Kdy a kam

 • Taneční pro pokročilé

  Úterý 19.2 19:00 - Písek, KD

 • Večer pod lampou

  Úterý 19.2 18:00 - Planá nad Lužnicí, knihovna

  Beseda s Petrou Steinerovou a péči o pleť.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Miss čtenářů Jižní Čechy TEĎ

Která soutěžící se vám líbí nejvíce?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Přidány fotky! V Branicích k hasičskému výročí otevřeli nové hřiště a vydali knihu o obci

AKTUALIZOVÁNO - 24.6.2018 18:22

BRANICE - Sobota 23. června byla velkým dnem pro sbor dobrovolných hasičů v Branicích. Slavili 120. výročí od založení hasičského sboru, což představuje čtyři generace hasičů. Přijela celá řada hostů, starosta krajského sdružení hasičů Jiří Žižka místnímu sboru poděkoval, že jubileum touto oslavou připomněl. "Památka vašich otců a dědů si to zaslouží," řekl. Poděkoval také hasičům za to, co dělají pro druhé, i jejich rodinným příslušníkům, díky jejichž pochopení mohou členové sboru táhnout hasičskou káru dál - od 120 leté historie do budoucnosti.

Po příchodu slavnostního průvodu na hřiště se předávala hasičská vyznamenání - za desetiletou činnost byla oceněných dlouhá řada, stejně jako držitelů čestného uznání sboru. Pro sbor to vypadá nadějně, jsou mezi nimi mladí lidé i ženy. Stužku za dvacetiletou činnost obdržel Petr Strnad, za 30 let práce Ladislav Kotaška mladší, Otto Lhota a Jaroslav Čunát. Jiří Matuška je věrný hasičům dokonce už 40 let a jako jediný převzal toto ocenění.

Medailí za příkladnou práci od okresního sdružení hasičů bylo uděleno pět, obdrželi je Zdeněk Šebek, Jindřich Dvořák, Jaromír Polodna, Stanislav Češka starší a Kateřina Velková. Vedoucí branických dětských hasičů Dagmar Nováková převzala od starosty okresního sdružení hasičů Jiřího Heinricha medaili Za zásluhy.

Nejvyšší vyznamenání - Medaili svatého Floriána, předal starosta krajského sdružení hasičů Jiří Žižka současnému veliteli sboru branických hasičů Ladislavu Kotaškovi mladšímu. Jeho otec Ladislav Kotaška byl letos v květnu v Přibyslavi oceněn republikovou medailí Zasloužilý hasič a přiřadil se tak k členům branického sboru Ladislavu Zítkovi a Václavu Klugerovi, který toto vrcholné ocenění získali v dřívějších letech. Václav Kluger, který byl v sobotu vzpomenut častokrát, bohužel už in memoriam.

Shromážděné hasiče i obyvatele obce pozdravil také emeritní krajský starosta hasičů Václav Žižka stejně jako mnohaletý starosta okresního sdružení Jiří Novák. Současný okresní starosta Jiří Heinrich žertoval - popřál hasičům, aby pili pivo a chodili za děvčaty a zásahů měli co nejméně. Všem ale bylo jasné, že musí být hasiči na nenadálé události připraveni. Ke gratulantům se připojil i náměstek jihočeské hejtmanky Pavel Hroch.

Během odpoledne pak proběhlo požehnání nového hasičského vozidla a obec představila nové víceúčelové hřiště s umělým povrchem ve sportovním areálu. Má rozměry a vybavení pro volejbal, nohejbal, florbal, tenis nebo házenou. Na náklady, které činily 1,95 milionu korun, přispěla 650 tisíc Nadace ČEZ. Slavnostního otevření hřiště se na pozvání starosty Stanislava Češky z KSČM zúčastnil i jeho stranický kolega, místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip.

Dalším z vrcholů dne byl křest nové knihy - Branice v obrazech. Výpravná publikace, kterou připravil fotograf Martin Pelich s dalšími spolupracovníky, shromažďuje historii všech 114 branických domů a dvou chat a také jejich obyvatel. Martin Pelich jako fotograf měl ambici v knize, která se rodila v loňském roce, zachytit pro potomky dokumentačně na snímcích i současné obyvatele domů - někde se opravdu sešly širší rodiny a přibraly k focení i rodinné psy a kočky. O mimořádnou knihu byl zájem, hned na místě se jí prodala stovka a i Milevské noviny se ke knize vrátí. Stejně jako k oslavě branických hasičů.

K dobré pohodě vyhrávala v Branicích Doubravanka z vesničky Jámy, vystoupili kynologové z klubu Na Spálené, požární útok předvedly děti z místního sboru a neustále v obležení byl obří skákací a klouzací stan, zapůjčený od energetiků.

Přidány fotky z ukázky historickou stříkačkou z Nemějic od Aleny Liškové.

Diskuse k článku - 11 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Antikomunista 

  Reagovat

   

  Samej komunista - prostě komunistická vesnice.

  Vloženo 25.6.2018 17:40:33

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Jo vypadá to tak že se dobře žije právě tam a možná právě proto. K zamyšlení.

   Vloženo 25.6.2018 20:33:28

  • Karla 

   Reagovat

    

   Hlavně že jim to tam prosperuje třeba hasiči tam měli lepší auto než v Milevsku. Starosta se snaží

   Vloženo 27.6.2018 16:29:59

 • Marti 

  Reagovat

   

  To je pravda.

  Vloženo 24.6.2018 19:22:01

 • jan 

  Reagovat

   

  Starosta za KSČM a vesnice jen kvete. Ono je to vždy o lidech a je jedno z jaké strany jsou

  Vloženo 24.6.2018 09:17:16

 • Návštěvník 

  Reagovat

   

  Pěkné odpoledne až na naprostou nepřipravenost hostinských. Ti to hasičum dost zkazili. Fronty jak za komunistů, jidlo studene a za chvili došlo. No hruza.

  Vloženo 24.6.2018 08:16:57

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Co je nepřipravenost hostinských podle Vás? Fronty jsou skoro na všech akcích, kam přijdete! Chtěl bych Vás vidět na jejich místě, jak by jste to zvladali!! Kdyby nebylo debilní EET, fronty by třeba ani nebyly!!

   Vloženo 25.6.2018 11:03:34

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Nesvadejte všechno na EET, když je pomalá obsluha tak jsou fronty stejně

    Vloženo 25.6.2018 18:59:40

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Asi velký znalec

     Vloženo 26.6.2018 12:44:37

  • Karla 

   Reagovat

    

   Nevím jak vy. Ja jsem ale přijela déle fronta minimální a jídlo ještě bylo možná jste si spletl akci

   Vloženo 27.6.2018 16:25:19

   • Marie 

    Reagovat

     

    Presne, na me taky zbyl studenej parek v rohliku. A kyselej ksicht k tomu byl gratis

    Vloženo 9.7.2018 12:47:09

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace