Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Vánoční pásmo 4

    neděle 8.12 15:00 - Kino Střelnice, Masarykovo nám. 107, Jindřichův Hradec

    Vánoční pásmo pohádek.

  • Jindřichohradecký symfonický orchestr

    neděle 8.12 19:30 - Kaple sv. Maří Magdaleny, Kostelní I / 20, Jindřichův Hradec

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Strakonické muzeum připravilo trasy výletů. Třeba na Helfenburg a do Bavorova

K hradu Helfenburk se váže spousta pověstí. V 17. století byl prý útočištěm pro různé ztracené existence. Byl zde nalezen chlapec, zarostlý jako opice, který se živil sběrem lesních plodů a kořínků. Po dlouhém úsilí se ho podařilo zcivilizovat...

K hradu Helfenburk se váže spousta pověstí. V 17. století byl prý útočištěm pro různé ztracené existence. Byl zde nalezen chlapec, zarostlý jako opice, který se živil sběrem lesních plodů a kořínků. Po dlouhém úsilí se ho podařilo zcivilizovat...

STRAKONICKO – Strakoničtí muzejníci připravili pro letošek novinku, která má návštěvníkům města vynahradit rekonstrukcí uzavřené muzeum. Jedná se o výstavu Tipy na výlety po okolí. Najdete ji na panelech na nádvoří strakonického hradu. A vůbec není od věci. Nejen turisté, ale často i místní, se totiž ptají, kam na Strakonicku vyrazit, aby toho viděli co nejvíce. Muzeum vypracovalo dvanáct tras do maximálně čtyřiceti kilometrů, kdy start je vždy ve Strakonicích na hradě. Přijměte tedy pozvání k putování po strakonickém regionu. Možná objevíte krásná místa, o kterých jste ani nevěděli.

 

Trasy jsou určené pro jízdu autem, ale podle slov ředitelky muzea Ivany Říhové jsou vhodné i pro cyklisty, protože většina vede po silnicích třetích tříd. Během prázdnin vám jednotlivé trasy a zastavení prostřednictvím muzea zprostředkujeme.

Trasa číslo 2 měří 39 kilometrů

Opět startujeme z hradu ve Strakonicích (to není rozkaz, jen tip). Tentokrát ze Strakonic vypravíme nejprve do Volyně, což je třináct kilometrů. Minule jsme už popsali, co ve Volyni lze obdivovat, snad jen více prozradíme o plovárně, která je sama o sobě unikátem v republice. Vznikla v letech 1939 – 1941 u řeky Volyňky a díky své výjimečnosti byla prohlášena kulturní památkou.

Z Volyně po sedmi kilometrech dojedeme do Čepřovic. Uprostřed této vesničky se nachází dochovaná budova bývalého panského sídla, která byla značně pozměněna pozdějšími úpravami v 18. století. Přesto se částečně dochovalo poměrně neobvyklé dispoziční rozdělení na úzký východní trakt s černou kuchyní a širší trakt západní s trámovým stropem, který zřejmě po požáru nahradil původní klenbu. Především jsou ale velmi zajímavé zbytky původní sgrafitové výzdoby fasád.

Pouhé tři kilometry je to z Čepřovic na zříceninu hradu Helfenburk. Hrad byl založen v roce 1355 Rožmberky. Poslední Rožmberk Petr Vok ho prodal městu Prachatice v roce 1593. Hrad poté začal chátrat. Dnes je ve vlastnictví města Bavorov. Od roku 1977 je zpřístupněna strážní věž jako rozhledna.

Z Helfenburku je to sedm kilometrů do Bavorova, městečka s dokonale čtvercovým náměstím a pravoúhlou osnovou koutových ulic, uzavřenou do pravidelného oválu městského opevnění. Je tu například kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 60. až 80. let 14. století. V Panském domě se konají výstavy. Přes sezonu je k vidění i výstava Malé světy, domečky pro panenky, modely a další drobnosti sesbírané Gil Bomber za více než čtyřicet let. Expozici najdete v ulici Dr. Mareše čp. 370.

Až se Bavorovem pokocháte, můžete se vydat na poslední část této trasy, a to do Vodňan vzdálených devět kilometrů. Vodňany mají hezké centrum s čtvercovým náměstím, jemuž vévodí kostel Narození Panny Marie s nádhernými nástěnnými malbami a okenními sklomalbami podle Mikoláše Alše. Křížovou cestu namaloval akademický malíř Josef Bosáček. Věž kostela je vysoká 64 metrů a je v ní zavěšeno šest zvonů, z nichž nejstarším je Marek z roku 1725. V městském muzeu a galerii jsou stále výstavy a v místních restauracích se také dobře najíte.

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace