Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Krampus

    sobota 14.12 15:00 - Kaplice, město

  • Předvánoční burza minerálů, drahých kamenů, šperků a fosilií

    sobota 14.12 9:00 až 14:00 - Písek, Prácheňské muzeum

Zobrazit všechny události
 

Bývalý kouč Dražejova: Důležité bude zkvalitnit defenzivu a stabilizovat sestavu

Michal Zelinka , Autor: Miloš Vrátný - Jižní Čechy Teď

Michal Zelinka     Autor: Miloš Vrátný - Jižní Čechy Teď

DRAŽEJOV – Zvládl dokončit záchranářskou misi a skončil. Michal Zelinka opustil po sedmi sezonách trenérskou lavici fotbalistů Dražejova, na níž působil v roli asistenta a posledního dva a půl roku vedl mužstvo jako hlavní trenér. Loni slavil se svými svěřenci vítězství v okresním přeboru a postup do I. B třídy, letos měli Dražejovští starosti opačné, v krajské soutěži se zachraňovali a nakonec obsadili 12. příčku. Co rozhodlo o setrvání v I. B, kdo týmu chyběl a jaké byly důvody konce Michala Zelinky?

 

Proč jste se rozhodl u mužstva po sezoně skončit?
O tom, že skončím, jsem uvažoval už v průběhu jarní části, a to ze dvou hlavních důvodů. První byl ten, že poslední dvě sezony, loňská postupová a letošní záchranářská, mě psychicky dost vyždímaly. Druhým důvodem bylo, že jsem u týmu působil už sedm sezon a nechtěl jsem, aby naše fungování přecházelo do jakéhosi stereotypu.

Nakolik hrál ve vašem rozhodnutí roli fakt, že jste do posledních kol hráli tvrdě o záchranu?
Věděl jsem už po podzimu, že budeme hrát o záchranu, takže to na mé rozhodnutí nemělo vliv.

Díky čemu se podařilo nakonec vyšší soutěž udržet? Bylo to víc tím, že jste zabrali a získali potřebné body, nebo spíše zaváháním konkurentů?
Uhráli jsme 27 bodů, což není tak málo. Je pravda, že některé výsledky nám hrály do karet, jiné naopak vůbec ne. Asi nejenom nás překvapila senzační výhra Vlachova Březí ve Vacově.

Nakolik se projevilo v závěru soutěže zranění Tomáše Hrčky, který je vaší hlavní ofenzivní silou?
Tomáš nám samozřejmě chyběl, je to hráč, který se nebojí vzít zodpovědnost na sebe, navíc je i lídrem týmu. Na druhou stranu jsme i bez něj dokázali remizovat s vítězem soutěže ze Sousedovic.

Nečekal jste od mužstva více z toho pohledu, že jste byli nováčkem, a ten vždy sází na nadšení a také neokoukanost u soupeřů?
Ano, už na podzimní dokopné jsem klukům říkal, že jsme měli z nováčkovské euforie a elánu vytřískat minimálně o tři body více a konec sezony jsme mohli mít o dost klidnější.

Proč se vám vůbec nedařilo venku? Na podzim jste přivezli snad jen bod a na jaře jste sice byli na hřištích soupeřů lepší, ale i tak to byla mizérie...
Na podzim se nám venku vůbec nedařilo, přičítám to nováčkovské naivitě a kvalitě soupeřů. Jaro bylo mnohem lepší, přivezli jsme důležitou výhru z Chelčic a i remízy v Cehnicích, ve Stachách a ve Volyni pro nás měly velkou cenu.

Co všechno jste zkoušel, aby se venkovní bilance zlepšila?
Důležité bylo, aby hráči pochopili, že na hřištích soupeřů je nutné hrát trpělivě, zodpovědně a nenechat se vybláznit k nějakému hurá fotbalu.

Loni jste slavili postup, letos jste se třásli o udržení v soutěži. Co bylo z vašeho pohledu těžší – vyhrát okresní přebor, nebo zachování příslušnosti v I. B třídě?
Podle mého názoru bylo těžší se zachránit, a to z jednoduchého důvodu. Loni nás do postupu nikdo netlačil, šli jsme zápas od zápasu a kluci hlavně na jaře hráli výborně. A co je důležité, vyhýbala se nám zranění, což se o uplynulém ročníku říct nedá.

Byl opravdu tak velký rozdíl mezi přeborem a I. B třídou? Nakolik byla vyšší soutěž o tom, co jste čekali, nakolik vás něco překvapilo a bylo opravdu nové?
Neřekl bych, že rozdíl mezi špičkou okresu a druhou polovinou I. B třídy je nějak markantní. Je to spíš o tom, jak rychle se hráči dokáží přizpůsobit většímu důrazu a vyššímu tempu. Abych řekl pravdu, v I. B třídě mě nic zásadního nepřekvapilo, věděli jsme, do čeho jdeme.

Ambice jste měli spíše na střed tabulky, dokonce lepší střed. Proč byla realita jiná?
Jsem realista, takže jsem věděl, že se budeme zřejmě pohybovat ve druhé polovině tabulky. Zvlášť poté, co se nám hned v prvním utkání zranil Michal Bračok, který nám svými výkony a góly výrazně pomohl k postupu.

Inkasovali jste 70 branek, nejvíc z celé soutěže. Je to více než 2,5 gólu na zápas. Proč byla defenziva tak špatná?
Defenziva nám nefungovala, to bude asi hlavní úkol pro nového trenéra, aby se pokusil ji zlepšit. Bohužel obrannou čtyřku se nám nepodařilo stabilizovat, ať už kvůli zdravotním problémům hráčů nebo z výkonnostních důvodů. V dnešním fotbale by mělo platit, že brání všech deset hráčů v poli, což u nás často neplatilo.

Ani v ofenzivě jste si nevedli nejlépe, byli jste pátí nejhorší. Kde byl problém směrem dopředu?
Jak už jsem zmínil, celou sezonu nám chyběl Michal Bračok, což je kreativní hráč, toho jsme velmi postrádali. U některých dalších ofenzivních hráčů mi chyběla větší odvaha vzít zodpovědnost na sebe.

Na co budete za dobu působení v Dražejově především vzpomínat, co vám trenérská štace dala?
Samozřejmě postup minulou sezonu po 12 letech byl pro klub úspěchem a následné oslavy tomu odpovídaly. Teď si chci dát pauzu, jak dlouhou, to se uvidí. Jsem předběžně domluvený s vedením klubu, že se budu věnovat brankářům. To pro mě bude takový relax.

Jak na tom podle vás bude Dražejov v novém ročníku? Říká se, že druhá sezona bývá pro nováčka nejhorší...
Říká se to, ale při vhodném posílení mužstva věřím tomu, že se krajská soutěž bude hrát v Dražejově stabilně. Důležité bude zkvalitnit defenzivu a stabilizovat základní sestavu.

Kdo usedne na uvolněný post po Michalu Zelinkovi? O tom už je jasno. „Po dlouhém zvažování jsme zvolili variantu, že hlavním trenérem bude dosavadní asistent Michal Maroušek a hrajícím asistentem Michal Bračok, který je v mužstvu respektovaným hráčem. Stalo se tak v historii oddílu asi vůbec poprvé a všichni věříme, že to bude fungovat," upřesnil PR manažer klubu Petr Mach.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace