Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Vojenský den 2019 v Libořezích

    sobota 20.7 9:30 - po celé obci Libořezy

    Účastnit se budou kluby vojenské historie s dobovou technikou, uniformami a vybavením převážně z druhé světové války.

  • Malý princ - pohádka Víti Marčíka pro celou rodinu

    sobota 20.7 15:00 - Suchdol nad Lužnicí, Na farní zahradě

    Pohádka.

Zobrazit všechny události
 

Strakonické muzeum loni vydalo unikátní publikace, které ocení zejména patrioti

 Autor: Muzeum středního Pootaví

    Autor: Muzeum středního Pootaví

STRAKONICE – Muzeum středního Pootaví se nestará jen o muzejní sbírky, své expozice a tematické výstavy, ale jeho pracovníci se vžívají také do role spisovatelů a díky nim vznikají unikátní publikace, které mají velkou cenu pro dané místo. Například loni vydalo muzeum tři nové svazky, které mezi patrioty vzbudily nebývalý zájem.

 

Jednalo se publikace Strakonice a srpen 1968, Strakonicko za 1. světové války a katalog Dudy ze sbírky Jeroena de Groota, který je přehledem sběratelské vášně holandského dudáka, člena hudební skupiny Hailander.

Autorkou publikace Strakonice a srpen 1968 je historička Michaela Mikešová. Kniha byla pokřtěna při vernisáži výstavy, která mapovala srpnové události daného roku na Strakonicku. "Brožura je rozdělena do několika částí a provází čtenáře pražským jarem i změnami, jaké v obrodném procesu nastaly ve Strakonicích. Stěžejní kapitola Srpnové události ve Strakonicích se snaží chronologicky zmapovat místní vývoj událostí od 21. srpna až do začátku září 1968. Část nazvaná Vzpomínky zachycuje autentické memoáry pamětníků. V poslední části si navíc čtenáři mohou prohlédnout i některé dosud nezveřejněné snímky místních fotografů," přibližuje publikaci Kateřina Šmídová.

Právě Kateřina Šmídová je autorkou druhé zmiňované brožury Strakonicko za 1. světové války a říká k tomu: „Jde o malé ohlédnutí za tímto obdobím především prostřednictvím dosud nepublikovaných vzpomínek přímých účastníků války tak, jak je vyprávěli svým bližním. Regionem Strakonicka neprocházela válečná fronta, ale i zde se bojovalo – s nedostatkem pracovních sil, s nedostatkem potravin, konaly se demonstrace, rabovalo se v obchodech. Vše je popsáno až po vyhlášení samostatnosti Československé republiky. Na zvídavého čtenáře čeká mnoho zajímavostí, mezi jinými i pojednání o nezastupitelné roli sanitních vlaků maltézského řádu při svážení raněných z bojišť." Publikace z loňského roku seženou zájemci přímo v muzeu.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace