Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Začarovaný les

    pondělí 22.7 10:00 - Protivín, KD

    Loutková pohádka.

  • Kašpárek a prasátko

    pondělí 22.7 15:00 - Protivín KD

    Loutková pohádka.

Zobrazit všechny události
 

Prodejní akce pod větší kontrolou. Jejich pořadatelé ale stále spekulujou

Ilustrační foto , Autor: Archiv

Ilustrační foto     Autor: Archiv

JIŽNÍ ČECHY – 15. ledna vstoupila v platnost novela zákona o ochraně spotřebitele. Pořadatelé akcí, kteří hodlají prodávat výrobky nebo poskytovat služby, případně je propagují nebo nabízí, mají povinnost pořádání takových akcí nahlásit České obchodní inspekci. Jejich povinností je uvést místo a čas prodejní akce, musí informovat o nabízených výrobcích nebo službách. Inspektoři také vyžadují kopii pozvánky.

 

Když pořadatelé svou povinnost nesplní, může následovat pokuta ve výši až pět milionů korun. Vzhledem k tomu, že nové opatření platí teprve krátce a sankce se udělují ve správním řízení, nebyla zatím žádná pokuta v jihočeském regionu udělena.

V praxi je situace taková, že společnosti zasílají na jednotlivé inspektoráty ČOI souhrny plánovaných akcí, ale jen určitý počet z nich se realizuje v působnosti daného inspektorátu.

„Někteří pořadatelé samozřejmě spekulujou, hlásí desítky a desítky akcí, které neproběhnou. Ve snaze nás zahltit. Stává se, že akce nemusí proběhnout jen ze spekulativních důvodů, ale i kvůli těm subjektivním. Pořadatel nahlásí akci, má pronajatý sál v nějaké hospodě. Tam praskne voda, akce se nemůže uskutečnit. Také řešíme případy, a to už lze s pomocí policie, kdy akce nahlášená není. Tam už zasáhnout můžeme,“ vysvětlil Pavel Jahn, vedoucí oddělení kontroly inspektorátu České obchodní inspekce pro Jihočeský kraj a Vysočinu.

Mimo operativní kontroly reaguje ČOI zejména na podněty spotřebitelů, kteří upozorňují na konání těchto akcí.

„V rámci Jihočeského kraje jsme k dnešnímu dni obdrželi oznámení na konání zhruba padesáti akcí,“ dodal Pavel Jahn.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace