banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Život v právu

    středa 18.9 10:00 - Písek, Senior Point - klubovna DFŠ

    Cyklus přednášek s Mgr. Jaroslavem Hávou - dlouholetým soudcem Okresního soudu v Písku.

  • Drahá legrace

    středa 18.9 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

    Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Spalovací motory na Lipně byly nemyslitelné, nyní už lodě s motorem brázdí vodu. Komu novinka prospěje?

JIŽNÍ ČECHY – Desítky let platilo na Lipně jednoduché pravidlo. Nikdo nesmí na jezero vyplout s motorovou lodí. Lipno fungovalo donedávna jako nádrž, která může v určitém případě působit i jako zásobárna pitné vody. Dubnová vyhláška ministerstva dopravy však mění situaci. Plavidla se spalovacím motorem do 10 kW mohou brázdit křížem krážem Lipenskou přehradu. Rybáři i rekreanti si to pochvalují. Má ale nová vyhláška jen pozitiva?

 

Elektromotory na loďkách byly jedinou alternativou, pokud rybáři neholdovali veslování. Finančně jsou však loďky s elektromotorem náročnější. Pravděpodobně tak novinku rybáři uvítají. „Pokud to zlepší komfort a podmínky rybářům a bude jich v revíru víc, tak budu jenom rád. Ale v žádném případě by to nemělo poškozovat stávající využití jezera pro plavce a klidový charakter, který tady v horní části jezera je,“ zmiňuje starosta Horní Plané Jiří Hůlka s tím, že negativní dopad na čistotu vody to podle něj také určitě mít nebude vzhledem k přísným předpisům na provoz lodí s motorem.

Že by mohla nová vyhláška přilákat víc rekreantů na Lipno si myslí také Vladimír Krpejš, majitel půjčovny plachetnic na Lipně. Přesto je přesvědčen, že vyhláška je nesmysl. „Je možné, že na vodě bude víc rekreantů, ale povolený výkon motoru je poměrně slabý. Všude ve světě se omezuje rychlost a ne výkon motoru. Když jedete na silnici, je jedno jestli máte Trabanta nebo Mercedes, musíte dodržovat určitou rychlost, to platí i u plavebních cest ve světě, kde by měla platit maximální rychlost. Postavili to na hlavu,“ říká Vladimír Krpejš.

Naruší lodě s motorem klid na jezeře? To se ukáže až časem. Policie však bude muset provádět kontroly, zda rekreanti a rybáři na lodích dodržují vyhlášku. Jak naznačili lipenští policisté, kontroly budou náročnější, zatím mají hlídky k dispozici jen dva čluny a dohlížení na dodržování výkonu motoru do 10 kW tak bude náročnější.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace