na kterou se sjelo téměř čtyřicet týmů. Celý organizační tým se sotva vyspal, nebo spíše nevyspal, a už v neděli 16. července v 10 hodin vítal účastníky dalších dílů Šumavské i Západočeské hasičské ligy. Přijelo 31 týmů mužů a 13 ženských.

Hostitelé startovali jako první, aby se pak mohli věnovat organizaci soutěže. Byli tak nabuzeni, že nastavili laťku hned na začátku hodně vysoko. Požární útok dali za 16,87 a jejich radost nebrala konce. Jak uvedl Bohuslav Chval, je to jejich rekord, poprvé se dostali pod sedmnáct vteřin. Novosedelští  běhali  Šumavskou hasičskou ligu, letos se rozhodli soutěžit v Západočeské hasičské lize.  I když se ostatní  týmy velmi snažily a padaly úžasné časy, Novosedly nikdo nepřekonal a putovní pohár a pohár pro vítěze zůstaly doma.  Během skoro pěti hodin soutěžení  navíc  domácí sbírali body i za to, že soutěž perfektně připravili.

Pavel Taubr z SDH Novosedly poznamenal, že obrovské poděkování patří i mnoha dalším, kteří se starali o záležitosti, které návštěvník ani nevnímá.  Náročné to bylo i pro místní ženy, které zajišťovaly občerstvení.  Vzhledem k noční soutěži , která skončila zhruba ve dvě v noci, prý odpočívaly dvě hodiny a od čtyř už zase byly na nohou. Bylo zapotřebí navařit česnečku, připravit guláš a zákusky – jak jinak doma pečené. Na dračku šly vskutku velké hamburgery, bulky pro ně napekla maminka jednoho z hasičů a bylo jich 230.

Západočeskou hasičskou ligu vyhrály v mužské kategorii Novosedly (16,87), na druhém místě  je Chrást z okresu Příbram (17,06) a na třetím Únětice z okresu Plzeň – Jih (17,14). Šumavskou hasičskou ligu vyhrál Chrást (17,06), druhé místo braly Únětice (17,14) a třetí místo zůstalo na Strakonicku Doubravici u Volyně za čas 17,16.

V ženské kategorii poháry odjely vesměs za hranice okresu.  V seriálu Šumavské hasičské ligy zvítězily ženy z Únětic (17,44). Tento skvělý čas daly v druhém pokusu, protože při prvním se jim jeden divák snažil pomáhat při útoku s hadicí. Druhé místo putovalo na Prachaticko do Dolan (19,22) a třetí  místo vybojovaly ženy z Nihošovic na Strakonicku (19,25). V Západočeské hasičské lize bylo pořadí následující: První Únětice a o druhé místo se dělily Úněšov a Hradec.