Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Tradiční benefiční vánoční koncert

  pondělí 16.12 18:00 - Písek, Trojice

 • Izrael - Po stopách Ježíše Krista

  pondělí 16.12 10:00 - Písek, Senior Point

  Přednáška.

Zobrazit všechny události
 

Zamyšlení k nedělní kávě: Dálnice do Budějovic

Přeji vám na jih krásnou neděli. A krásná asi bude – jaro je už i tady, natož na jihu. Celý pátek jsem strávil v Budějicích po besedách a jel jsem tak asi popáté v životě okolo Tábora po dálnici. Mám k té dálnici lehce rozpolcený vztah. Jo, je to o dost rychlejší. Ale trochu mi to ničí vzpomínky na dětství.

Narodil jsem se v Praze u Apolináře a bydleli jsme ve sklepním bytě na Vinohradech. Když mi byl rok a půl – vzmohli se naši na družstevní panelákový byt na severním okraji města. Ale skoro zároveň koupili starou, dosti zchátralou, chalupu (stála 20 tisíc – to byly časy) u Tábora, kde jsem trávil jako dítě každé prázdniny a každý víkend.

Naše sídliště bylo obrovské, spousta paneláků, jeden jako druhý. Pět nákupních center, jedno jako druhé. Pět hospod, jedna jako druhá. Pět škol, jedna jako druhá – kus od sebe. Většina tříd byla třeba A až H, dětí bylo v sedmdesátých letech spousty. Sídliště byl samý beton. Zkrátka takové dosti anonymní prostředí.

No a možná proto jsem míval vždy silnější pocit nevím jestli domova nebo čeho, ale vztahu k místu, když jsme přijeli vlakem do Sudoměřic (neměli jsme auto, dokud se nenarodil brácha), táhli se přes kopec dva kilometry … Ale nahoře na tom kopci – se otevřel pohled na krásný kraj lesů, polí a rybníků směrem na Mladou Vožici a dole byla naše chalupa. Na druhou stranu směrem k Borotínu – byly na obzoru ještě větší kopce, odsud pocházela (z Libenic) moje prababička Anna Skrčená.

Ovšem teď je „náš“ kopec přeřízlý dálnicí vejpůl. Já už na chalupu rodičů takřka nejezdím. Ale když jedu okolo po dálnici mám takový smutný pocit.

Les Lipiny, kam jsem chodil na houby, je poloviční a taky přeřízlý napůl. Touhle polní pěšinou na mezi jsme se s dětma chodívali dívat na vlaky, hlavně až pojede Vindobona (rychlík do Vídně). Malou rokli s břízama (rostly tam křemenáče) jsme obcházeli, protože nám místní starší holky nakecaly nějaké hrozné horory o strašidlech (možná kvůli těm křemenáčům). Hranice mezi poli je trochu vidět pořád, ale končí na dálničním náspu. K vlakům bych už tudy nedošel.

Já vím, co je trocha sentimentu, proti ušetřeným desítkám minut statisíců lidí. Nic. Dálnice někudy vést musí.
Jenže často právěže nevede. Jedna, dvě vesnice (součásti Prahy) se léta zuřivě brání mostu přes Vltavu a severnímu obchvatu města. Toho se už asi nedožiju. Lidi ztrácí miliardy hodin, benzínu, peněz.
Předloni postavili most o pár kilometrů dál (v Tróji) z bývalé tramvajové lávky. Nádherný bílý železný most. Často jsem tam jezdil domů k nám na sever města, protože se mi ten most líbí, hlavně večer nasvícenej a taky nesnáším jezdit přes větší most Barikádníků po dálničce, kde byla za bolševika devadesátka, kdežto teď 50 a mraky kamer a všechny auta se tam táhnou ve štrúdlech preventivně čtyřicítkou.

Ale teď si lidi v Trojské ulici stěžovali, že tam jezdí víc aut a dokud most nebyl, tak nejezdili a byl tam klid. A že je tam z toho hodně rozbitá silnice. Tak tu ulici uzavřeli a most už bude víceméně zase jen tramvajová lávka.

Doufám, že aspoň jeden pán si pamatuje, že tam býval tak malý provoz, že hráli na ulici fotbal nebo skákali panáka nebo tak něco a má tedy sentimentální radost, že už tam teď nikdo neprojede.

Tu dálnici okolo Tábora ale nechte. Beztak se to vrátit nedá.

Václav Klaus ml.

 

Diskuse k článku - 5 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Dálnici nechte 

  Reagovat

   

  Vlaky zrušte. Oficielní plán Jihočeského kraje.

  Vloženo 3.4.2017 09:53:25

  • vechtr z protivína 

   Reagovat

    

   Kde jsou ty časy, když vlaky byly plné, nádraží hýřila životem. Dnes je tam pusto a prázdno. Lidé moc vlaky nejezdí a ty, na některých tratích, jezdí poloprázdné až prázdné. Vina je na častých výlukách a z toho důvodu zpoždění vlaků. Tratě jsou z doby socialismu příliš zanedbané. Ovšem až soudruzi opravdu vlaky zruší budou lidi, jak je to u nich obvyklé, nadávat.

   Vloženo 3.4.2017 11:37:30

   • jana 

    Reagovat

     

    Nevím jak u Vás v Protivíně, ale vlaky Č. Budějovice - Tábor - Praha jezdí dost plné. Každou hodinu rychlík nebo expres vlak, za 70 minut jste z Tábora v Praze, nemusíte řešit parkování a prostředí ve vlaku se taky dost zlepšilo. Je pravda, že se tu do modernizace žel. koridoru dalo dost peněz (většinou dotace EU), ale stojí to za to.

    Vloženo 4.4.2017 09:19:17

 • Nostalgie stranou 

  Reagovat

   

  Děti si vše idealizují. Jo, lecos bylo jinak než dnes. Komnunisté zabírali lidem majetky, buzerovali je na každém kroku, vše bylo nalinkované a povinné. Jak by se na to tehdejší komunista Babiš a ostatní komunističtí zbohatlídi dívali, kdyby jim byly zkonfiskovány jejich majetky? Barabizna za 20 tisíc dnes koštuje desetkrát víc, to je fakt, ale zvedli se i platy a životní úroveň. Bohužel komunisté, levice a jeich tehdejší přisluhovači, vládnou dále a lidé jsou spokojeni.

  Vloženo 3.4.2017 08:58:26

 • Jan 

  Reagovat

   

  Všechno je špatně.

  Vloženo 2.4.2017 12:04:52

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace