Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Bomberos

  Úterý 16.7 16:00 - Tábor, Rajský dvůr

  Hasičská groteska.

 • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

  pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

  Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

Proč zateplování domů v Minské ulici v Táboře provázel chaos?

Lešení vyrostlo pozdě, ale nakonec přece... , Autor: Libuše Kolářová - Jižní Čechy Teď

Lešení vyrostlo pozdě, ale nakonec přece...     Autor: Libuše Kolářová - Jižní Čechy Teď

TÁBOR - Na problémy při zateplování a výměně oken v městském domě 2785 upozornili tamější nájemníci. Podle nich řada věcí nefungovala podle zadávací dokumentace, kterou dostali na prahu akce do ruky. Akci realizuje firma ACG-stavby.

 

"Podle harmonogramu se má jeden byt dělat tři dny. V prvním patře ale dělali jeden byt pět a druhý šest dní. V druhém patře to bylo pět a čtyři dny. Podle nás je to proto, že firma stavbu v pondělí 15. října zahájila a neměla u domu postavené lešení. Přestože podle smlouvy měli přes naše byty nosit jen okna, dokud nebylo lešení, nosil se nájemníkům přes byty veškerý stavební materiál a dokonce na chodbě před byty lidem řezali tvárnice," upozornily dvě z nájemnic.

"Pro dopravu materiálu se také podle smlouvy nesmí používat výtah, který tu byl před dvěma lety instalován nový. Jenže ve skutečnosti s ním jezdilo osm tvárnic a dva dělníci. Není divu, že už byl výtah rozbitý a jeden týden skoro 24 hodin nejezdil. Tady bydlí většinou starší lidi a museli chodit v osmipatráku nahoru pěšky. Jen proto, že firma nedodržuje, co je ve smlouvě. My jsme volali na Bytes, ať tu stavbu zastaví, protože do našich bytů je nepustíme," pokračovaly ženy.

Jednatel Bytesu Ondřej Semerák jim měl naznačit, že jsou jen nájemníci a město je majitel. "Upozornily jsme pana jednatele, že jsme platící nájemníci a on nám řekl, že kdybychom byli neplatící, tak už tady nebydlíme," zlobila se jedna z žen. "My chápeme, že je to dotační akce a udělat se musí, ale proč tím máme trpět my?" dodala.

Nakonec nájemníci dostali od Bytesu dopis s vyjádřením, že stavbu zkomplikovala výpůjčka veřejného prostranství pro stavbu lešení. Odbor životního prostředí údajně nechtěl povolit stavbu lešení na zeleni kolem domů, dokud si stavební firma nevyřeší zápůjčku vnitrobloku se zpevněnou plochou. Jenže tam bylo třeba žádat o pronájem odbor správy majetku, který musel napřed nechat schválit záměr pronájmu v radě města. K tomu došlo 12. října. A teprve pak rada města mohla schvalovat samotný pronájem. Oba odbory radnice se ale brání, že stavební firma podala žádosti pozdě a jak lešení na zelených prostranstvích, tak technika na parkovišti ve vnitrobloku, fungovaly jen díky zamhouřeným očím úředníků. Nikdo totiž nechce zdržovat stavbu a protahovat ji lidem blízko k vánočním svátkům.

Jednatel Bytesu Ondřej Semerák problémy na stavbě připustil. "Je to tím, že jsme firmu přinutili zkrátit termíny na polovinu. Výměna oken tam vycházela do 6. prosince a my to chtěli zkrátit do 15. listopadu. To už nechceme lidem udělat, abychom u nich byli skoro do Vánoc. Zažili jsme to v ulici Boženy Němcové, kde se koupelny dodělávaly 16. prosince. Navíc je v tomto domě o 30 až 40 procent vyzdívek víc než jinde, což je dáno typem domu, a jen oken je v tomto dvojdomě 300. Takže jsme opravdu v prvních patrech riskli, že se stavební materiál nosil přes byty, než se podařilo dohodnout pozemek pro lešení. Povolili jsme i používat výtah s tím, že případné opravy jdou za námi. Řezání tvárnic na chodbě už jsme eliminovali. Lešení stojí a přes byty se nosí skutečně jen okna. Ano, v prvních patrech jsme byli v bytech déle, než se dělníci sehráli. Teď už to ale jede," ujistil jednatel s tím, že od poloviny listopadu už by se jen mělo izolovat zvenčí.

Na rozhovor o právech nájemníků si pamatuje dobře. "Paní na mě vyrukovala, ať okamžitě zastavím stavbu. Tak daleko práva nájemníka ale opravdu nesahají, to může udělat jenom investor," říká jednatel. Říká, že s firmou ACG-stavby má Bytes naopak dobré zkušenosti a věří, že i přes tyto peripetie nakonec budou nájemníci spokojení, protože v již zateplených domech jsou až třicetiprocentní úspory v platbách za teplo.

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Bohuzel tento članek jsem si prečetla až tento den 23.2.2019 v tomto domě bydlim a řeknu vám,že je to šilené co si město dovolí k platícím nájemnikum.Jak mužete říct,že jste si najmuli spolehlivou firmu?Už dva měsíce stavba stojí I když už několik dní bylo pěkné počasí. Jsme zde uzavřený a nedej bože,kdyby zde opět hořelo jako se uz stalo tak jsme rukojmí města.Tato firma má zaměstnance pouze z východu a nad prací jsme jen žasli jak nám řekl jeden zaměstnanec této firmy a sama sem byla svědkem,jak tento zaměstnanec sám zaměstnával tyto lidi přímo z ulice.Za to, že poctivě platíme nájem děkuji městu neskutečný nepořádek, který trval pět dní a možná I déle ,kdybych netrvala na tom,že chci udělat na neodborném vyštukovaní výmalbu kolem oken a tek na to byla pozvaná jiná firma.Tato firma si zaslouží pět hvězdičak v neodbornosti a městu děkujem,že se tak krasně stara o najemíky.

  Vloženo 23.2.2019 17:10:49

 • obyvatel domu Minská 2784 

  Reagovat

   

  Materiál se nosil přes byty pořád,až do 8.patra,i když už lešení stálo.Další věc je přístup firmy CNGstavby,polír byl na lidi sprostý.Firma nemá na takovouhle akci dostatek kvalifikovaných dělníků,na dvojdomě pracovalo 6 lidí,což je na takovéhle akci hrozně málo,proto se práce vlečou,od nového roku stavba stojí,zbytečně se platí nájem z lešení,když se oteplilo neukázala se na stavbě ani noha,lidi vůbec neví kdy sebude pokračovat,máme obavy že dům bude pod lešením celé léto.Bytes dělá že se nic neděje,je jim to jedno,oni mají svá místa jistá.

  Vloženo 23.2.2019 16:57:58

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace