banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Živé Milevsko - Mezinárodní konference chytrých měst a obcí

    středa 16.10 9:00 - Milevsko, KD

  • Toulky za poznáním Severní Korea

    středa 16.10 10:00 - Milevsko, Kino

    Přednáška.

Zobrazit všechny události
 

Zemědělské družstvo Opařany pořádalo Národní výstavu českého strakatého skotu

OPAŘANY - Na předvadišti Zemědělského družstva Opařany v obci Řepeč bylo 12. září rušno. V tento den se uskutečnil již 21. ročník tradiční výstavy plemenného skotu, jejíž hlavní součástí byla Národní výstava českého strakatého skotu. Výstavy se zúčastnilo 23 vystavovatelů, kteří zde předvedli 80 krav, z toho 58 českého strakatého plemene a 22 plemene holštýnského.

Nejúspěšnějším vystavovatelem bylo tentokrát jednoznačně Výrobně-obchodní družstvo se sídlem v Kámeně. Jejich zvířata obsazovala první místa napříč kategoriemi. Kámenští získali titul mladší šampionky, krávy s nejlepším vemenem a získali i putovní pohár Memoriálu Františka Švadleny, udělovaný nejstarší vystavované dojnici. Titul starší šampionky českého strakatého skotu získala kráva z Rolnického družstva Krouna.
Souběžně s výstavou skotu byla vystavována moderní zemědělská technika. Se zájmem přijíždějí na výstavu v Řepči i vystavovatelé a producenti nejrůznějších výrobků souvisejících se zemědělstvím. Ti zaplňují svými stany a stánky areál před předvadištěm. V letošním roce bylo takových vystavovatelů téměř padesát.
V průběhu výstavy byly návštěvníkům k dispozici ochutnávky českých potravinářských výrobků, pojízdná prodejna masných výrobků a stánkový prodej jogurtů.

Letošní výstava byla do jisté míry odlišná od těch minulých.
Na úvod zazněla poprvé státní hymna, která dodala ceremoniálu zahájení výstavy emocionální vážnost.
Sklenkou mléka si při zahájení připili hosté i zástupci pořadatelského družstva – senátor Jaroslav Větrovský, zástupce Ministerstva zemědělství, náměstek pro řízení sekce zemědělství a potravinářství Jindřich Fialka, předseda Svazu chovatelů českého strakatého skotu Marian Bílý, předseda Zemědělského družstva Opařany Vlastimil Procházka a místopředseda a hlavní zootechnik Zemědělského družstva Opařany Ladislav Brůžek.
Určité důstojnosti dodalo výstavě zastřešení úvaziště a poprvé zastřešení samotného předvadiště.
Pozitivní ohlas u návštěvníků výstavy vyvolali mladí lidé, studenti zemědělských škol z Tábora, Poděbrad a Lanškrouna, kteří byli s výstavou úzce pracovně spjati. Diváci je mohli vidět především jako vodiče předváděných zvířat. Na úvod studenti Střední zemědělské školy v Táboře předvedli kolekci telat genové rezervy českého strakatého skotu z chovu Zemědělského družstva Opařany.

Zemědělské družstvo Opařany děkuje touto cestou všem zúčastněným, návštěvníkům, vystavovatelům, partnerům i spolupořadatelům. Vzhledem k tomu, že počasí nám tentokrát přálo po celý den, věříme, že každý, kdo se zúčastnil, si náš den s velkým D opravdu užil. Těšíme se na shledanou při příštím 22. ročníku výstavy plemenného skotu v roce 2020.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace