Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Živé Milevsko - Mezinárodní konference chytrých měst a obcí

    středa 16.10 9:00 - Milevsko, KD

  • Toulky za poznáním Severní Korea

    středa 16.10 10:00 - Milevsko, Kino

    Přednáška.

Zobrazit všechny události
 

Zastupitelé informace z rady nedostanou a veřejnost materiály zastupitelů také ne

Ilustrační foto.  , Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

PRACHATICE – Další pokus o to, aby veřejnost měla přístup do materiálů, které projednávají prachatičtí zastupitelé, vyzněl do prázdna. A stejně tak zatím i pokus o to, aby zastupitelé dostávali od radních informace o tom, co rozhodli. Jde o věci, které jsou běžné v řadě měst – na Prachaticku například ve Vimperku, ale také na krajské i parlamentní úrovní. V novém prachatickém zastupitelstvu se je pokusil prosadit zastupitel Jan Bauer, ale narazil na nezájem koalice.

 

Informace o tom, co radní projednali, dostávají zastupitelé naprosto běžně v jiných městech. Je pro to obvykle vyhrazen jeden bod z programu jednání zastupitelů a ti se tak mohou vedení města ptát na to, co a proč rada rozhodla. Jde o jakousi formu interpelací, která vychází z toho, že radu volí a odvolává zastupitelstvo a ne naopak. Jan Bauer se takový bod pokusil prosadit do programu posledního jednání zastupitelů, ale koalice mu vstříc nevyšla.

Jan Bauer argumentoval i tím, že se na něj jako zastupitele obrací veřejnost s dotazy, pro které potřebuje informace z rady, aby mohl odpovídat. „Dostávám jen zápisy z rady města, takže nevím, co se na těch radách děje," řekl Jan Bauer. Koalice bod o informacích z rady odmítla, tradičně nijak neargumentovala, ale starosta připustil, že to zváží v rámci zvažování změn jednacího řádu.

Jan Bauer se také pokusil v novém zastupitelstvu navrhnout, aby materiály pro zastupitele byly veřejně přístupné. „Mě připadá úplně neskutečné, že v jiných městech to jde, ale v Prachaticích ne, že si novináři a veřejnost nemohou přečíst podklady nebo důvodové zprávy. Nechápu, proč to nemáme," řekl Jan Bauer.

Minulé zastupitelstvo pro to ruku nezvedlo. A nové to zřejmě vůbec řešit nebude. „O tom zastupitelstvo hlasovalo, to usnesení je stále platné, takže v této chvíli tady zájem o to, aby se to zveřejňovalo, není," řekl starosta Martin Malý. Zájem opozice přitom trvá dál, novináři by o zveřejňování materiálů také stáli a pro veřejnost by se tak jednání zastupitelů stalo přehlednější.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace