S hypnoterapeutem si v Milevsku vyzkoušeli hypnózu

„Jestli čekáte že budeme levitovat, kvokat a podobně, tak to opravdu nečekejte,“ uvítal zvesela diváky Šimon Pečenka. A stejně lehce a velmi poutavě provedl diváky celým svým pořadem. Šimon Pečenka vystudoval operní zpěv a k hypnóze ho přivedla jeho práce. Pracoval pro komerční televizi, v divadle a po určitém čase potřeboval dobít energii. Rozhodl se vyzkoušet si relaxaci v hypnóze. Ze všech stran slýchal, jak skvělá a účinná metoda to je. Když na smluvenou relaxaci přišel a promluvil, magistra zaujal jeho hlas a nabídnul mu úlohu hypnoterapeuta. Pro tohle poslání nemusí mít člověk totiž žádné nadpřirozené schopnosti, mimosmyslové vnímání nebo se zajímat o ezoteriku. V okolních zemích je tento obor uznávaný a na stejné úrovni jako běžně poskytovaná lékařská péče. V Česku je to však opačně.
Kdo absolvuje roční studium hypnoterapie, je považován za čaroděje, blázna či podivína. A poskytuje-li v ordinaci hypnoterapii lidem, pojišťovny ji neproplácejí. Klienti si ji musí hradit sami. Cestu ke studiu hypnózy otevřel Šimonu Pečenkovi paradoxně covid 19. V divadle i komerční televizi došlo k omezení a rázem měl na všechno více času. Začal se proto věnovat hypnóze. Vystudoval tento obor a získal titul certifikovaného hypnoterapeuta C.Ht. Léčení hypnózou provozuje ve své pražské ordinaci už přes rok. Je místopředsedou Českého spolku hypnoterapeutů.
Všechno už tu bylo. Léčba spánkem nebo chrámový spánek
Doložená historie hypnózy sahá 4000 let zpátky před náš letopočet k Sumerům. Klínovým písmem byl popsán postup „léčby spánkem.“ A ten přesně odpovídá dnešnímu postupu v hypnoterapii. Šimon Pečenka dále přiblížil metody Řeků a Římanů, kteří provozovali takzvaný chrámový spánek s 90 % úspěšnosti léčby. Zmínil historické průkopníky hypnózy -například Abbého Fariu, Franze Antona Mesnera, Břetislava Kafku, Stanislava Kratochvíla, Jiřího Zíku a další. O hypnóze převládá mezi lidmi stále mnoho mýtů a pověr. Například, že se z ní člověk nemusí probudit, funguje jako detektor lži, člověk na sebe všechno vyzradí nebo udělá věci neslučitelné s jeho nastavením. Šimon Pečenka vše vyvrátil a na příkladech svých klientů názorně vysvětlil. Hypnóza je přechodný stav mezi bdělým stavem a spánkem, nespí se v ní. Nastává každý večer při usínání a opět ráno těsně před probuzením. Dalším rozšířeným mýtem je, že člověk může následně provádět věci, které by v bdělém stavu neudělal. Třeba vykrást banku. Pokud však toto nemá nastavené v běžném životě, neudělá to.
Vědomí a podvědomí člověka
A jaký je princip fungování hypnózy? „Je potřeba stimulovat podvědomí, aby vnímalo a pak použít něco, co do něj sugesci uloží. Příjemná lichotivá slovíčka podvědomí osloví. To v hypnotickém transu nedokáže odlišit realitu od mluveného slova. Když jste v transu a já vám budu vyprávět, že trávíte den na pláži, tak podvědomí začne vyvolávat stejné pocity, jako byste tam právě byli,“ vysvětlil Šimon Pečenka.
Myšlení člověka lze zjednodušeně rozdělit na dvě části – vědomí a podvědomí. Vědomí je ředitel. Všechno řídí, hodnotí, má právo veta a všechno finálně spouští. Podvědomí je dělník, pracuje 24 hodin denně, ale bezmezně člověka miluje. „Má v sobě uloženo úplně všechno – od první vteřiny narození člověka až do této chvíle,“ řekl hypnoterapeut. Podvědomí vykonává za člověka věci automaticky naučené, na které se už nemusí soustředit a plýtvat energií. Nedokáže však rozlišit, co je ještě prospěšné a co už ne. Všichni účastníci přednášky teď vědí, jaké je vnímání transu. Co je heterohypnóza a autohypnóza nebo kdo je somnambul. I to, že do hypnózy lze uvést každého člověka, ale nikdy proti jeho vůli. Znají tři základní stupně – lehkou, střední a hlubokou hypnózu, i kde hypnóza pomáhá.
„Cokoliv způsobila mysl, na tom můžete pomocí hypnózy zapracovat,“ přiblížil Šimon Pečenka. Třeba posílit sebevědomí, soustředění, odstranit nespavost, jakékoliv závislosti nebo migrény. Hypnóza dokáže ulevit od bolesti po zákroku, odstranit anorexii, bulimii, deprese nebo klidně i bradavice. Po vložené sugesci je tělo přestane vyživovat a bradavice jednoduše zaschnou a odpadnou. Zkrátka hypnóza je zatím nedoceněný obor, který navzdory všemu dokáže lidem pomáhat a zbavovat je problémů,“ sdělil návštěvníkům hypnoterapeut.
Diskuse k článku