banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • O prrincezně, Liciášovi a makových buchtách

    neděle 22.9 15:00 - Milevsko - amfiteátr

    Pohádka

  • Lollipopz - Tábor

    neděle 22.9 16:00 - Tábor, hotel Palcát

    Zábavná hudební show, jehož součástí jsou mimo jiné oblíbené soutěže a spousta písniček ze všech doposud vydaných alb.

Zobrazit všechny události
 

S Jakubem Vágnerem o rybách i rybářském diktátu z EU

Na Vodňanských rybářských dnech pozvali Jakuba Vágnera do poroty kulinářské soutěže. A samozřejmě tu také měl přednášku. V porotě zleva místostarosta Vodňan Tomáš Bednařík, starosta Milan Němeček, Jakub Vágner a Miloš Štěpnička. , Autor: Jarka Krejčová

Na Vodňanských rybářských dnech pozvali Jakuba Vágnera do poroty kulinářské soutěže. A samozřejmě tu také měl přednášku. V porotě zleva místostarosta Vodňan Tomáš Bednařík, starosta Milan Němeček, Jakub Vágner a Miloš Štěpnička.     Autor: Jarka Krejčová

VODŇANY - V exotických zemích, kam jezdí lovit sladkovodní ryby a je držitelem několika světových rekordů, je Jakub Vágner ve svém živlu. V civilu je asi jiný. Vypadá na první pohled plaše, plachý je i jeho úsměv. Mluví potichu. Za všechno děkuje. Čepici s kšiltem dozadu nesundal ani při koštování soutěžních jídel na nedávných Vodňanských rybářských dnech. Když se s ním ale dáte do řeči o rybách, jak jinak, podívá se na vás laše se usměje a odpovídá. Nejsou to naučené fráze, je to od srdce.


Nemáte náhodou zkušenosti s rybolovem v jižních Čechách?

Náhodou? Náhodou mám jižní Čechy moc rád. Pro mě je vůbec celá Česká republika malebná. Je to malá zemička, kterou přejedete za pár hodin, její krajina se rychle mění, po padesáti kilometrech je jiná. Ve velkých zemích jedete tisíc kilometrů a vidíte jen to stejné. Jižní Čechy jsou moje srdeční záležitost, všude, kde je hodně vody, to mám rád. U vás na jihu bych si dokázal představit, že bych tu žil.

A kde konkrétně jste tu chytal?

Všude. Doopravdy jsem chytal na každé velké vodě.

I na řece Otavě?

Jasně, Otava a Vltava jsou moje milované řeky, zejména v souvislosti s Orlíkem. Na Orlíku se odehrávala převážná část mého dětství.

Vy tady máte kořeny?

Jezdil jsem na Otavu na ryby jako malý kluk.

Rybáři aktuálně nadávají, že na Orlíku nic nebere. Nemáte nějakou radu, jak je dostat ven?

V Orlíku je tolik ryb, že kdyby ho vypustili, budou po nich šlapat jako po koberci. Spíš bych řekl, že to není o množství ryb, ale o něčem jiném. Když jsem byl kluk, tak byl Orlík krásně čistý, dnes je zelený jak špenát. To se ale netýká jen Orlíku, ale většiny českých přehrad. Bohužel je to dopad toho, jak se k vodě chováme. Je nám jedno, co z domácností odtéká, neřešíme to a měli bychom to řešit, abychom se nedočkali chvíle, že přehrady a řeky budou prázdné, bez života.

Ekologové bijí na poplach, to máte pravdu. Alarmující je především množství plastů, které leží v mořích.

Plasty leží i v našich řekách a přehradách. Voda je čistá, nejen když je krásně průhledná a nesmrdí, ale už není viditelné, že je plná chemikálií a antibiotik, s nimiž si často čističky odpadních vod nedokáží poradit. Tohle bude obrovská kapitola do budoucna na téma problematika vody.

EU šije bič na rybáře v podobě nových přísnějších nařízení. Pochytila jsem něco o zákazu olůvek a podobně. Rybářská veřejnost nadává. Kam mají tyto zákazy podle vás směrovat?

Já si hlavně myslím, že tato země je především českého národa a ne Evropské unie, měla by si sama určovat, co se tady bude dělat, neměli bychom si do toho nechat kecat. 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace