Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Začarovaný les

    pondělí 22.7 10:00 - Protivín, KD

    Loutková pohádka.

  • Kašpárek a prasátko

    pondělí 22.7 15:00 - Protivín KD

    Loutková pohádka.

Zobrazit všechny události
 

Prezident Masaryk se po sto letech vrací na jih Čech

 Autor: Město České Budějovice

    Autor: Město České Budějovice

JIŽNÍ ČECHY – Prezident Tomáš Garrigue Masaryk vracející se z exilu opět projede Jihočeským krajem. A to v podání herce Otakara Brouska mladšího. Stane se tak v rámci rekonstrukce jeho sto let starého příjezdu zpět do vlasti. Jízdu připravily České dráhy, statutární město České Budějovice, Československá obec legionářská a Národní technické muzeum. Vlaky naším krajem projedou dnes a zítra.

 

Vlaky pojedou z hranic s Rakouskem dva a dojedou až do Prahy. Jeden z nich bude historický a poveze prezidenta a jeho doprovod. Druhá souprava bude sloužit veřejnosti. Dnes v 15:33 vystoupí Tomáš Garrigue Masaryk z vlaku na nádraží v Českých Budějovicích. S doprovodem pak zamíří na Lannovu třídu a náměstí Přemysla Otakara II. Tady bude připraven pozdrav obyvatelům a doprovodný program. Příjezd Tomáše Garrigua Masaryka do Českých Budějovic budou provázet dělostřelecké salvy a také se rozezní většina budějovických zvonů.

Historický expres potáhne rakouská parní lokomotiva 310.23 přezdívaná Hrboun. Na oslavy ji půjčilo železniční muzeum ve Strasshofu a nejde o lokomotivu, která táhla prezidentův vlak před sto lety, ale odpovídající typ lokomotivy. „Za lokomotivou bude řazen vůz řady Ca přezdívaný Pancéřák a dále Masarykův salonní vůz řady Aza 080, salonní vůz Františka Ferdinanda d´Este řady Aza 086, další dva Pancéřáky a doprovodný vůz lokomotivy. Doprovodný expres 100 let spolu budou tvořit novější vozy soupravy Retro Ostravan řad Aa, ABa, WR, Ba a BDa a vlak povede vícesystémová lokomotiva řady 380 s unikátním polepem k výročí 100 let republiky," informovaly na svém webu České dráhy. Vagóny vlaku si bude moct veřejnost prohlédnout na budějovickém nádraží od 16:15 do 19:45.

Druhý den pak bude vlak pokračovat. V sobotu v 8.08 hodin dorazí na veselské nádraží a během necelé půlhodiny se zájemci mohou dotknout historie a přivítat Masaryka v podání Otakara Brouska mladšího, Izidora Zahradníka a další historické postavy. Program na táborském nádraží začne v 8.45. Účinkovat bude staropražská kapela Motovidlo, táborský Swing Band, táborské spolky, kostýmovaný doprovod a chybět nebude prvorepubliková kuchyně s ochutnávkami. Vlak s prvním prezidentem do Tábora přijede v 9.05 a odjede na Prahu v 10.19 hodin.

Program ve městech 21. 12. 2018

Horní Dvořiště
Koncert živé hudby
Příjezd historického vlaku s Tomášem Garriguem Masarykem
První přivítání na území republiky
Setkání se synem Janem
Vystoupení dětského sboru
Vypravení vlaku do vnitrozemí
Rybník
Fototermín historické soupravy
Zdravice TGM

České Budějovice
Koncert živé hudby
Přivítání Tomáše Garrigua Masaryka na nádraží
Historický průvod na náměstí Přemysla Otakara II.
Přivítání prezidenta před radnicí
Divadelní představení – Republika, takový krásný sen

Program ve městech 22. 12. 2018

Veselí nad Lužnicí
Koncert živé hudby
Přivítání TGM družičkami v krojích
Zdravice TGM
Vypravení vlaku do Tábora

Tábor
Koncert živé hudby
Přivítání TGM
Průvod před budovu nádraží
Slavnostní přivítání TGM
Vystoupení prezidenta na pódiu před nádražím
Kulturní program
Zbrojení lokomotivy historickou hasičskou stříkačkou
Vypravení vlaku do Benešova

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace