Rád bych předal funkci mladším, ale kandidatuře se nebráním, říká starosta Štěkně - Jižní Čechy Teď!
10. 3. 2022 13:52

Rád bych předal funkci mladším, ale kandidatuře se nebráním, říká starosta Štěkně

ŠTĚKEŇ - Městys Štěkeň vede druhé volební období starosta Bohumil Bláha. V rozhovoru pro Týdeník Strakonicko se ohlédl za minulým rokem a prozradil plány na ten letošní. Co se ve Štěkni povedlo a kde tlačí bota? A kdy se povede přeměnit náměstíčko?

Rád bych předal funkci mladším, ale kandidatuře se nebráním, říká starosta Štěkně - Jižní Čechy Teď!

Jaký byl pro Štěkeň rok 2021?

Hodnotím ho jako úspěšný, možná i díky tomu, že jsme se připravovali na řadu investičních akcí dopředu, protože příprava vždy nějaký čas zabere. Ne všechno se nám sice povedlo uskutečnit, ale z nejdůležitějších akcí bych rád vypíchl například prodloužení obecní kanalizace a napojení na čističku, díky čemuž jsme napojili lokalitu se 14 novými parcelami v ulici K Vítkovu. Byla to akce za tři milionu, na kterou jsme neměli žádnou dotaci, ale byla potřeba. U školy se podařilo vybudovat dětské a víceúčelové hřiště za 13 milionů, dotace byla zhruba 6,5 milionu korun. Máme díky tomu sportoviště pro školu i širokou veřejnost.

Vybudovali jsme nový chodník kolem silnice třetí třídy, který nám tu moc chyběl. Snažili jsme se o něj už tři roky. Byla to akce jen za milion korun, navíc s dotací 950 tisíc, ale neumím si představit, jak jsme bez něj doteď mohli fungovat. Mám také radost z parkoviště pro 18 aut u nových řadových domů, které jsme v loňském roce doprodali. Slibovali jsme zkrášlení okolí domů, k čemuž jsme přispěli hezkým parkovištěm za dva miliony, platili jsme je ze svého.

Po několika letech snažení máme konečně nový dopravní automobil pro naše dobrovolné hasiče. Myslím si, že náš vozový park je teď vhodně doplněný. Automobil byl za 1,1 milionu, získali jsme na něj 750 tisíc dotaci z ministerstva vnitra a Jihočeského kraje. Investice nebyla nakonec tak velká, ale za vším je třeba vidět tu tříletou snahu. Jsem rád, že jsme ve Štěkni vybudovali i nové veřejné osvětlení na úseku asi 700 metrů, využili jsme překládání starého vedení E.ONu do země a připojili jsme se s osvětlením. Energetická úspora je teď velmi vítaná. Také jsme doplnili techniku na údržbu zeleně a nakoupili velkou moderní sekačku, která šetří lidi i čas. Sekačku jsme pořídili za 600 tisíc, 300 tisíc byla dotace z Programu obnovy venkova. Koupili jsme si také traktorový nosič kontejnerů na odpad a údržbu.

V plánu jsou i další akce – investujeme 5,5 milionu korun do kulturního domu v naší místní části Nové Kestřany, budujeme garáže pro sbor dobrovolných hasičů a obecní techniku za 9,2 milionu. Díky příznivému počasí jsme zahájili prodloužení vodovodu, kanalizace a osvětlení ve Školní ulici, abychom mohli napojit další parcely v části obce Na Višňovce, kde je zájem o pozemky.

Co se vám nedaří?

Určitě je to rekonstrukce náměstíčka ve Štěkni. Jednota tu má krásné obchodní středisko, takže zvelebení městečka by bylo vhodné. Vnímám to jako svůj největší rest, i když si nemyslím, že bychom toho udělali málo. Závisí to ale na vyjádření řady institucí a silnice třetí třídy dává jistá omezení. Máme zpracované dvě možné varianty, dali jsme z nich lidem vybrat, jenže názory byly tak půl na půl. V zastupitelstvu jsme nakonec vybrali kompromis a vytvořili jsme finální verzi, i když je nám jasné, že nikdy neuspokojíme všechny. Věřím, že se nám záměr v dalších letech podaří dotáhnout do zdárného konce.

Několikrát jste narazil na téma bydlení. Je o něj ve Štěkni zájem? Projevuje se to na počtu obyvatel?

Je to zajímavé, ale počet obyvatel zůstává stejný kolem 822 až 827 lidí. Prodaly se developerské soukromé parcely, domky postupně rostou a připojují se na sítě. Chviličku trvá, než se lidé nastěhují a získají trvalý pobyt, aby se objevili ve statistice. Řadové domy, které jsme vloni doprodali, se ještě předělávají, někteří lidé už v nich začínají bydlet. Obec nemá téměř žádné parcely k prodeji, ale to je vlastně jedno. Hlavní je, aby tu vůbec nějaké byly, klidně i soukromé.

Když jste u školy otevírali nové sportoviště i veřejnost, mluvilo se o možných problémech, které to zákonitě přináší. Jaké máte s provozem hřiště zkušenosti?

Byl jsem skeptik a nevěřil jsem, že dokážeme udržet pořádek. Pro otevření lidem jsme udělali maximum, ale věnovali jsme se i zabezpečení. Hřiště hlídá kamerový systém, doplnili jsme odpadkové koše a učili správce, který na hřiště dohlíží. Vidí na něj dokonce i z okna svého domova a má přístup k záznamu z kamer. Hřiště využívají hodně maminky s dětmi, občas někomu vadí věkový limit na fitness prvky. Půjčování uzavřeného hřiště na tenis a míčové hry je možné po zamluvení termínu a půjčení klíče. Větší problémy jsme zatím nezaznamenali, nikdy to ale nebude dokonalé. Občas vedu debaty s některými rodiči, kterým vysvětluji, že není možné, aby dítě jezdilo po tartanovém oválu na kole nebo koloběžce, protože ten k tomu není určený.

Co plánujete ve zbytku volebního období, které letos končí?

Budu spokojený, když dokončíme započaté akce, ostatní bude bonus navíc. Nemá cenu rozdělat deset věcí a nedokončit je. Byl bych rád, kdybychom mohli uspořádat více kulturních a společenských setkání, které doposud omezoval covid. Ale něco zajímavého to také přineslo – dělali jsme na zkoušku vítání občánků venku pod stanem, když byly omezeny vnitřní akce. Přiznávám, že to bylo řešení trochu z nouze a zoufalosti, ale hezky nazdobený stan v zámeckém parku se lidem líbil. A nám taky. Už to snad ani nebudeme dělat jinak.

Kde jsou plus a mínusy Štěkně?

Za slabinu považuji chybějící kulturní prostory ve Štěkni. Máme sice kulturní sál v Nových Kestřanech, který na plesy funguje dobře, ale ve Štěkni podobný prostor pro spolky chybí. Pro turistiku je možná trochu problém chybějící propojení velkou cyklostezkou. Za výhodu Štěkně se dá považovat asi umístění mezi Pískem a Strakonicemi kvůli dojíždění do práce. Máme k dispozici školu a školku, člověk je schopný u nás vyřešit lékaře, zubaře nebo poštu.

Plánujete další kandidaturu v podzimních komunálních volbách?

Jsem v důchodovém věku a byl bych radši, kdyby se našel jiný zájemce, který by byl ochotný Štěkeň vést a měl by podporu veřejnosti. Já nabízím pomoc, když o ní bude dotyčný stát, protože mi na Štěkni záleží a mám ji rád. Pokud se nikdo takový nenajde, jsem rozhodnutý, že bych ještě kandidaturu zkusil. Byl bych nerad, kdybych měl funkci předávat někomu, kdo zrovna zbyl. Starosta musí práci věnovat víc než osm hodin denně, bez toho to nejde. Ale jsem si vědom toho, že mladší člověk by mohl dát Štěkni novou jiskru. Mojí výhodou je praxe, starostuji osmý rok. Máme tu bezvadnou partu a dobré složení zastupitelstva.

Petr Eliáš
Petr Eliáš

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.