banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Běh městem

    středa 21.8 18:00 - Strakonice, start Letní kino

    25. ročník závodu + bohatý doprovodný program.

  • Jak do Mastné Lhoty přišel čert

    středa 21.8 17:00 - park před budovou Spektrum, Sezimovo Ústí

    Loutková pohádka pro děti.

Zobrazit všechny události
 

Radní odvolali Josefa Schoře z vedení Lesů a rybníků. Nahradí ho rovnou dva noví jednatelé

Josef Schoř , Autor: HOPB

Josef Schoř     Autor: HOPB

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Bez udání důvodu, ze dne na den. Tímto stylem se včera rozhodlo vedení města na odvolání dosavadního jednatele městské společnosti Lesy a rybníky města Českých Budějovic Josefa Schoře. Namísto něj by měli nastoupit dokonce dva noví jednatelé, kteří byli na tuto pozici jmenováni bez výběrového řízení. Jedná se o Karla Trůbla a Daniela Hovorku, který před nedávnem opustil hnutí ANO.

 

Doposud nebyl o svém odvolání informován vedením města ani Josef Schoř, který nám tuto skutečnost dnes dopoledne potvrdil. „Nikdo mne neinformoval a ani mi nikdo zatím nesdělil důvod, proč se tak stalo. Moc se mi to nelíbí, i když se to zřejmě dalo čekat. Oficiálně se bránit nemohu, mou funkci může valná hromada vypovědět a tím to pro mě končí, nic jiného udělat nelze,“ uvedl Schoř. Z funkce jej rada odvolala včera, sám však přiznal, že ještě zůstává v kanceláři a čeká, až mu někdo oficiálně oznámí, že skončil. Až odpoledne primátor Jiří Svoboda řekl, že Josefu Schořovi již poděkoval za jeho práci.

Dnes vydalo Hnutí občané pro Budějovice oficiální prohlášení, v němž poukazuje na snahu o to, aby se především Daniel Hovorka dostal do čela Lesů a rybníků města Českých Budějovic. Historicky se o to pokoušel již v letech 2007 a 2008, kdy jej měla podporovat ODS v čele s Martinem Kubou, jak tvrdí Juraj Thoma (HOPB), bývalý primátor. „Šlo o pokus o převzetí firmy. Buď měla být společnost privatizovaná anebo jiným záměrem bylo pronajmout ji v rozdělené podobě jiným obchodním společnostem na deset let. Tehdy se ale tato věc neodhlasovala,“ uvedl na tiskovém brífinku.

Podle oficiálního prohlášení HOPB měly být hlavním zájemcem o pronájem Lesů a rybníků společnost Lesy Hluboká nad Vltavou, ovládána tehdy z Britských Panenských ostrovů, a Rybářství Třeboň. V obou společnostech figuruje Pavel Dlouhý (ODS).

Hnutí ANO podle Iva Moravce (HOPB), který do letošního června zastával funkci náměstka pro životní prostředí, začalo o personálních změnách v Lesích a rybnících hovořit v lednu. „Od hnutí ANO jsme si vyslechli požadavek, že by společnost měla mít dva jednatele a že tím druhým by se stal pan Hovorka. Nikdo ale neřekl důvody, proč právě on a jakou kvalifikaci k této pozici má,“ popisoval dění Moravec. Shoda s tehdejšími koaličními partnery přišla až po novém návrhu, aby ANO spustilo hloubkovou kontrolu hospodaření ve společnosti.

„Výsledek hovořil tak, že se v Lesích a rybnících hospodaří dobře a že přístup vedení je svědomitý. Pak ale nikde nebylo oznámeno, jak kontrola dopadla. Na posledním zasedání zastupitelů jsme chtěli, aby primátor sdělil výsledky kontroly a dalších kroků, což se nestalo,“ připomněl Moravec nedávné jednání, kde k projednání tento bod neuspěl, i když zveřejnění kontroly prosazoval také zastupitel Tomáš Bouzek (TOP09).

Dva jednatelé a dva členové dozorčí rady navíc

Problematický je i pro opozici fakt, že do čela městské společnosti usednou dva jednatelé. Navíc při valné hromadě rada odvolala dozorčí radu a jmenovala nové členy, namísto původních pěti jich ale je sedm. To primátor vysvětluje úpravou zřizovací listiny společnosti. „Došlo ke změně zřizovací listiny z důvodu, že chceme, aby v dozorčí radě byly zastoupeny šířeji strany, které se na řízení města podílejí. K takovým změnám došlo i u jiných společností, váže se to na poslední změnu zákona, kdy dobíhá mandát zaměstnancům v dozorčích radách, ale už jim nebude obnoven,“ vysvětlil Jiří Svoboda (ANO).

Podle slov primátora není nic mimořádného na skutečnosti, že vzhledem k ustavení nové koalice v září dochází i ke změnám v městských společnostech. Navíc, jak sám říká, model dvou jednatelů fungoval dobře i v minulosti a v tuto chvíli to může být pro město efektivnější. „Společnost hospodaří s velkým majetkem města, a přesto nevykazuje podle koaličního mínění dostatečný hospodářský výsledek. Roční zisk se pohybuje v řádu stovek tisíc korun. To by si žádný soukromník nedovolil,“ doplnil Svoboda. „Kontrola hospodaření proběhla na jaře a v zadání kontrole kromě jiného bylo, aby posoudila marketingové činnosti této společnosti. Při předávání správy jsem marně pátral po marketingovém hodnocení firmy, bylo mi sděleno, že nebylo co psát, protože tam žádná taková činnost není, což v roce 2015 pokládám za docela velkou chybu.“

Vedení města se tak zřejmě snaží Lesy a rybníky Českých Budějovic lépe marketingově uchytit, i když opoziční zastupitel Juraj Thoma (HOPB) je přesvědčen, že tato městská společnost nevznikla za cílem generování zisků, ale především má spravovat historický majetek města. Na pomoc s marketingem si vedení chce zřejmě vzít právě Daniela Hovorku, marketingového specialistu, někdejšího zaměstnance Krajského úřadu Jihočeského kraje a zároveň neúspěšného kandidáta na post ředitele Alšovy jihočeské galerie a písecké Sladovny. Hovorka vystudoval Pedagogickou fakultu Jihočeské univerzity, přímou kvalifikaci pro řízení Lesů a rybníků tak na první pohled nemá.

Společnost Lesy a rybníky Českých Budějovic obhospodařuje přibližně 3000 hektarů plochy na Českobudějovicku. Josef Schoř byl jednatelem společnosti od roku 2000.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace