banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Jubilejní Lubomír Brabec

    Úterý 23.7 19:00 - Protivín KD

    Romantické skladby pro kytaru.

  • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

    pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

    Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

Primátor Svoboda: Lesy a rybníky nehospodařily dobře, proto jsme vyměnili vedení

Vrbenské rybníky, které také spravuje společnost Lesy a rybníky města České Budějovice , Autor: K. Snížek

Vrbenské rybníky, které také spravuje společnost Lesy a rybníky města České Budějovice     Autor: K. Snížek

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Na konci listopadu došlo k personální turbulenci ve vedení Lesů a rybníků města Českých Budějovic. Město se jako výhradní vlastník rozhodlo vyměnit stávajícího jednatele Josefa Schoře za dva nové: Karla Trůbla a Daniela Hovorku. Reakce ze strany opozice na sebe nenechala dlouho čekat, dnes se primátor Jiří Svoboda (ANO) ke změně ve společnosti oficiálně vyjádřil a poprvé představil veřejnosti výsledky červnové kontroly hospodaření, která ve společnosti proběhla.

 

Podle opozičního Hnutí občané pro Budějovice byly výsledky hospodaření ve společnosti příznivé. „Nikde nebylo oznámeno, jak kontrola dopadla. Na posledním zasedání zastupitelů jsme chtěli, aby primátor sdělil výsledky kontroly a dalších kroků, což se nestalo,“ uvedl před nedávnem zastupitel Ivo Moravec (HOPB).

Dnes se však primátor Jiří Svoboda proti tvrzení opozice ohradil a připomněl, že bývalý jednatel Josef Schoř byl dříve na kandidátní listině HOPB a zřejmě proto jej strana tak vehementně hájí. On sám s argumentací, že si společnost vedla dobře, nesouhlasí. Město provedlo v prvním pololetí letošního roku kontrolu hospodaření a účetnictví ve společnosti, podle primátora byly výsledky znepokojivé.

„ V rámci kontroly jsme chtěli vědět výši mzdových nákladů společnosti, na což by město jakožto majitel mělo mít právo. Přitom nám bylo ale sděleno, že se jedná o interní záležitost. Dále jsme v rámci kontroly nezaznamenali žádné marketingové aktivity, ukázalo se rovněž, že společnost nemá vnitřní audit a ve firmě se nic nekontroluje,“ vyjmenovával Jiří Svoboda.

Strategie a vize do budoucna prý Lesy a rybníky postrádaly. „Ekonom společnosti pouze zhodnotil zemědělskou výrobu firmy, ale to přece není vize do dalších let,“ doplnil Svoboda a zároveň řekl, že městská společnost v rámci kontroly smluv předložila jen jednu dlouhodobou. Ve firmě neexistoval systém, podle něhož by se nakupovalo, větší nákupy se realizovaly poptávkovým řízením. „Prodej v oblasti rybničního hospodářství například probíhal bezesmluvně, neexistuje k tomu ani jedna smlouva,“ uvedl.

Jediné, co z namátkové kontroly vyšlo pozitivně, mělo být účetnictví. Primátor byl ve svém vyjádření i konkrétnější. Od obcí a jiných subjektů si Lesy a rybníky pronajímají pozemky v průměru za 1000 až 1500 korun, město však pronajímá hektar půdy na rok za 300 až 350 korun. Ročně tak na jednom hektaru městu uniká zhruba 1000 korun. „Takto se dalo možná hospodařit na začátku devadesátých let, ne ale dnes,“ uzavřel primátor Svoboda.

S novými jednateli je Jiří Svoboda domluvený na pravidelných týdenních schůzkách, kde bude vedení města informováno o vývoji ve společnosti.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace