Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Nadační koncert

  pondělí 20.5 19:30 - Volyně, Pošumavská tržnice

  Hrají učitelé ZUŠ.

 • Návrat do hotelu Blackout

  pondělí 20.5 19:30 - Městské divadlo Český Krumlov

  Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Strakonické muzeum získalo největší sbírku dud ve střední Evropě

Irena Novotná ukazuje jeden z exponátů sbírky dud. , Autor: Jarka Krejčová

Irena Novotná ukazuje jeden z exponátů sbírky dud.     Autor: Jarka Krejčová

STRAKONICE – Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích, které se nachází v prostorách hradu, do sbírky získalo jedinečnou kolekci 22 dud od ve Strakonicích známého a oblíbeného muzikanta ze souboru Hailandeři Jeroena de Groota. Dalších sto exponátů dud ponechal muzeu v dlouhodobé zápůjčce. Třeba i svůj oblíbený nástroj – historickou rekonstrukci dud, které jsou zobrazovány na obrazech holandského malíře Pietera Brueghela.


„Zajímavé jsou gruzínské dudy, a to svým řemeslným zpracováním. Nebo dudy z Íránu s jednoduchou konstrukcí a koženým zásobním vakem, který jiné dudy nemají," zmínila etnografka muzea Irena Novotná a dodala, že málokdy je příležitost získat takové unikáty a z takové dálky.

Teď ale tyto nástroje návštěvníci vidět nemohou. V muzeu probíhá od loňského roku velká rekonstrukce, na níž se podařilo Jihočeskému kraji získat dotaci 120 milionů korun. Rekonstrukce je plánována na tři roky a v polovině roku 2021 se muzeum na strakonickém hradu zaskví v nové kráse. Otevřou se nové expozice, které budou představovat pět hlavních oblastí, které jsou pro Strakonice typické: textilní výrobu, výrobu motocyklů, zbraní a další výrobu slavného podniku ČZ, dudáckou a loutkářskou tradici. V prostorách bývalé komendy maltézského řádu vznikne zcela nová, v ČR jediná, expozice věnovaná historii a současnosti maltézského řádu ve spojení s historii města. Předmětem dotace je také restaurování nástěnných maleb a kamenných prvků v celém objektu.

Expozice a sály budou vytápěny, takže budou v provozu po celý rok. Rekonstrukcí skladových prostor získá muzeum nové sály pro přednáškovou, výstavní a edukační činnost. Nové bude i sociální zařízení a prostor pro odpočinek. Hrad bude alespoň částečně zbaven bariér, a to výstavbou výtahu ve spojovacím krčku mezi prvním a druhým nádvořím.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace