Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Trash Nightmare festival - Vol. 7

    sobota 19.10 17:00 - Písek, Divadlo pod čarou

    Hudební festival.

  • Barbora Poláková - Tour 2019

    sobota 19.10 19:00 - Strakonice, MěKS

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Soud mezi Řádem minoritů a knihovnou opět přerušen. Právník minoritů nedodal včas podklady

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Velmi pomalu se vyvíjí soudní spor mezi provincií Řádu minoritů a Jihočeskou vědeckou knihovnou. Řád minoritů žaloval knihovnu v rámci restitucí o určení vlastnictví knih, které dříve náležely do jejich klášterní bibliotéky, než byly okolo roku 1950 předány do budějovické knihovny. Jednání s minority je však více než složité. K okresnímu soudu se dnes nedostavil ani jejich právní zástupce Tomáš Marek, který přitom dodal důležité podklady soudu až dnes hodinu před začátkem jednání.

 

Minule dostal právník Tomáš Marek za úkol zpřesnit žalobní petit, jelikož v něm nebylo jasné, co přesně minorité požadují a jaké knihy chtějí do svého vlastnictví či zda za ně požadují úplatu. Zpřesnění přišlo ale až dnes nedlouho před samotným jednáním, a tak se s upraveným žalobním petitem nemohla seznámit v dostatečném časovém předstihu ani prostistrana, ani soudce Dušan Hrabánek.

I přesto přítomní zhodnotili, že upřesnění požadavků ze strany minoritů je nesrozumitelné a nepřesné. Například ředitel Jihočeské vědecké knihovny Ivo Kareš zmínil, že ve spisu jsou špatně zaznamenány počty požadovaných knih. Píšou prý, že chtějí zhruba 4000 knih, ale knihovna disponuje v klášteře ve Zlaté Koruně zhruba 3000 požadovanými díly. Podle něj ani nelze dokázat, že v roce 1950 dotčené knihy byly někde jinde uloženy. „Nejsou záznamy, že v roce 1950 knihy byly v minoritské knihovně, navíc katalog z minoritské knihovny musel být dávno před předáním ztracený nebo ukradený," dodal Kareš.

Soudce Dušan Hrabánek si posteskl, že ještě soud ani neměl šanci začít jednat a nemůže zatím být ani řeč o dokazování. K okresnímu soudu nikdo za stranu žalobce nedorazil, právník Tomáš Marek se omluvil z důvodu nemoci. Protože ale dodal upravený žalobní petit soudu pozdě a již nebyl čas na odvolání jednání, bude muset žalující strana zaplatit náklady cestovného prostistraně, jak rozhodl soudce. Například pověřená osoba za ministerstvo kultury Blanka Petrlíková cestovala na ranní jednání až z Prahy. Další setkání zástupců Jihočeského kraje, Jihočeské vědecké knihovny, ministerstva kultury a Řádu minoritů proběhne až v polovině května.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace