Rozhledna Pětnice u Záboří se otevřela po pěti letech

Otevírací doba je od července do září mezi 11. a 17. hodinou. „Vyhlídková věž je na vysílači mobilního operátora na návrší 20 kilometrů na severozápad od Strakonic. Má krásné výhledy na Blatensko, Horažďovicko, Strakonicko, Brdy, Šumavu či Jadernou elektrárnu Temelín z výšky 25 metrů,“ uvádí Klub přátel rozhleden. Vstupné v sobotu je 20 korun pro dospělé a 10 korun pro děti. Po dohodě lze otevřít i v neděli a ve svátek za zvýšené vstupné 30 a 15 korun.
Organizace zmiňuje, že věž vysílač byl postaven v roce 2001 a zpřístupněn v letech 2009 až 2018. „Od té doby byla rozhledna nepřístupná a zamčená. Aby nezůstala zavřena i nadále, ale zájemci mohli vystoupat na její ochoz a pokochat se pohledem do jihočeské krajiny, Klub přátel rozhleden si ji pronajal a od letošních prázdnin začal zpřístupňovat ve zkušebním provozu o sobotách až do konce září,“ dodává spolek.
U rozhledny nechybí tradiční suvenýry, jako je pamětní vstupenka, turistické razítko, žluté pohlednice z celostátní sběratelské série Rozhledny ČR a magnetky. „Výlet lze spojit například s návštěvou zámku Blatná či zámku Horažďovice,“ doplňuje klub.
Stejné typizované věže mobilního operátora lze najít na Mackově hoře u Nového Strašecí nebo poblíž Lhotky u Hradčovic. „Konstrukci středového sloupu obtáčí roštové schodiště. Vysílač stojí v lokalitě zalesněného kopce Volyně, který má výšku 588 metrů nad mořem. Rozhledna Pětnice je mezi obcemi Záboří a Čečelovice. Nedaleko se nachází les Pětnice a právě podle něj získala rozhledna jméno,“ připomíná Klub přátel rozhleden.
Vyhlídka byla po otevření dlouhá léta uzavřená a na její ochoz pronikali turisté skrze díru v plotě, kterým byla věž i s technologickým domkem obehnána. Až v roce 2009 došlo k oficiálnímu zpřístupnění. Po roce 2018 byla volně přístupná rozhledna uzavřena, když nedošlo k dohodě s majitelem o podmínkách provozu.
Diskuse k článku