Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Příběh projektu - kasárna

  Úterý 22.10 17:30 - Písek, Knihovna

  Beseda s architektem.

 • České tajemno

  Úterý 22.10 19:00 - Strakonice, Rytířský sál

  Nejtajemnější domácí záhady.

Zobrazit všechny události
 

Rekonstrukce táborské knihovny musí zatím počkat

TÁBOR – Město se přes čtvrt století pyšnilo v rámci republiky moderní okresní knihovnou. Teď už skoro není čím. Za léta provozu leccos omšelo, interiéry a vybavení už nevyhovují současným požadavkům na moderní knihovnictví. Historie táborské knihovny se píše od roku 1897, ale ta novodobá od roku 1993, kdy 1. ledna začala přestavba bývalého kina Oko a 18. listopadu byly slavnostně otevřeny nové prostory knihvny. Provoz byl plně automatizován včetně výpůjčního protokolu a celý knižní fond byl uložen do počítače. Interiéry se skvěly novotou a zajímavým řešením. To všek dnes již nestačí.

 

O přestavbě knihovny se hovoří už několik let a názory odborné i laické veřejnosti jsou často až protichůdné. To ukázala i veřejná debata o první architektonické studii, jejíž výsledky daly vizím určitý rámec, s nímž ale ne všichni souhlasí. Konečné slovo by měli mít architekti, kteří navrhnou novou podobu knihovny ve veřejné soutěži.

Celková rekonstrukce knihovny zatím předběžně počítá se sumou 70 – 80 milionů korun, ale vzhledem k současným investičním akcím na ni město nyní nedosáhne. „Jako reálný vidíme horizont tří až čtyř let. Musíme také reagovat na podněty, které vzešly z veřejné diskuse," uvedl starosta města Štěpán Pavlík. Podle něj ředitelka knihovny Eva Měřínská s kolegy již zpracovala zadání pro architektonickou soutěž a upravila ho na základě připomínek.

Budova knihovny má své prostorové limity, proto rekonstrukce a modernizace nebude jednoduchá. Ve hře je také přestěhování archivu všech regionálních knihoven do nového archivu města. Ten má vzniknout v nevyužívané budově podzemního krytu a bývalé tržnice na Budějovické ulici.

Dobrou zprávou pro knihovnu i její návštěvníky je, že s dlouhodobým havarijním stavem sociálního zařízení v přízemí se nebude čekat až na rekonstrukci budovy. Oprava za tři miliony korun začne letos v listopadu a bude s ní spojena rekonstrukce vstupní haly. Proto bude asi týden knihovna zavřená.

 

Diskuse k článku - 4 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Expert 

  Reagovat

   

  Do konce příštího roku dojde k odklonu od klasického knihovnictví. Vcelku už nic nepřináší a nijak společnost nerozvijí. Účelem knihoven bylo vzdělávání společnosti. Tato funkce je nenávratně ztracena. Táborská knihovna by měla hledat novou polohu, ale na to není dostatečně odborně vybavena. Je správné, že se z investicí počká jak to celé dopadne.

  Vloženo 9.10.2019 19:50:23

 • K 

  Reagovat

   

  To už se hejtuje i pod tak nevinnými tématy jako je rekonstrukce knihovny?

  Vloženo 9.10.2019 12:39:42

 • Pane redaktore 

  Reagovat

   

  prosím o upřesnění co jsou podle Vás "současné požadavky na moderní knihovnictví". Na to je nějaká šablona nebo předpis ??

  Vloženo 7.10.2019 12:47:23

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Euronorma na jednu knihu nastojato, mimo klecové chovy, tam i naležato.

   Vloženo 7.10.2019 15:22:10

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace