Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Vokální soubor X-TET

    sobota 7.12 18:00 - Kaple Nanebevzetí Panny Marie, Štítného ulice, Jindřichův Hradec

    Koncert.

  • Tim Rice, Andrew Lloyd Webber Evita

    sobota 7.12 19:00 - DK Metropol, České Budějovice

    Muzikál podle životního příběhu Evy Perónové.

Zobrazit všechny události
 

Protivínský vlastivědný klub pořádal foto toulky s Jiřím Hájkem

PROTIVÍN – Na poslední říjnovou besedu Protivínského vlastivědného klubu přijal pozvání Jiří Hájek, jenž na místní škole učil 40 let. Nyní si může plně užívat svého koníčka – fotografování. Své fotografie také prezentoval.

 

Na úvod pásma promítaných fotografií přítomní nejprve navštívili svět zvířat. Všichni poznali sýkoru koňadru a modřinku z Píseckých hor, hůře už rákosníka, vzácnějšího konipase, i malého neposedného střízlíka. Krásné byly záběry vodních ptáků při západu slunce u rybníka Řežabince. Fotografie ptáků jsou k vidění nyní i v protivínském infocentru, kde právě probíhá výstava Jiřího Hájka pod názvem Na větvi.

Zatímco ptáky fotil Jiří Hájek teleobjektivem, pro fotografování hmyzu používá speciální makroobjektiv. Krásné exempláře barevných exotických motýlů byly z výstavy Fata morgana v botanické zahradě v Praze. Širokoúhlý objektiv se zase používá na fotografie přírodních scenerií. Promítnuty byly snímky z portugalského Lisabonu a sopečných Azorských ostrovů ležících v Atlantiku.

Zajímavé byly zvláště fotografie ze severní Itálie, z Dolomitů. Za 1. světové války zde probíhaly boje, kde na straně Rakousko-Uherska bojovali i Češi. Za obtížných podmínek budovali bojová postavení v nadmořských výškách okolo 3000 metrů. Vápencové pohoří je plné tunelů, umělých jeskyň a děr z té doby. V pohoří Marmoláda Rakušané v ledovci vybudovali celé vojenské městečko, ale při největším lavinovém neštěstí v Alpách přišli o 300 vojáků.

Poslední cestopisné putování bylo z letošního roku, z Alp na pomezí Rakouska, Itálie a Švýcarska. I na fotografiích bylo vidět, jak stále odtávají ledovce. Na závěr besedy zodpověděl Jiří Hájek ještě dotazy ohledně fotografického vybavení. A ti, kdo zůstali i po dvouhodinové přednášce, si mohli jako bonus vyslechnout autorův výklad k vytištěným fotografiím na papíru. K obdivu byly portréty, snímky z Vysokých Tater i Českého Krumlova.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace