banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Relaxační malba pro dospělé

    pondělí 23.9 17:30 - Milevsko - Dům kultury

  • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

    pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

    Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

Strakonicko trápí nedostatek lékařů. Bude líp nebo hůř?

AKTUALIZOVÁNO - 13.6.2019 12:43

STRAKONICKO – Velmi často se v poslední době objevují na sociálních sítích prosby o pomoc s hledáním soukromých lékařů, kteří by přijímali nové pacienty. Nedostatek je stomatologů, ovšem problém začíná bobtnat i u lékařů v oboru ušní-nosní-krční a také řada praktických doktorů pro děti a dorost je v důchodovém věku. Běžným se tak stává dojíždění za doktory do sousedních okresů.


Město Volyně už před půl rokem zveřejnilo na webových stránkách inzerát, že hledá stomatology, a nabízelo za výhodných podmínek k pronájmu dvě ordinace v místním zdravotním středisku. Jako bonus pak nabízelo bezúročnou půjčku na nové vybavení ordinací a výhodné bydlení. „Trvalo to opravdu půl roku, než se nám zájemce, respektive zájemkyně ozvala," říká místostarosta Volyně Václav Valhoda a pokračoval: „Přihlásila se stomatoložka ze středních Čech, původem Ukrajinka, která má ale všechny atesty platné pro Českou republiku. Stěhuje se k nám s manželem, přidělili jsme jí městský byt."

Současná zubní lékařka končí svou praxi k poslednímu červenci, místostarosta předpokládá, že se provede rekonstrukce ordinací a půjde-li vše hladce, po prázdninách by mohla nová lékařka začít ordinovat. Tím ale trable Volyňským nekončí. Další stomatolog také bude výhledově končit, takže kolotoč shánění náhrady za něj se roztočí znovu.

Problém nemá jen Volyně. Své o tom ví starostové i v jiných menších městech a městysech, o obcích nemluvě. „Problémy obvodních lékařů na venkově a v malých městech jsou zejména finanční," říká starosta Radomyšle Luboš Peterka, „praktičtí lékaři stárnou a mladí jdou raději pracovat do nemocnic v Čechách nebo zahraničí, kde mají jistý příjem. Obvodní lékař je závislý na platbách za jednotlivé pacienty a právě paušální platba za pacienta se za poslední roky zvedla jen minimálně a zdaleka nekoresponduje s růstem provozních nákladů. Navíc například elektronický recept vyžaduje nákup notebooku, tiskárny a platbu paušálu za internet a je problém ho psát na návštěvách nebo v pobočných ordinacích. Velmi těžko řešitelná je také zastupitelnost v době dovolené nebo pracovní neschopnosti lékaře. My jsme ale zatím tento problém neřešili."

Proč lékaři na vesnici nechtějí? 

V Česticích je situace totožná jako ve Volyni, jak přitakal starosta Milan Žejdl. „Právě stomatologové z Volyně měli v Česticích svá detašovaná pracoviště a dojížděli sem dvakrát v týdnu. Bohužel ordinaci jsme museli zrušit a vím, že není šance sem získat nového stomatologa. Doufám, že se to podaří alespoň ve Volyni a nový lékař převezme stávající pacienty," nastínil a dodal: „Jinak u nás provozuje ordinaci praktický lékař Jan Nýdl. Samozřejmě nikdo nemládneme a jednou budeme muset řešit i tuto situaci. Kdo nahradí stávající lékaře, je tedy ve hvězdách. Zatím jsem tuto problematiku řešit nemusel, ale od jiných kolegů vím, že obsazení místa vesnického praktického lékaře začíná být problém."

Proč podle něj lékaři na vesnici nechtějí? „Nemohu soudit, jak je to s finanční stránkou věci, protože do toho moc nevidím, ale určitě to také hraje svou roli. Dále je tu profesní růst, který je určitě na klinikách snadnější než na vesnici. Stálo by spíše za to udělat průzkum mezi mladými lékaři, proč nechtějí na vesnici, a poté se jim pokusit vytvořit podmínky," zamyslel se.

V Blatné funguje poliklinika, kde je zajištěna zdravotní péče ve všech základních i některých specializovaných oborech. To vše doplňují soukromé ordinace ve městě. „Dostat do malého města praktického lékaře či stomatologa je problém. Někteří místní stomatologové vykonávají svoji praxi i v důchodovém věku a nedaří se jim ani nám přivést nové specialisty i přesto, že by stávající zubaři byli ochotni jim předat své vybavené ordinace. Město Blatná se snaží motivovat nové lékaře například přidělením městského bytu, výhodným pronájmem nebytových prostor, finanční výpomocí a podobně. V současné době město připravuje novou ordinaci v bývalé ubytovně Tesly. Rádi bychom, aby tyto nebytové prostory byly co nejdříve obsazené. V čem já také vidím problém, a o kterém se moc nemluví a který odrazuje nastupující lékaře, je výběrové řízení na poskytovatele zdravotních služeb. Tedy, když se lékař uchází o smlouvu se zdravotními pojišťovnami. Čekárny jsou u nás přeplněné pacienty, a přesto pojišťovny odmítají dát smlouvu novým zájemcům, kdy je podle pojišťoven lékařů v regionu dost," vyjádřil se k tématu místostarosta Blatné Pavel Ounický.

Lékaři chybí i nemocnici

Svůj pohled na věc připojil také ředitel Nemocnice Strakonice Tomáš Fiala: „Čím menší zdravotnické zařízení, tím méně možností mladého lékaře vzdělávat se. Nejen legislativně - akreditace oborů - ale i fakticky to platí pro malé nemocnice a ambulance. Ve Strakonicích, jakožto v nemocnici středního typu, jsme však oprávněni mladé kolegy vzdělávat. Ale v zásadě dnešní život ve větších aglomeracích je zajímavější, je více cool a in... Kolegové dneska nevidí svůj smysl života v setrvávání desetkrát za měsíc přes noc a přes víkend na lůžkovém oddělení, být nevyspán a ještě k tomu kritizován nepřizpůsobivými pacienty. A k tomu se musí otázka rozebrat oborově: nemáme problém s počtem lékařů na chirurgii, naopak jeden až dva chybějí na gynekologicko-porodnickém, dětském, neurologickém oddělení a na ARO. Samostatnou kapitolou je vnitřní lékařství, klasická interna není pro mladé kolegy atraktivní, většinou se stávají orgánovými specialisty. Na interně do ideálního stavu bychom rovněž dva internisty přivítali. V zásadě ovšem počet lékařů na běžnou pracovní dobu je dostatečný, na pohotovostní služby v režimu 7x24 pak neúměrně narůstají přesčasy."

Podle ředitele nemocnice je konkrétně na Strakonicku ohrožen obor ORL (ušní-nosní-krční). Na celý okres jsou jen tři lékařky. „S těmi velmi dobře spolupracujeme, ovšem jsou to dámy, tudíž bych jejich věk neuváděl. V nemocnici si z tohoto hlediska vážím emeritní primářky infekčního oddělení Marie Kotišové jak dobře ambulanci přenosných nemocí vede, i našeho doyena kardiologa Ivana Švihálka a důchodovému věku se blíží i nás výborný onkolog Pavel Švihálek..," naznačil Tomáš Fiala, že zatím to moc na lepší výhledy co do počtu lékařů nevypadá. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace