banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Letní koncert pěveckého souboru Regina Vodňany

  středa 26.6 18:00 - Vodňany, Husův sbor

 • Zámecký park v Červeném dvoře

  Čtvrtek 16.5 až neděle 29.9 - Regionální muzeum, Český Krumlov

  Dokumentační výstava, mapující historický vývoj a proměny zámeckého parku v Červeném Dvoře.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Ředitel strakonické teplárny skončil. Nesouhlasil s novou výší ceny tepla

Josef Eigner. , Autor: Jarka Krejčová - Jižní Čechy Teď

Josef Eigner.     Autor: Jarka Krejčová - Jižní Čechy Teď

STRAKONICE - Ve Strakonicích nabralo veřejné dění kolem teplárny nemalou intenzitu a dochází k velkým změnám. Co platilo včera, dnes neplatí. Starosta Břetislav Hrdlička, který je zároveň předsedou představenstva společnosti Teplárna Strakonice, v novoročním rozhovoru na dotaz, zda-li je pravda, že končí na postu generálního ředitele teplárny Josef Eigner, odpověděl, že nikoliv, že odchází pouze z představenstva.

 

Rozhovor v Týdeníku Strakonicko vyšel ve středu 2. ledna. Tentýž den ráno Josef Eigner rezignoval na funkci generálního ředitele teplárny. „Ano, je to pravda. Před Vánocemi jsem skončil v představenstvu teplárny, a 2. ledna jsem se vzdal funkce generálního ředitele. Důvod? Neztotožňuji se způsobem vedení společnosti v nadcházejícím roce. Měl jsem svoji strategii jak společnost vést, nebyla ale představenstvem přijata," vyjádřil se aktuálně Josef Eigner. Velkou roli v jeho rozhodnutí opustit teplárnu sehrál i fakt, že se původně připravené a avizované zdražení tepla o 25,27 procenta nečekaně stáhlo na navýšení jen o 2,5 procenta.

Během čtyř let opustili strakonickou teplárnu čtyři ředitelé. V roce 2015 to byl odvolaný Aleš Seitz, kterého nahradil Radek Motl. Ten v září 2017 rezignoval. Bylo vypsáno výběrové řízení, z něhož jako vítěz vyšel Bohumír Fíla. Do křesla generálního ředitele usedl na začátku února 2018 a za necelé dva měsíce ještě ve zkušební době byl odvolán. V mezidobí byl pověřen vedením teplárny dočasně Pavel Mareš, šéf STARZu. Teplárna je po odchodu Josefa Eignera i bez ředitele pro obchod a finance a bez ředitele pro techniku a výrobu.

Diskuse k článku - 18 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Rudolf Oberfalcer 

  Reagovat

   

  Představa Josefa Eignera, že je možné skokově zdražit cenu tepla pro své odběratele a nic se nestane, je mimo realitu. Teplárna už dávno není monopolním dodavatelem tepla jak pro firmy tak pro domácnosti. Cenou tepla, jakou ředitel Eigner prosazoval, by docílil jediného - postupné odpojování jednotlivých odběratelů a přechod na lacinější zdroje a tím by teplárnu v relativně krátké době dostal do kolen. Představenstvo s tímto návrhem oprávněně nesouhlasilo, protože musí primárně hájit zájem majitele a akcionářů a tím je dlouhodobá prosperita, nikoliv krátkodobý zisk. Sekundárně je třeba také hájit zájmy většiny obyvatel Strakonic, kteří jsou napojeni na teplárnu a jsou na ni závislí. Bylo by jednoduché pomoci si zdražením o 25% jak navrhoval pan Eigner, ale představenstvo si zvolilo těžší cestu - práci při hledání vnitřních úspor, postupný přechod ze závislosti na uhlí hledáním jiných možností jak vytápět Strakonice apod. Je třeba také zmínit to, s čím se teplárna potýká především - tím je splácení obrovského úvěru, který se vzalo minulé vedení teplárny na rekonstrukci předimenzovaných kotlů, jejichž maximální výkon nebude nikdy potřeba! Včetně závazků za nadbytečné spalování uhlí!

  Vloženo 5.1.2019 12:30:56

  • F.K.Ladislav 

   Reagovat

    

   Představa Josefa Eignera, že je možné skokově zdražit cenu tepla pro své odběratele a nic se nestane, je mimo realitu. Naprosto souhlasím. Pokud budou nové volby, ubyly by vám voliči, pane Oberfalcere. Evidentně upřednostňujete krátkodobý politický prospěch hnutí Strakonická veřejnost před dlouhodobou výrobní a obchodní strategií. I za cenu toho, že vám odešli úplně všichni manageři, nepočítám-li v to i ty, které jste zostudili a vyhodili. Krátkodobý politický prospěch vám stojí i za to, že jste odešli z teplárenského svazu, plného odborníků (pravda, ušetřili jste 100 tisíc ročně), i za to, že zaměstnanci se nebudou mít kde rekreovat. Jsem si jist, že na příští valné hromadě budete zase bohorovně hlásat, jak je teplárna v pohodě. Uvidím to na vlastní oči, jako minoritní akcionář. Mimochodem už 3/4 roku mi dlužíte odpověď na jednoduchou otázku, položenou na minulé VH, o níž jste tvrdili, že odpovíte písemně do 15 dnů. Vem to nešť, nejsem cimprlich. Ani odchod Eignera mě tolik netrápí, byl to přeci jen váš člověk a politický nominant. Ale co mě, jako Strakoňáka zajímá, a budu asi osamocen, protože tu všichni slyší jen na cenu tepla, co s tím průserem hodláte dělat. Bude řídit TST

   Vloženo 5.1.2019 13:51:25

  • Petr Vrána 

   Reagovat

    

   Kdyby to mělo být jak popisujete, neobjevil by se ceník 25% na stránkách TST a nebylo by z Vaší strany týden ticho. Pakliže by p. Eigner onen ceník zveřejnil svévolně, bez souhlasu představenstva, nemohl by ten týden vydržet ani ceník, ani p. Eigner a obojí mělo být vyřešeno rázně, týž den. A jestli jste si byli vědomi co takové zdražení může znamenat, měli jste mít ty vnitřní úspory dávno nalezené! Naopak z toho co píšete a jak to píšete lze vysledovat že jste zdražovat chtěli. Jen kdyby tady nebyl ten problémeček s volbami, že.
   Takže jenom lžete a podvádíte. No ale hlavně že je to na koho hodit...

   Vloženo 5.1.2019 13:57:44

  • FKL 

   Reagovat

    

   představenstvo, tvořené místními politiky a budete tvrdit, že nepotřebujete výkonný management? Oba víme, že to ve vašem hnutí SV není žádný problém, budeme zas nejlepší v republice v další podivné disciplíně. I to překousnu. Ale konečně už řekněte, co chcete s teplárnou dělat. S žádným odborníkem se neshodnete, tak jak jste připraveni na další zdražování uhlí a emisních povolenek? Jak bude probíhat rekonstrukce nebo výměna kotlů K1 a dalších? Z čeho budete splácet úvěr na předimenzované kotle, které stejně musíte používat? Jak jste připraveni na to, že se vláda ČR chystá masivně podpořit soukromé investice do slunečních kolektorů na střechách domů (i když toho bych se tolik nebál, přes zimu jsme bez slunce a lidi by umrzli), jak snížíte emise, aby se nemuselo nakupovat tolik povolenek? A hlavně, co s teplárnou, až za dvacet nebude v Evropě nikdo těžit uhlí a dobroserové z EU zakážou topit nejen uhlím, ale i mazutem, koksem, dřevem, no prostě vším? Jak TST unese letošní rok bez zdražení, když všechny vstupy se enormně zdražily? Kde na to všechno vezmete peníze?

   Vloženo 5.1.2019 14:02:08

   • Anna 

    Reagovat

     

    A nemohl byste ty otázky pokládat těm, co tady tu teplárnu do toho srabu před deseti atd. lety dostali? Jestli by se k tomu nechtěli pánové Vondrys a Pavel a spol. nějak postavit.

    Vloženo 5.1.2019 20:01:44

    • Jan 

     Reagovat

      

     Jak úsměvné. Přes 10 lety byla teplárna ekonomicky naprosto zdravá firma, která kromě zisku generovala i finanční rezervu. Kotle by se musely vyměnit tak či tak, tudíž svádět to teď na úvěr je bezpředmětné a zavádějící. Aničko v tomto případě pláčete na špatném hrobě.

     Vloženo 5.1.2019 20:39:34

  • Jan 

   Reagovat

    

   Koukám, že pak RO tu působí jako červený hadr na býka, ale on problematice teplárny potažmo energetického mixu jen nerozumí. Už vidím jak se odpojují jednotlivé paneláky na sídlištích, nebo domy v Husovce či na našich náměstích od teplárny a budují např. plynové výtopny či tepelná čerpadla. I když zde je všechno možné, změníme územní plán a budou výtopny, prosadíme kamarádíčkostavy a budou i čerpadla, bez ohledu na ekomické náklady na jejich provoz, údržbu, revize a hlavně životnost. Úvěr teplárny, no staré kotle dosluhovali, byly na pokraji havarijního stavu. Nové jsou daleko menšího výkonu a bez tzv. kotle K3 v případě opravdu zimního období jsou na hraně výpadku tj. nedodávky občanům o které Vám především jde. Nebo zapálíte mazutové kotle? No potěš přírodo a ekonomiko také. Kdybyste tu neprovozovali 4 roky reálný socialismus vše zadarmo, tak je teplárna o.k. Mimochodem občan nepotřebuje populistické zadarmo, ale také opravit chodníky, silnice např. ul. Komenského, Klostermannova, Zvolenská či Dražejov, nebo je potřeba rekonstrukcí sportovišť atd. A na to Vám mohli městské firmy vydělat i při splácení úvěrů.

   Vloženo 5.1.2019 15:03:19

  • Jiří 

   Reagovat

    

   Je až smutný, kam teplárna nezadržitelně směřuje pod vedením města. Je až zarážející, kteří důležití lidé odcházejí z teplárny. Mají mnohaleté zkušenosti z provozem oproti lidem z vedení města v čele se Strakonickou veřejností. Měli by si nejdřív doplnit znalosti a nebo brát na vědomí jejich připomínky. Na jednu stranu tvrdíte, že hájíte jejich dobré jméno, na druhou stranu vám lidé odcházejí. Trpělivost není nekonečná. Jsem zvědavý, kdo bude teď dohlížet na technický chod... Mam k teplárně srdeční záležitost a když vidím a slyším, co se v ní děje, je mi jí líto.

   Vloženo 6.1.2019 18:23:46

 • KB 

  Reagovat

   

  Naprosto souhlasím s Janem. Zdražovat se mělo průběžně každý rok. Teď i vzhledem k možnému opakování voleb se cena zvýšila jen o pár korun. Nebýt nejistoty okolo platnosti voleb, tak i to avizované zdražení o 27% možná platilo. Co ale bude dál? Nynější vedení se řídí heslem po nás potopa.

  Vloženo 5.1.2019 11:04:22

 • Jan 

  Reagovat

   

  Magdi, to v žádném případě. Jsem zvyklý, že za všechno se platí, tudíž i za teplo. Je totiž naprostý luxus nastavit si doma temostat a přijít do tepla domova a to bez práce s nějakým vlastním topením a za využití služby od zdejší teplárny. Tudíž jsem první, který volá po zdražení v duchu tržní ekonomiky a tvorby zisku teplárny.

  Vloženo 5.1.2019 10:25:47

  • Jan 

   Reagovat

    

   ...termostat...

   Vloženo 5.1.2019 10:27:08

 • Magda 

  Reagovat

   

  Akorát, že kdyby průběžně zdražovali, byl byste první, kdo by tady povykoval, že teplárna zdražuje. Podle toho co tu čtu se situace strakonický teplárny nijak neliší od problémů jiných tepláren to má Alena pravdu.

  Vloženo 5.1.2019 09:50:20

 • Jan 

  Reagovat

   

  Alenka je asi z říše divů. Já naopak po celém městě před volbami viděl nápis Zdarma to a to. Je potřeba si uvědomit, že zdarma prostě v r. 2019 nic není a být nemůže. Stejně tak Teplárně nemohou šéfovat dědouškové jako p. Zoch, nebo p. Štrébl a politici už vůbec ne. Kdyby se průběžně zdražovalo teplo po celé minulé volební období, tak dnes byla Teplárna na svých a vládnoucí třída mohla hlásit: Nezdražujeme. Je také zajímavé proč se novináři nezeptají dalších odcházejících špičkových manažerů proč vlastně končí. Řeči o neodmítajících se nabídkách prostě nejsou pravda. Ve Strakonicích totiž jde poslední 4 roky jen čistě o populismus pod pláštíkem reálného socialismu. Hnus velebnosti.

  Vloženo 5.1.2019 09:48:04

  •  

   Reagovat

    

   Vážený pane Jane, já se v žádném případě jako dědoušek necítím, ale to je Váš názor. A dále z Vašeho příspěvku je naprosto jasné, že absolutně netušíte, kdo teplárně "šéfuje", kdo má jaké možnosti "do toho mluvit". Pokud máte zájem, rád si o tom s Vámi pohovořím a pokusím se Vám situaci objasnit, přesto s Vámi v jistých věcech souhlasím. Kde mne najdete jistě víte a věřím, že se potkáme. Štrébl

   Vloženo 5.1.2019 11:56:35

   • Jan 

    Reagovat

     

    Máte pravdu, v současnosti nešéfujete. Použil jsem Vašé jméno jako příklad z minulosti a i přesto platí, že politické řízení firmy je ekonomická sebevražda. To platí především v současnosti, kdy odborníci teplárnu opuštėjí, jelikož s touto sebevraždou nesouhlasí. Kdo a jak vede teplárnu je jasné z ochodního rejstříku, výročních zpráv a zpráv auditora.

    Vloženo 5.1.2019 13:48:09

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace