banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Relaxační malba pro dospělé

    pondělí 23.9 17:30 - Milevsko - Dům kultury

  • Václav Neckář se skupinou Bacily

    pondělí 23.9 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Šli na smrt a zpívali československou hymnu

 Autor: Eva Výborná

    Autor: Eva Výborná

TÁBOR – Pietní akt Pamatuj! k uctění památky obětí holokaustu uspořádal spolek Hadasa spolu s Husitským muzeem Tábor, odborem kultury a cestovního ruchu táborské radnice a skautským oddílem Modříni. V neděli 10. března ve tři hodiny odpoledne se uskutečnilo shromáždění v kostele sv. Filipa a Jakuba pod Kotnovem. Proslov měla Hana Jančíková ze spolku Hadasa. „Holocaust popírá život v celé jeho podstatě. Věda, průmysl, vojáci i civilisté, podílely se na něm všechny složky německé společnosti,“ uvedla Hana Jančíková. Nakonec vyslovila přání, aby se již nikdy nic podobného neopakovalo.

Akci doprovodil hudebním vystoupením Alexander Shonert, který má židovské kořeny. Narodil se na Sibiři. Zahrál na housle část ze svého chystaného recitálu. Kupříkladu skladbu od Maurice Ravela Cadish, židovskou modlitbu za mrtvé. Byla čtená jména celkem 105 obětí z Bechyně, Borotína, Chýnova, Jistebnice a dalších míst, například z Hlavatců, Dírné a Tučap, mužů, žen a dětí.

Letos uplynulo 75 let od největší organizované vraždy Čechoslováků za druhé světové války. V noci z 8. na 9. března 1944 v koncentračním táboře Osvětim-Březinka nacisté povraždili 3 792 českých mužů, žen a dětí z takzvaného terezínského rodinného tábora. Podle svědectví si vězni, když šli na smrt v plynových komorách, zpívali jako znak vzdoru vedle židovských písní československou státní hymnu.

Pietního aktu se zúčastnil také senátor Jaroslav Větrovský. Otakar Süsser přečetl v češtině modlitbu za mrtvé a pak ji přednesl v hebrejštině, jak se ji naučil jako dítě. Po pietním aktu v kostele se lidé shromáždili na bývalém židovském hřbitově v parku pod Kotnovem. Jakub Smrčka zapálil svíčku u památníku. Všichni zazpívali československou hymnu.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace