Stavba soch z písku finišuje. Náplavku budou zdobit do pozdního podzimu













„Pracujeme na poslední, páté soše. Jde nám to dobře, nejhorší by bylo, kdyby vydatně pršelo. Téma bylo dané, každá socha má spojující prvek, znak a architekturu daného města. Pak se vymýšlelo něco navíc, co se k městům váže,“ hlásil v pondělí krátce po obědě jeden z autorů gigantů z písku Marian Maršálek.
Loni se při pohledu z Kamenného mostu na hladině řeky odrážel nápis Písek. Každé písmeno přitom bylo napsáno na jedné soše. „Díky umístění soch u hrany náplavky se bude podruhé pracovat i se zadní stranou soch. Stejně jako v loňském roce budou díla ze strany od řeky v nočních hodinách osvětlená,“ prozradila Edita Kučerová z odboru školství a kultury.
Díky kvalitnímu zpracování třímetrové sochy zdobí nábřeží Otavy u Kamenného mostu obvykle až do začátku adventu. A snad všechny návštěvníky zajímá, jak je možné, že vydrží tak dlouho. „Je to prověřená technologie, základ je kvalitní písek, dobře nahutněný v bednách. Po vytvoření se pak socha povrchově napenetruje speciálním lepidlem, aby byla odolná vůči dešti i větru,“ vysvětlil Marian Maršálek s tím, že pokud by během měsíců, kdy sochy na náplavce stojí, přišla třeba velká průtrž mračen, která by je poškodí, přijeli by jejich autoři znovu, aby giganty opravili.
Galerie je po celou dobu volně přístupná, umělci tak od začátku pracují pod drobnohledem místních i turistů. „Nevadí nám to, reakce jsou vesměs pozitivní,“ usmál se Maršálek. V období letní turistické sezóny zde bude fungovat také turistický informační stánek, odkud od 17. června do 4. září v 10 hodin vycházejí komentované prohlídky města. „Především dětem přiblíží vyobrazená města příběh putování Aničky s Pimonem, skřítkem Píseckých hor. Text příběhu z pera Moniky Hodáčové převedl do zvukové podoby Jiří Klokočka a ilustrován je obrázky Petry Žabové,“ zmínila Edita Kučerová jednu novinku.
Lidé, kteří se přijdou podívat na sochy, si na nedaleké promenádě v Čechově ulic mohou prohlédnout také venkovní výstavu „KDYŽ SE ŘEKA ZLOBÍ – 20 let od povodně 2002″, na které budou k vidění fotografie nejen z nedávné tisícileté vody, ale i z předchozích povodní v průběhu 20. století.
Diskuse k článku