Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Včely bzučí mezi a a gis

    Čtvrtek 17.10 16:00 - Písek, Prácheňské muzeum

    Přednáška.

  • Tvůrčí dílna: Korálkové podložky

    Čtvrtek 17.10 17:00 - Strakonice, Šmidingerova knihovna

Zobrazit všechny události
 

Prohlídka Na Dubovci trochu jinak

STRAKONICE – Sdružení Oživme si Strakonice chce opět oživovat paměť místním lidem, a to prohlídkou industriální budovy Na Dubovci. Tentokrát i s programem. Poznejte své město, to je heslo ke Dni architektury. Přednášku a prohlídku povede architekt Dušan Řezáč. Co návštěvníky čeká a proč se sdružení zaměřilo právě na budovu bývalého Fezka, jsme se zeptali jednoho z organizátorů Jana Freiberga.

V neděli 6. října ve 14 hodin budete opět pořádat prohlídku bývalého Fezka Na Dubovci. Proč tuto akci opakujete?

Domnívám se, že je to opomíjená a přitom klíčová budova, která charakterizuje dějiny města. Chceme na ni dlouhodobě upozorňovat jako na důstojný symbol Strakonic. Máme za to, že město industriální dějiny v posledních letech zanedbává a historii a kulturní život staví na bezpohlavním a bezpečném folkloru. Dějiny města jsou přinejmenším v posledním století průmyslové. Ve Strakonicích a okolí stále žijí tisíce lidí, kteří prožili půl života v továrně. Navíc všude ve světě zažíváme zájem o industriální architekturu. Investuje se do ní, nacházejí se pro ni nové funkce a může vykazovat i zisk. U nás připomeňme areál Dolních Vítkovic, který se v rukou osvíceného a praktického investora stal s přispěním špičkových českých architektů novým kulturním a společenským centrem Ostravy. Kolik měst má, jako Strakonice, v centru mezi náměstími továrny a kolik měst má další fabriku minutu chůze od středověkého hradu a kláštera u řeky? Co působí jako handicap, má podle nás obrovský potenciál.

Co si slibujete od pořádání těchto akcí?

Přál bych si v prvé řadě, aby přádelnu nikdo nezboural. To je první priorita. Na opačném pólu stojí vize fungujícího multifunkčního domu, kde může být muzeum průmyslu, galerie, bydlení, kanceláře, služby, malá výroba, místnosti pro komunitní život a mnoho dalšího. Živý dům v centru města. Obecně se snažíme našimi akcemi poukázat na nevyužívané možnosti, které město má na poli architektury a kultury.

Celý rozhovor v aktuálním vydání Týdeníku Strakonicko.

Pavla Maradová

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace