Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Matěj Rak

    neděle 19.5 19:00 - Blatná, Kavárna Železářství U Šulců

    Koncert.

  • Seminář argentinského tanga

    neděle 19.5 18:00 - Strakonice, Čajovna Pod Stolem

Zobrazit všechny události
 

Přichází v Soběslavi oteplení politické atmosféry?

Nový místostarosta Soběslavi Pavel Lintner. Slíbil pracovat pro dobro města a jeho občanů.  , Autor: L. Kolářová

Nový místostarosta Soběslavi Pavel Lintner. Slíbil pracovat pro dobro města a jeho občanů.     Autor: L. Kolářová

SOBĚSLAV - Na ustavujícím zastupitelstvu v Soběslavi byl ve středu večer zvolen staronový starosta Jindřich Bláha (ODS a NK) a nový místostarosta Pavel Lintner (Nejsme stranou). Zároveň došlo k průlomu - opoziční Piráti dostali post v čele kontrolního výboru. Obsadí ho Iveta Matějů. K tomu byl Petr Král z kandidátky Pirátů zvolen do finančního výboru. Vzhledem k nesmiřitelnému povolebnímu výroku starosty Jindřicha Bláhy, že nebude jednat s nedemokratickými stranami a konkrétně jmenoval Piráty, působí pootevření dveří Pirátům jako vstřícný racionální krok druhého partnera ve vedení města, tedy lidí z uskupení Nejsme stranou. Nicméně v obou výborech si koalice ponechává převahu jištěnou hnutím ANO, které i v minulosti obvykle hlasovalo s vedením města. A kolik ze svých návrhů a myšlenek prosadí ve výborech Piráti, to se uvidí.

 

Na starostu byl navržen jediný kandidát. Jindřicha Bláhu navrhlo uskupení ODS a NK a navrhlo ho i sdružení Nejsme stranou. Přítomno bylo všech 21 zastupitelů, z 20 odevzdaných hlasů jich Jindřich Bláha z ODS dostal pohodlných 15. Post starosty tak má vítěz voleb. 

Podle předem dohodnutého scénáře se hlasovalo i o uvolněném místostarostovi. Očekávalo se, že dosavadní místostarosta Vladimír Drachovský už nebude pokračovat, protože ČSSD získala pouze jeden mandát. Navržen byl tedy Pavel Lintner z druhé nejsilnější volební strany, kterou je uskupení Nejsme stranou. Získal rovněž 15 hlasů, šest jich nebylo odevzdáno. 

Zbývalo dovolit ještě pět neuvolněných radních. Návrhů zaznělo sedm - Petr Lintner z Nejsme stranou dostal 19 hlasů, Petr Valeš ze stejného uskupení 16 hlasů, Alena Krejčová z ODS a NK 15, Michal Pánek z ODS a NK 14 a Michal Turek z ANO 11 hlasů. Těchto pět lidí doplní v radě starostu a místostarostu. Do rady města neprošel druhý kandidát ANO Jaroslav Hipman a kandidát Pirátů Miloš Bučinský. 

Volily se ještě poradní orgány zastupitelstva, což jsou výbory finanční a kontrolní. Do čela finančního výboru navrhly obě vládnoucí strany (ODS i Nejsme stranou) Jiřího Klímu z opoziční TOP 09. Tady se volilo aklamací a ruku pro něj zvedli všichni. Na další čtyři místa ve finančním výboru zazněly přesně čtyři návrhy - Martin Kákona z Pirátů pro Soběslav navrhl Petra Krále a k tomuto návrhu se připojil i Petr Lintner z Nejsme stranou. I to je v porovnání s dřívější atmosférou v soběslavském zastupitelstvu závanem demokracie. Neboť to byli Piráti, kdo skončil ve volbách třetí. Dalšími navrženými byli Alena Krejčová z ODS a NK, zastupitel Milan Dančišin z kandidátky ANO a z mimozastupitelských řad ředitelka Senior domu Zina Petrásková. Král, Krejčová, Dančišin i Petrásková byli jednomyslně zvoleni členy finančního výboru. 

A stejně ve shodě Pirátů a Nejsme stranou zazněl návrh, aby předsedkyní kontrolního výboru byla Iveta Matějů z Pirátů pro Soběslav. I pro ni hlasovali všichni. Na zbývající čtyři místa v kontrolním výboru bylo pět kandidátů - František Dukát z KSČM, Václav Nedvěd z ODS a NK, Jaroslav Hipman z ANO a z řad občanů Radek Fiala a Jan Černý. 

Plný počet 21 hlasů získal František Dukát, Jaroslav Hipman 17, Radek Fiala 16 a Václav Nedvěd 15. Ti tedy byli členy kontrolního výboru zvoleni, kandidát Pirátů Jan Černý neprošel. 

Jelikož v minulém volebním období vedla finanční výbor dokonce radní za ODS Alena Krejčová a kontrolní výbor Jaroslav Hipman z ANO, je přenechání předsednických funkcí ve výborech opozici posunem v dosud zabarikádovaných postojích koalice.  

Oproti jiným městům, kde se na ustavujících zasedáních hned řešily i výše odměn za neuvolněné funkce, peníze v Soběslavi na programu nebyly. "Úvodní zasedání je takové slavnostnější, nechtěli jsme sem tahat finance. O odměnách budeme rozhodovat příště," uvedl starosta Jindřich Bláha. Příště znamená na prvním řádném zasedání 17. listopadu. 

V Týdeníku Táborsko představíme nového místostarostu Pavla Lintnera v krátkém rozhovoru. Prozradí, s jakými plány na radnici z dosavadního působiště na soběslavském gymnáziu přichází. 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace