Kdy a kam

 • Naše třída

  Úterý 22.1 19:00 - Tábor, Divadlo Oskara Nedbala

  Emocionální drama.

 • Maškarní ples

  Úterý 22.1 19:00 - Sezimovo Ústí, Spektrum

  Projekce opery.

Zobrazit všechny události
 

Spadla klec. Drogový gang zadržen při zásahu policie a celníků

  Autor: PČR

    Autor: PČR

AKTUALIZOVÁNO - 11.6.2018 16:02

JIŽNÍ ČECHY - Velký úspěch zaznamenali v květnu jihočeští policisté s celníky, kterým se při operaci s krycím názvem Marko podařilo rozkrýt nebezpečný drogový gang. Ten vyráběl a distribuoval drogy nejen na jihu Čech, ale působil také na Liberecku a drogy vyvážel i do Rakouska. Zástupci policie, celníků a vyšetřovatelé to oznámili na tiskové konferenci v Českých Budějovicích v pondělí 11. června.

 „Touto kauzou se naši pátrači začali zabývat v březnu 2017, kdy jsme se dostali k prvotním informacím o tom, že na území Českých Budějovic, Českokrumlovska a Liberecka působí organizovaná skupina osob, která se zabývá výrobou a distribucí omamných psychotropních látek. Začala mravenčí práce. Prověřovali jsme přibližně sto osob, až jsme se dostali ke konečnému poskládání celé organizované skupiny. Působili v ní nejen lidé z České republiky, ale i z bývalé Jugoslávie a Rakouska. Špičku skupiny tvořily tři osoby z Českých Budějovic. Velmi složité to bylo v tom, že skupina často měnila datum schůzek a místa jednání a páchání trestné činnosti. Musím detektivům poděkovat, protože přestoupili hranici šikovnosti a dotáhli operaci až k úspěšnému zásahu," uvedl ředitel sekce 03 Pátrání na Generálním ředitelství cel Robert Šlachta. Mnohaměsíční přípravy vyvrcholily ve čtvrtek 17. května společným zátahem celníků a policistů na Českobudějovicku, Českokrumlovsku a Liberecku. Zasahoval jak útvar rychlého nasazení, tak zásahová jednotka policie i celní správy. Celkem se na akci podílelo pět set policistů a celníků a dvě stovky zásahových vozidel. „Naše informace o nelegálním ozbrojení se potvrdily," dodal Robert Šlachta.

 Při zásahu policisté provedli pět desítek domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor, pozemků i automobilů. Objevili tři zavedené výrobny pervitinu a osm propracovaných a velmi profesionálně sestavených pěstíren marihuany. Zajistili minimálně 1,5 kilogramu amfetaminu a metamfetaminu, dále 7,5 kilogramu marihuany, 0,5 kilogramu hašiše, také kokain a extázi. Do operace se zapojili i hasiči, kteří zajistili bezpečnou likvidaci nalezených chemikálií potřebných pro výrobu drog. Vyšetřovatelé také nalezli a zajistili necelých 5 000 anabolik, převážně ve formě ampulí a tablet. Zasahující celníky a policisty nepřekvapila ani zajištěná finanční hotovost ve výši bezmála milionu korun. Podle předpokladu objevili také desítku velmi zákeřných nelegálních zbraní, takzvaných střílejících tužek. Zajistili tři automobily, které skupina používala k páchání trestné činnosti, nástroje používané k majetkové trestné činnosti. Skupina nechtěla nic nechat náhodě, proto byla vybavena i proti policejnímu sledování.

 „Zásahem proti této skupině zdroje v oblasti jižních Čech téměř vyschly, v žádném případě to ale neznamená, že drogovou problematiku dáváme na druhou kolej. Naopak, práce je tu i do budoucna dost," dodal ředitel Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje Luděk Procházka. Vyšetřovatel Daniel Hejda upřesnil, že během operace Marko byla zadržena třicítka lidí. „Proti třinácti z nich už jsme zahájili trestní stíhání, jedenáct lidí na naši žádost skončilo ve vazbě. U ostatních provádíme další potřebná šetření. Jde o osoby s bohatou kriminální minulostí, hrozí jim tedy vyšší trest, soud je může v případě uznání viny poslat na deset až osmnáct let za mříže," dodal Daniel Hejda. Vyšetřovatelé předpokládají, že skupina během jednoho roku nelegálně prodala nejméně 120 kilogramů marihuany a minimálně čtyři kila pervitinu. „Pokud to přepočítáme na peníze, jde o 120 tisíc euro a více. U pervitinu se totiž cena často mění," zakončil vyšetřovatel.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace