Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Matěj Rak

    neděle 19.5 19:00 - Blatná, Kavárna Železářství U Šulců

    Koncert.

  • Seminář argentinského tanga

    neděle 19.5 18:00 - Strakonice, Čajovna Pod Stolem

Zobrazit všechny události
 

Rok a půl starý rys z jihočeské Šumavy doputoval do dalekých Brd

 Autor: NP Šumava

    Autor: NP Šumava

JIŽNÍ ČECHY – Správa šumavského národního parku informovala, že mládě „jejího“ rysa doputovalo do Chráněné krajinné oblasti Brdy. Zachytila ho tu fotopast a jeho šumavskou totožnost potvrdilo porovnání skvrn na srsti, které má každý rys jedinečné jako lidé otisky prstů. Rysovi je rok a půl.

 

„Díky moderním metodám výzkumu víme, že rys, kterého zachytila fotopast v Brdech, se v roce 2017 narodil rysici zvané Majka ve střední části národního parku Šumava. Tady byl naposledy zaznamenán ještě jako kotě závislé na matce v lednu letošního roku. Odtud se vydal do Brd, což je vzdušnou čarou nejméně sedmdesát kilometrů," vysvětluje Luděk Bufka, zoolog národního parku Šumava, který se výzkumu rysů dlouhodobě věnuje.

„Brdy jsou takovým ostrovem horské přírody uprostřed Čech a rysové tu mají pro svůj život vhodné podmínky - dostatek potravy, prostoru, míst pro úkryt i relativní klid. Objevují se tu sporadicky už od devadesátých let, ale nepodařilo se zaznamenat, že by tu žili trvale. Doufáme, že nový návštěvník se zde usadí a zdejší fauna bude obohacena o přirozený a důležitý článek potravního řetězce. Přítomnost šelem totiž přispívá k rovnováze v přírodě a ke zdraví krajiny," konstatuje Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, vedoucí Správy CHKO Brdy.

Rys ostrovid žije plaše a skrytě. Jejich lovecká teritoria čítají stovky čtverečních kilometrů a populační hustoty jsou nízké - na Šumavě žije zhruba jeden dospělý jedinec na sto kilometrů čtverečních. Mladí jedinci někdy projdou mnoho desítek kilometrů při hledání vlastních teritorií a dokážou si poradit i s fragmentovanou a lidmi obydlenou krajinou i pytláctvím.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace