Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Vánoční pásmo 4

    neděle 8.12 15:00 - Kino Střelnice, Masarykovo nám. 107, Jindřichův Hradec

    Vánoční pásmo pohádek.

  • Jindřichohradecký symfonický orchestr

    neděle 8.12 19:30 - Kaple sv. Maří Magdaleny, Kostelní I / 20, Jindřichův Hradec

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Soud zrušil budějovickému magistrátu dočasné opatření, kterým zavedl MHD do historického centra

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Sdružení majitelů domů v centru Českých Budějovic a Obchodní centrum Vltavín uspěly s žalobou na českobudějovický magistrát ve věci, která se týká vedení midibusů MHD do historického centra města. Radnice se rozhodla bojovat s množstvím aut, parkujících přes den v bezprostřední blízkosti centra tím, že zřídila odstavné parkoviště v Jírovcově ulici, odkud od listopadu 2017 mohou lidé pokračovat do centra midibusy. Ty jezdí Hradební a Krajinskou ulicí. Majitelé tamních památkově chráněných domů proti tomu ale protestují a kritika vedení městské dopravy pěší zónou zaznívá i od některých chodců, zejména maminek s dětmi.

 

Senát krajského soudu v čele s předsedkyní Věrou Balejovou nyní zrušil opatření obecné povahy, kterým magistrát stanovil přechodnou úpravu provozu do 30. června 2018. Odůvodil zrušení tohoto rozhodnutí jednak tím, že magistrát nerespektoval územní plán města, který uvažuje v Krajinské ulici pouze s jednosměrnou dopravou. Přechodná úprava provozu od 1. 11. 2017 do 30. 6. 2018 ji tam zavádí obousměrně. Rozsudek konstatuje, že z rozhodnutí magistrátu vůbec nevyplývá, jestli soulad s územním plánem byl hodnocen. Svérázně se magistrát vypořádal i s připomínkami dopravní policie, která se zavedením MHD do Krajinské ulice rovněž z důvodu bezpečnosti nesouhlasí. Magistrát ve svém rozhodnutí uvádí, že připomínky dopravní policie projednal. Soud ale došel k závěru, že se s nimi měl vypořádat. To magistrát neučinil, prostě připomínky ignoroval. „Pro uvedené důvody nemůže opatření obecné povahy obstát,“ stojí v rozsudku krajského soudu z 9. dubna 2018. Soud také rozhodl, že magistrát má uhradit soudní výlohy žalobců ve výši 18 228 korun.

Co soudní zrušení opatření obecné povahy znamená? Magistrát nyní zvažuje proti tomuto rozsudku podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu. To však nemá odkladný účinek, rozsudek krajského soudu je pravomocný.

MHD je ovšem nyní nadále vedena do centra podle dalšího opatření obecné povahy, které magistrát vydal o něco později již jako trvalou úpravu. I proti tomu již ale Sdružení majitelů domů v centru Českých Budějovic podalo na krajský úřad žádost o přezkum a připravuje žalobu k soudu. „Předpokládám, že opatření pro trvalou úpravu magistrát podpořil stejnými argumenty a tudíž i soud o něm nejspíš rozhodne stejně,“ odhaduje Karel Pražák ze Sdružení majitelů domů.. Dodal, že sdružení nesouhlasí ani s jednosměrným vedením midibusů Krajinskou ulicí, protože to odporuje památkovému zákonu. Stanoviska památkářů nyní předmětem zkoumání soudu nebyla. 

Podle Pražáka je třeba zabývat se otázkou náhrady škod, které městu kvůli chybnému rozhodnutí magistrátu vznikly – tedy úhradou soudních výloh Sdružení majitelů domů a Obchodního centra Vltavín, dále náklady na vlastní právní zastoupení magistrátu advokátem Františkem Korbelem, a také na instalaci dočasného dopravního značení. „Obrátíme se na Policii ČR s trestním oznámením, aby prozkoumala naše podezření, že došlo ke zneužití pravomoci úřední osoby,“ uvedl dnes Karel Pražák.

Zmínil, že v noci na dnešek byla narychlo instalována zrcadla v Hradební a Piaristické ulici, což buď může znamenat další arogantní zvůli anebo šlendrián, kdy město nenaplnilo ani svá vlastní problematická opatření kroky, které mají přispět k bezpečnosti v této lokalitě. 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace